آثار و برکات زیارت ائمه معصومین علیهم‌السلام

0 932

«آثار تجربی زیارت ائمه معصومین علیهم السلام»

آثار و برکات زیارت ائمه معصومین‌ علیهم‌السلام

فواید زیارت ائمه معصومین علیهم‌السلام بر کسی پوشیده نیست، تا آنجا که تاریخ نیز گواه آن است و داستانهای شگفت آن، نشانه‌هایی از آثار و برکات زیارت ائمه معصومین علیهم‌السلام به شمار می رود. زیارت باعث تقرب روحی زائر با زیارت شونده می شود، و از این رهگذر، زائر، شخصیت الهی خویش را می یابد. یکی دیگر از فواید زیارت، حاجت دهی و شفا بخشی است که در پرتو لطف معصومان، به دست می آید، علاوه بر آن، زیارت، خود مصداق ذکر و یادآوری اهل بیت علیهم‌السلام و رنج ها و مجاهدت های ایشان در راه اسلام است که باعث تقویت روحیه ظلم ستیزی و صفای باطن در زائر است.

مقصود از آثار تجربی، آثار و فوایدی است که با گذشت زمان و در بستر تاریخ بر زیارت ائمه معصومین ‌علیهم‌السلام مترتب شده است. در این بخش سعی می شود از اعترافات برخی اهل سنت نیز، استفاده شود.

