آیاحرکت خورشید در شب متوقف می شود؟

0 49

تجری لمستقر لها،‌ شاهد است بر اینکه قرآن بر طبق باور غلط آن روز که زمین را مرکز آسمان پنداشته،‌ حکم به توقف خورشید، هنگام شب کرده است، و این طبق پندار همان روز است که زمین ثابت است و خورشید صبح می آید و غروب در محل خودش مستقر می شود، و این با جاودانگی قرآن نمی سازد.

محل استقرار اینطور که شما معنا کردید، با همان نظریه هیئت بطلمیوسی قدیم نیز جور در نمی آید، زیرا با حرکت خورشید ناسازگار است، محل استقرار طبق معنای حضرتعالی یعنی جائی که خورشید توقف کند مثل پارکینگ!! و پارکینگ با حرکت تناسب ندارد، حتی به دور زمین!!

استقرار در آیه فوق می تواند به معنای سرانجام و پایان عمر خورشید باشد، یعنی شب و روز ادامه دارد تا اینکه آرام گیرد، آرامش کنایه از فنا می تواند باشد.

این معنا مخالف علم نیست، زیرا وزن خورشید و مقدار انرژی متصاعد از آن محاسبه شده و تخمین زدند که حدود پنج میلیارد سال دیگر خاموش خواهد شد(۱)، و از آنجا که زمان و مکان مرگ و زندگی همه چیز دست خداست، می توان تجری لمستقر لها را چنین تفسیر کرد:
خورشید تا زمان اتمام حرارتش حرکت خواهد کرد.
این زمان، همان زمان پایان دنیا می تواند باشد، همانکه در قرآن بارها از آن خبر داده شده است.

ـــــــــــــــــــ
(۱)فیزیک‌دانان نوشته‌اند:
« خورشید می‌تواند تا ۱۰ میلیارد سال بدرخشد و از این عمر طولانی پنج میلیارد سال آن گذشته است. بنابراین، اکنون خورشید در نیمه راه زندگی خود قرار دارد، دکتر اریک اوبلاکر: فیزیک نوین، ترجمه بهروز بیضاوی، ص ۲۰ـ۲۱، او می‌نویسد: خورشید در ثانیه ۵۶۴ میلیون تن هیدروژن به عنوان سوخت مصرف می‌کند که از این مقدار ۵۶۰ تن هلیوم به وجود می‌آید. ۴ میلیون تن مواد باقیمانده (که فقط ۷% سوخت مصرفی می‌باشد) تبدیل به انرژی می‌شود که در نهایت به صورت نور و گرما انتشار می‌یابد.

منبع: پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.