آیا جن میتواند در خواب به انسان آزار برساند؟ + دعا برای رهایی از آزار جنیان

0 396

آیا جن میتواند در خواب به انسان آزار برساند؟ + دعا برای رهایی از آزار جنیان

سوال کاربر:

همسرم همیشه بهم میگفت در خواب جن مبیبند و از خواب بخاطر ترس میپرید. این چند وقته داره باز خواب می بینه و با ترس بیدار میشه. یا میبینه رو تختم نشسته یا بالای سرش زمزمه میکنه. الان منم تو خواب میبینم که جن داره آزارش میده. فرقش اینه من تو خواب جن نمیبینم فقط حضورش رو احساس میکنم ولی همسرم میبینه
چطوری میشه از این کابوس رهایی جست؟
لازم به ذکر است که خانواده همسرم چندین سال پیش بخاطر مشکلاتی که داشتن پیش دعانویس رفته بودند

 

پاسخ: 

برادر گرامی! از وضعیتی که برای ما ترسیم فرمودید به نظر می رسد مشکل شما ربطی به جن یا مسائل این چنینی ندارد، اغلب کسانی که گرفتارند ظاهراً توهم جن زدگی دارند، بعضی امور زندگی با تلقین پیدا می شود و ناخود آگاه و بی آن که خواست و اراده فرد در آن دخالت داشته باشد، بر روحش تحمیل شده و به شکل باور بروز می کند. از این رو روانشناسان می گویند، همانطوری که تلقین اثر مثبت می گذارد و فرد را به راه صحیح کشانده و سبب تحرک وی می شود؛ گاهی نیر اثری معکوس و منفی بر جا می نهد و موجب ترس و رکود و خدای ناکرده انحراف و اختلال در زندگی می شود. آنچه به نظر می آید این که تکرار بعضی از چیزها در زندگی کم کم این باور را پدید آورده که این امور کاملاً عجیب و غیر عادی و سبب بیماری شده است، در واقع این نوعی تلقین است.
شاهد خوب آن خود شما هستید که در اثر حرف های همسرتان به خود تلقین کرده اید و حال شما هم در خواب می بینید، ما هشدار می دهیم که اگر جلوی این تلقین ها را نگیرید به مرور شما هم مانند همسرتان خواهید شد.

توصیه های عمومی که بکار گیری آن خالی از فایده نیست ( خصوصا برای همسرتان):

۱)دوری از تنهایی.
۲) تغییر مکان و محل خواب اگر چه به طور موقت.
۳) صدقه دادن.
۴) خواندن سوره هایی از قرآن مانند «چهار قل» و آیه «و ان یکاد…».
۵.بی اعتنایی و منصرف کردن خود از آنها رفته رفته این ارتباط را ضعیف کرده و از بین برد.

 

همچنین بخوانید: توصیه هایی برای خواب راحت شبانه

 

برای رهایی از آزار و اذیت جنّیان در خواب و بیداری از پیامبر (ص) و اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ دعاها و راه‌کارهایی به ما رسیده است و ما در اینجا بعضی از آنها را برای شما ذکر می‌کنیم:

 

الف- امام صادق(ع) فرمودند: هر کس بسیار سوره جن را بخواند، هرگز در زندگی دنیا, چشم زخم ، جنّ و جادو و سحر و مکر آنها به او نمی‌رسد….(۱)

ب- هنگام خواب خواندن این دعا که از پیامبر(ص)منقول است، مستحب می‌باشد: اُعیذُ نَفسی و ذُرّیتی و اهل بیتی و مالی بکلماتِ الله التّامّات من کلّ شیطانٍ و هامّهٍ و من کلِّ عَینٍ لامّهٍ.(۲۳)

ج- امام سجاد(ع)فرمود: هر گاه این کلمات را بگویم، اگر جنّ و انس برای ضرر زدن به من جمع شوند، باکی ندارم: بسم الله و بالله و من الله و الی الله و فی سبیل اله و علی ملّه رسولِ الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ اللهم الیک اَسلَمتُ نفسی و الیک وجّهتُ وَجهی و الیک ألجَأتُ ظَهری و الیک فوَّضْتُ اَمری اللهم احفَظنی بحفظِ الایمان من بین یدیَّ و من خَلفی و عن یمینی و عن شمالی و من فَوقی و من تحتی و ما قِبَلی و ادفَعْ عنّی بحولک و قُوّتِک فانّه لاحولَ و لا قوّهَ الّا بک.(۳)

د- دعای پیامبر اکرم(ص) برای در امان ماندن از جنّ و انس: بسم الله الرحمن الرحیم لا اله الّا الله علیه توکّلتُ و هو ربّ العرش العظیم ما شاء الله و ما لم یشَأ لم یکُن اشهدُ انّ الله علی کلّ شیءٍ قدیر و انّ الله قد احاطَ بکلّ شیءٍ علماً اللهمَ انّی اعوذ بک من شرّ نفسی و شرّ کلّ دابّهٍ انتَ آخذٌ بناصیتها انّ ربّی علی صراطٍ مستقیمٍ.(۴)

ه. امام علی(ع) فرمودند: هر که سوره قل هو الله احد را در وقتی که به خوابگاه خود می رود سه مرتبه بخواند، خداوند پنجاه هزار فرشته را در آن شب برای پاسبانی او، مأمور می‌کند.(۵)

 

پی نوشت ها:

۱. ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، چ دهم، ۱۳۷۱، مدرسه امام علی،‌ دار الکتب الاسلامیه، ج ۲۵، ص ۹۸
۲. عباس قمی، برگزیده حلیه المتقین، چ اول، ۱۳۷۵، انتشارات ناصر، ص ۱۰۲.
۳. شیخ عباس قمی، حاشیه مفاتیح الجنان، ص ۶۲۵.
۴. همان، ص ۷۷۵.
۵. مفاتیح الجنان، ص ۹۲۵.

جن در روایات

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.