۱. همرنگی زائر با زیارت شونده

از شگفت آورترین آثار زیارت، نزدیکی روحی به شخص زیارت شده است، تا آنجا که زائر رنگ و بوی زیارت شده را می گیرد، و از نظر روحی بین آن دو، [هرچند کوتاه] اتصال و تشابهی پیدا می شود.
«عبدالرحمن جزیری» در این زمینه جمله زیبایی دارد: «… و مِمّا لا خِفاءَ اَنَّ زیارَه قبر المصطفی تَفعَل فی نُفُوسِ اُولی الاَلباب اَکثَرُ مِمّا تَفعَلُهُ‌ای عِبادَه اخری، فالذی یَقِفُ علی قَبرِ المُصطَفَی ذَاکِراً مَا لَاقَاهُ فِی سَبِیلِ الدَّعوَهِ اِلی اللهِ وَ اِخراج الناس مِنَ ظُلُمَاتِ الشِّرکِ اِلی نُورِ الهِدایَهِ… لَابُدَّ اَن یَمتَلیءَ قَلبُهُ حبّاً لِذلِکَ الرَّسُولُ…؛ مخفی نیست که زیارت قبر رسول خدا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله در روح خردمندان [و صاحبان اندیشه] بیش از هر عبادتی تأثیر می گذارد. آری، کسی که بر مزار مصطفی ایستاده، در حالی که به یاد می آورد آنچه را که پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله در راه دعوت به سوی خداوند و بیرون آوردن مردم از تاریکهای شرک به نور هدایت تحمل کرده، و به یاد می آورد آن مکارم اخلاقی را که او در تمام جهان توسعه داد، و آن فسادهایی را که از جهان محو کرد [از دخترکشی و شراب خواری گرفته تا کار خلاف عفت و نژادپرستی و…]، حتماً قلبش مالامال از محبت و عشق نسبت به این رسول می شود.»
وی در ادامه می گوید: «پس زیارت مصطفی و اصحاب او [آنهایی که اهل عمل بودند]، از بهترین عوامل قرب [به خداوند] و شدیدترین و قوی ترین عامل اثرگذار بر نفوس و حیات عمل کنندگان مخلص آنها است. آنهایی که فقط خدا را می پرستند و به انجام اوامر رسول خدا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله تن می دهند، و از آنچه نهی می کند، دوری می کنند. ایشان در حقیقت رستگارند.
اگر در زیارت مزار مصطفی‌صلی‌الله‌علیه‌وآله غیر از این پند نیکو و اثر بزرگ نبود، کفایت می کرد که از بزرگ ترین اعمال صالحه باشد که دین پاک بر آن ترغیب نموده است، و چگونه قلب مسلمان مؤمن آرام می گیرد که حج خانه خدا را انجام دهد، و توان زیارت قبر پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله را داشته باشد، و به این عمل مبادرت نکند؟ چگونه مؤمن توانمندی که در مکّه، نزدیک مدینه، محل وحی الهی قرار دارد، شوق زیارت مدینه و زیارت [قبر] مصطفی [پیامبر خدا] در دلش ایجاد نشود. (۱) و لایق انسان توانمندی نیست که به مکّه برسد و مدینه را زیارت نکند و از مشاهده اماکن محل وحی [مدینه] و منبع دین پاک بهره نبرد.
امّا روایاتی که درباره قبر پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله وارد شده است، خواه سندش صحیح باشد یا نباشد، ما در واقع نیازی به آن نداریم، بعد از آن که فوائد و محاسن زیارت قبر او را بیان کردیم، که دین نیز آنها را تأیید می کند و قواعد عامّه آن را تشویق نموده است.» (۲)
«جزیری» به فوائد مهمی از زیارت اشاره نموده است که اهم آنها در رابطه با آنچه مورد بحث است، از این قرار می باشد:
الف. سرشار شدن قلبها از محبت رسول خدا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله که خود آثار بسیار شگرفی دارد.
ب. سرشار شدن قلبها از محبت به قرآن و شریعت اسلام و تصمیم عمل به آن.
ج. حیاء از خدا و رسول‌صلی‌الله‌علیه‌وآله که برای همیشه انسان را از گناهان بازمی دارد.
د. اطاعت پذیری از امر و نهی خدا و رسول او‌صلی‌الله‌علیه‌وآله.
هـ. عامل قرب و نزدیکی انسان به خداوند متعال.
و. تأثیر شگرف بر روح و روان بندگان مخلص خدا.
داستانی از «حسین قلی همدانی»
درباره تأثیر روحی زیارت ائمه معصومین و بزرگان، داستانی از حسین قلی همدانی نقل می شود که شنیدنی است: هرگاه مرحوم حسین قلی همدانی به زیارت امیرمؤمنان علی‌علیه‌السلام مشرف می شد، به حالت عادی وارد می گشت و بعد از زیارت، عبای خویش را بر سر می کشید و به هیچ کسی نگاه نمی کرد و با سرعت به سمت منزل می رفت. یکی از شاگردان او بارها این مسئله را می بیند و روزی سر راه استاد را گرفته و او را به عظمت امیرمؤمنان قسم می دهد که چرا هنگام برگشتن عبا را بر سر کشیده و با سرعت به سوی منزل خویش می رود، بدون این که به کسی نگاه کند؟ بعد از اصرار شاگرد، حسین قلی همدانی در پاسخ می گوید: بعد از زیارت و نزدیکی روحی با امیرمؤمنان‌علیه‌السلام حالتی در من ایجاد می شود که انسانها را با حالت واقعی می بینم. برای این که آشنایان را به صورت غیر انسانی نبینم، به کسی نگاه نمی کنم؛ ولی بعد از رفتن به منزل، این حالت از من گرفته می شود. آن گاه شاگرد می پرسد: مرا چگونه می بینید؟ و بعد از سماجت زیاد، استاد مجبور می شود که به او بگوید: تو را مانند حیوانی می بینم…» (۳)

۲. بازیابی شخصیت

بزرگ ترین عامل انحراف انسان، از دست دادن کرامت و شخصیت انسانی است. امام هادی‌علیه‌السلام فرمودند:«مَنْ هَانَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فَلَا تَأْمَنْ شَرَّه ؛ (۴) کسی که برای خود احترام قائل نباشد، از شرّش در امان نباش!»
این گونه افراد سخت برای جوامع خطرناک هستند. از آثار مفید زیارت معصومین ‌علیهم‌السلام، بازیابی شخصیت روحی و اجتماعی است.
بارها دیده شده است که افرادی بر اثر فساد و گناه، شخصیت اجتماعی و روحی خود را، [خصوصاً در جوامع اسلامی] از دست داده اند؛ ولی به سبب زیارت خانه خدا و مدینه منوره، و یا عتبات عالیات و یا بعد از مراجعت، وقتی از او استقبال می کنند، همین امر باعث می شود که او احساس شخصیت کند، به عنوان حاجی یا کربلایی و… آبروی دوباره بیابد و به دنبال آن، انحرافات و گناهان را نیز کنار بگذارد. (۵)

۳. عقده گشایی

عامل بخشی از بیماریهای انسان، عقده های روحی است که جایی برای بیان آن پیدا نکرده است. امّا زیارت ائمه معصومین ‌علیهم‌السلام زمینه بازگو کردن این عقده ها را فراهم می کند و اشکهایی که جاری می شود، در رفع بیماری‌های روحی، تأثیر فراوانی دارد.

۴. حاجت دهی و شفابخشی

داستانهای فراوانی از انسانهای موثق نقل شده است که حاجتهای خود را با واسطه قرار دادن ائمه ‌علیهم‌السلام گرفته اند و همین طور موارد متعددی نقل شده است که بیماران لاعلاج با واسطه قرار دادن ائمه معصومین ‌علیهم‌السلام، شفا یافته اند، که ما نمونه‌ای را از زبان یکی از تاریخ نویسان اهل سنّت و یک نمونه را از زبان علمای شیعه بیان می کنیم.
الف. «ابن بطوطه» جهانگرد اهل سنّت که در قرن هشتم زندگی می کرده است، می نویسد: اهل شهر نجف همه شیعه هستند و از این حرم مطهر [حرم امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام] کرامت و معجزاتی ظاهر شده و نزد شیعیان ثابت گردیده است که قبر امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام آنجا است، و از جمله این معجزات، کراماتی است که در شب ۲۷ رجب آنجا واقع می شود و مردم آن را شب احیاء می نامند و از تمام سرزمینها برای درک آن شب به آنجا می روند و از سراسر عراق، خراسان و سرزمینهای فارس، روم و… و این امر مسلم، قطعی و ثابت است که من آن را از راستگویان شنیده ام. خودم آن شب آنجا نبودم؛ ولی در مدرسه ضیافت سه مرد را دیدم که یکی از آنها اهل روم و دیگری اصفهان و سوّمی خراسان بودند و در مدرسه زندگی می کردند، از حال آنها جویا شدم که چرا به آنجا آمده اند و در مدرسه زندگی می کنند، پاسخ دادند: آنها شب احیاء را درک نکرده اند و از این رو مانده اند تا سال آینده آن شب را درک کنند.» (۶)
ب. آیت الله مرعشی نجفی می گوید: در سال ۱۳۳۹ ق، طلبه مدرسه قوام نجف بودم و مجموعه ای از مشکلات دامن گیر من شد؛ به این شرح: ۱. بدگمانی نسبت به مراجع و مردم پیدا کرده بودم، به گونه ای که به هیچ کس نمی توانستم اقتدا کنم. ۲. یکی از بستگان جلوی تدریس مرا می گرفت و از تدریس استادم به من جلوگیری می کرد. ۳. بیماری حصبه گرفتم و بعد از آن گرفتار بیماری نسیان شدم و هیچ چیزی را نمی توانستم حفظ کنم. ۴. چشمانم ضعیف شده بود، به گونه ای که نمی توانستم آنگونه که باید کتاب بخوانم. ۵. از سریع نوشتن عاجز بودم. ۶. فقر شدیدی داشتم، به گونه ای که برخی شبها گرسنه می خوابیدم. ۷. ناراحتی قلبی داشتم که لحظه ای راحت نبودم. ۸. عقیده ام کم کم به برخی معنویات متزلزل شده بود. حاجتی از خدا داشتم که حُب دنیا با تمام انواعش، خصوصاً درهم و دینار از قلبم خارج شود، همچنین آرزوی حج داشتم، به این شرط که در مکّه یا مدینه از دنیا بروم و همانجا دفن شوم و از خدا درخواست توفیق برای علم و عمل و کارهای خیر داشتم.
با این حاجتها به سوی کربلا حرکت کردم. بعد از غسل در فرات، روانه حرم شدم و از مرحوم سید عبدالحسین، آشنای پدرم خواستم که شب داخل حرم بمانم، با آنکه درها بسته می شد. بعد از بسته شدن درها کنار ضریح رفتم و با خود گفتم: چون امام حسین‌علیه‌السلام به علی اکبر نگاه می کرد و نگاهش دنبال او بود، خوب است من کنار قبر علی اکبر‌علیه‌السلام بروم تا حضرت‌علیه‌السلام نگاهی به من داشته باشد؛ از این رو پایین پا نشستم. ناگهان از پشت قبر امام علیه‌السلامصوت قرآن شنیدم، رفتم، دیدم پدرم و سیزده نفر از علمای دیگر دارند قرآن می خوانند و یکی یکی اسم آنها را برد و از من پرسید: ایّام تحصیل برای چه به کربلا آمده ای؟ در جواب حوائجی را که اشاره شد، نام بردم. پدرم فرمود: برگرد و نزد ضریح امام حسین‌علیه‌السلام برو که او بالای ضریح است. وقتی برگشتم، نور شدیدی دیدم و از میان آن، چهره امام حسین‌علیه‌السلام را دیدم و بر او سلام کردم و حضرت‌علیه‌السلام جواب داد. سپس به من فرمود: بیا بالا؛ ولی من حیا کردم نزد او روم، بعد با تبسم خاص نگاه کرد و فرمود: چه می خواهی؟ من به فارسی گفتم: «آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است؟» یعنی شما از دل من خبر داری. حضرت مقداری نبات داد و فرمود: مهمان ما هستی. دهانت را شیرین کن! بعد فرمود: چه از بندگان خدا دیده ای که به آنها بدگمانی؟ با این جملات احساس کردم که سوء ظنم به مردم از بین رفت. بعد فرمود: تدریس را دنبال کن! کسی نمی تواند ممانعت کند، که همین گونه شد و فرمود: از خدا شفایت را خواستم و نورانیت چشمت را طلب نمودم، که هر دو حل شد و حضرت‌علیه‌السلام قلمی داد و فرمود: با سرعت بنویس! و درباره فقرم کلماتی فرمود: که یادم نیست و آنگاه برای قلبم و ثبات عقیده ام دعا فرمود: از خدا خواستیم که در مقابل اهل علم صبر کنی و حُب دنیا از قلبت بیرون رود و برای توفیق خدمت در راه دین نیز برایت دعا کردیم.
خلاصه تمام حاجتهایم برآورده شد، جز رفتن به حج، شاید به خاطر قیدی بود که خود گفته بودم. (۷)

۵. آشنایی با تاریخ اسلام

اگر از زیارت خانه خدا و مدینه منوره و همین طور عتبات عالیات درست بهره برداری شود و مکانهای به جای مانده و تاریخ مشاهد مشرفه به خوبی بیان شود، انسان با یک دوره از تاریخ ملموس اسلام آشنا می شود.
به راستی اگر وهابیها آثار ارزشمند اسلامی را از بین نبرده بودند، و محل نزول تک تک آیات را در مناسبات مختلف حفظ می کردند، و محل کارهای مهم و ارزشمند پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و ائمه ‌علیهم‌السلام را با علائم و کارهای مربوطه در معرض دید زائران قرار می دادند و توضیحات مناسب در کنار هر یک از آثار به جای مانده داده می شد، هر زائری با کوله باری از اطلاعات تاریخ اسلام به وطن خویش برمی گشت و تحولی شگرف در دیدگاه او به وجود می آمد.
امّا هزاران تأسف که این آثار را نابود کرده اند و اطراف آنچه باقی مانده، به پایگاه نظامی و اطلاعاتی تبدیل شده است و زمینه بهره برداری را کاملاً از بین برده اند.

۶. زنده ماندن یاد و خاطره معصومین ‌علیهم‌السلام در اذهان

اکثر رهبران ادیان و مذاهب، به فراموشی سپرده شده اند، و اگر یادی می شود فقط در جلسات سالانه و چند سالانه و… است. جز در مذهب شیعه که همیشه یاد و نام امامان ‌علیهم‌السلام در اذهان شیعیان زنده است. یکی از عوامل زنده ماندن نام آنان، همین مسئله زیارت و رفت و آمد به مشاهد مشرفه بوده است.
امام رضا‌علیه‌السلام درباره فلسفه حج فرمود: اگر سؤال شود: چرا خداوند به انجام حج دستور داده است؟ گفته می شود: برای این که به خدا برگردند و بر او وارد شوند: «مَعَ مَا فِیهِ مِنَ التَّفَقُّهِ وَ نَقْلِ أَخْبَارِ الْأَئِمَّهِ‌علیهم‌السلام إِلَى کُلِّ صُقْعٍ وَ نَاحِیه؛ (۸) گذشته از این، حج باعث آگاهی [به احکام و معارف و تاریخ] و انتقال اخبار [و سخنان] ائمه ‌علیهم‌السلام به تمام نقاط [زمین] و دوُر دستها می شود.»
«هشام بن حکم» می گوید: از امام صادق‌علیه‌السلام درباره فلسفه حج و طواف [و رفتن به مدینه] سؤال کردم، حضرت‌علیه‌السلام فرمود: خداوند این بندگان را آفرید… و فرمانهایی در طریق مصلحت دین و دنیا به آنها داد، از جمله اجتماع مردم شرق و غرب را مقرر داشت تا مسلمانان به خوبی یکدیگر را بشناسند «وَ لِتُعْرَفَ آثَارُ رَسُولِ اللَّهِ‌صلی‌الله‌علیه‌وآله وَ تُعْرَفَ أَخْبَارُهُ وَ یذْکَرَ وَ لَا ینْسَى ؛ (۹) و برای این که آثار پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و اخبار او شناخته شود و فراموش نشود.»
به این نکته نیز اشاره کنیم که زنده  ماندن یاد امامان از طریق زیارت و… امری است که عنایت الهی پشت سر آن قرار دارد. همان طور که در داستان زیر می خوانیم:
«اربلی» در «کشف الغمه» نقل کرده است: مستنصر، خلیفه عباسی، سالی جهت زیارت قبور اجداد خود [و تفریح] به سامرا رفت. ابتدا به زیارت عسکریین ‌علیهم‌السلام مشرف گردید و سپس به مقبره خلفای عباسی [از جمله متوکل] رفت، دید آنجا خراب شده و پرندگان [و حیوانات] قبور خلفا را آلوده کرده اند.
از این مسئله متأثر شد، یکی از همراهان گفت: قدرت و ثروت در دست تو است و خلیفه مسلمین تو هستی، دستور بده که قبور پدرانت را مرتب کنند؛ همچنان که قبور این علویین را مشاهده می کنی که دارای صحن و بارگاه و فرش و چراغ و خدمه و زوّار می باشند. مُستَنصِر گفت: «هذا اَمرٌ سماوِیٌ؛ این امر الهی است و به زور نمی توان مردم را واداشت که به زیارت قبر پدران من بیایند و اگر هم اجبار کنیم، پذیرفته نیست.» (۱۰)
و حقّاً باید گفت:
عَمروا بِاَطرافِ البِلاد مَقابِراً                    اذ خَرجوا مِن یَثرِبَ اوطاناً
قَومٌ لهُم فی کُلِّ اَرض مَشهَدٌ                    لا بَل لَهُم فی کُل قلبٍ مَشهَدٌ
«[برای آل محمد] در گوشه و کنار شهرها قبوری بنا کردند، در حالی که آنها از یثرب [مدینه] که وطنشان بود خارج شدند. اینها کسانی هستند که در هر زمین مشهد و مضجعی دارند؛ بلکه برای آنان در هر دلی آرامگاه و مشهدی است.»

۷. ظلم ستیزی

اثر دیگر زیارت، «ظلم ستیزی» و قیام علیه ستمگران است. به همین جهت ستمگران نسبت به زیارت ائمه معصومین ‌علیهم‌السلام سخت حساس بوده اند و تلاش کرده اند از هر راهی جلوی آن را بگیرند، به عنوان مثال، متوکل عباسی بیش از ۱۷ بار قبر امام حسین‌علیه‌السلام را تخریب نمود؛ ولی مردم و شیعیان هر بار بهتر از گذشته آن را آباد کردند. (۱۱)
رازش این است که هر کس به زیارت امامان می رود، متوجه می شود که ایشان چگونه عمر خویش را در راه ظلم ستیزی سپری کرده اند.

۸. تنویر باطنی

از آثار دیگر «تنویر باطنی» است که بر اثر اتصال روحی بین زائِر و زیارت شونده ایجاد می شود.
۱. صدرالمتألهین
هنگامی که این فیلسوف بزرگ در کهک اقامت داشت و به بررسی مسائل فلسفی می پرداخت، گاهی از کهک به قم می آمد و برای حل مشکلات علمی از روح مقدّس حضرت معصومه‌علیها‌السلام استمداد می جست. محدّث قمی پس از نقل این مطلب چنین می گوید: وقتی ارسطو در اسطاغیرا از دنیا رحلت کرد، اهل آنجا استخوانهای او را جمع کردند و در ظرفی از مس گذاشتند. سپس آن را در جایی دفن کردند و آن را مکان مجمع خود قرار دادند و برای مشورت در کارها و امور مهم آنجا جمع می شدند و بر سر قبر او مشغول مناظره و مباحثه می گشتند و اعتقاد داشتند که آمدن بر سر قبر ارسطو بر عقل و ذکاوت ایشان می افزاید و اذهانشان را پاکیزه و تلطیف می کند.
در صورتی که حکمای یونان به استخوانهای ارسطو این گونه اعتقاد داشته باشند، جای تعجب نیست از حکیمی الهی و فیلسوفی امامی که هر گاه مسئله ای علمی برایش مشکل شود، از چند فرسخی قم به قصد تشرفِ ملک پاسبان، حضرت فاطمه معصومه‌علیها‌السلام که مهبط فیوضات ربّانیّه و تجلیّات سبحانیه است حرکت کند، برای آن که بر او علوم و مسائل عمیق و مشکل علمی و فلسفی افاضه و کشف شود. (۱۲)
در مبحث اتحاد عاقل و معقول، آنجا که مرحوم ملاصدرا وصول به تحقیق مسئله اتحاد عاقل و معقول را از اِفاضات خاصه الهی به خود می داند، می نویسد: «کُنتُ حینَ تَسویدی هَذَا المَقامَ بِکهَک مِن قُری قم فَجئتُ الی قُم زائراً لِبِنتِ موسی بن جعفر‌علیها‌السلام مستمدّا مِنها، و کانَ یَومَ جمعَهٍ فَانکَشفَ لی هذا الامرُ بِعون الله تعالی؛ (۱۳) وقت نوشتن این مقام در کهک از روستاهای قم بودم، پس به قصد زیارت دختر موسی بن جعفر علیهم‌السلام به قم رفتم، در حالی که از او استمداد می جستم و این زیارت در روز جمعه بود، پس این امر [اتحادِ عاقل و معقول] به یاری خدا برایم کشف شد.»
وقتی زیارت حضرت معصومه‌علیها‌السلام که نَه امام است و نه پیامبر، چنین روشنایی در قلب و مغز انسان ایجاد می کند، زیارت امیر مؤمنان‌علیه‌السلام باب علم نبی‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و زیارت پیامبر خاتم و افضل پیامبران‌صلی‌الله‌علیه‌وآله چه تأثیرات شگرفی خواهد داشت.
۲. مقدّس اردبیلی
«سید جزائری» می نویسد: مطمئن ترین استاد من در علم و عمل «مقدّس اردبیلی»، شاگردی داشت از اهل تفرش به نام «میر علّام» که در نهایت فضل و ورع بود. او می گفت: من در مدرسه ای حجره داشتم که گنبد شریف امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام از آن جا دیده می شد. در یکی از شب ها که من از مطالعه فراغت یافتم، در حالی که پاسی از شب گذشته بود، از حجره بیرون آمدم و به اطراف بارگاه مطهر امام‌علیه‌السلام نگاه می کردم. آن شب بسیار تاریک بود. در این هنگام مردی را دیدم که رو به سوی حرم می آید. گفتم: شاید دزد باشد، آمده تا چیزی از قندیل ها را بدزدد، پس از جایگاه خود بیرون آمدم و به نزدیکی او رفتم و او مرا نمی دید.
او رفت و نزدیک در حرم مطهر ایستاد. در این هنگام دیدم که قفل گشوده شد و درب دوم و سوم نیز باز شد، وارد حرم شد و سلام کرد، از جانب قبر مطهر جواب سلام او داده شد.
صدای او را شناختم که با امام در مسئله علمی سخن می گفت. آن گاه از شهر بیرون و به سوی مسجد کوفه رفت. من از پی او رفتم و او مرا نمی دید. چون به محراب مسجد رسید، شنیدم که با دیگری راجع به همان مسئله سخن می گفت، آن گاه برگشت و من از پی او بازگشتم تا به دروازه شهر رسید. هوا روشن شد و او مرا دید. پس گفتم:‌ای مولای ما! من از اول تا آخر با تو بودم، اکنون مرا آگاه کن که شخص اول که در حرم مطهر با او سخن می گفتی چه کسی بود؟ و آن شخص که در مسجد کوفه با او هم سخن بودی، که بود؟
پس از من عهد و پیمان گرفت تا زنده است راز او را به کسی خبر ندهم. آن گاه فرمود:‌ای فرزند! گاهی بعضی از مسائل بر من مشتبه می شود و بسا هست که در شب به نزد قبر امیرالمؤمنین علی‌علیه‌السلام می روم و در آن مسئله با آن حضرت سخن می گویم و جواب می شنوم و در این شب مرا حواله به حضرت صاحب الزمان‌علیه‌السلام کردند و فرمودند: فرزندم مهدی‌علیه‌السلام امشب در مسجد کوفه است، برو به نزد او و این مسئله را از او بپرس و این شخص حضرت مهدی‌علیه‌السلام بود. (۱۴)

۹. تلقین اعتقادات

امروزه در روان شناسی گاه با تلقین، بیمار را درمان می کنند و می گویند که با تلقین، انسان قدرت و انرژی کسب می کند. در قرآن کریم نیز امور مهم و کلیدی بارها و با بیانهای مختلف تکرار و تأکید شده است.
یکی از فواید مهم زیارت، تکرار و تلقین اعتقادات است که اگر برای زیارت، جز همین مورد، هیچ فائده و اثری مترتب نبود، جا داشت که مردم به سوی آن تشویق و ترغیب  شوند. برای اثبات مطلب نمونه هایی از متن زیارات را در این بخش مرور می کنیم.
الف. توحید
توحید با تمام اقسام و ابعادش، و همین طور اوصاف جمیله و جلیله خداوند به صورت وسیع و گسترده و با ژرفای وصف ناشدنی در زیارات مطرح شده است.
مثلاً در زیارت پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله می خوانیم: «أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ، کَمَا شَهِدَ اللَّهُ لِنَفْسِهِ وَ شَهِدَتْ لَهُ مَلَائِکَتُهُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ مِنْ خَلْقِهِ  لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ؛ (۱۵) گواهی می دهم که خدایی جز خدای یگانه بی مانند وجود ندارد، چنان که خود خداوند به وحدانیّت خویش شهادت داده و ملائکه و صاحبان علم از خلقش گواهی دادند. نیست خدایی جز او که نفوذ ناپذیر و حکیم است.»
و در بخش دیگر از زیارت آن حضرت می خوانیم: «یا مَنْ  لَیسَ کَمثلهِِ شَی ءٌ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ، وَ أَنْتَ  عَلى  کُلِّ شَی ءٍ قَدِیر؛ (۱۶) ای کسی که برای او مثل و مانندی نیست و او شنوا و بینا است و تو بر همه چیز توانایی.»
و یا در زیارت امام حسین‌علیه‌السلام می خوانیم: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْمُتَوَحِّدِ بِالْأُمُورِ کُلِّهَا خَالِقِ  الْخَلْقِ لَمْ یعْزُبْ عَنْهُ شَی ءٌ مِنْ أُمُورِهِمْ وَ عَالِمِ کُلِّ شَی ءٍ بِغَیرِ تَعْلِیمٍ. لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ فِی عِلْمِهِ مُنْتَهَى عِلْمِهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ بَعْدَ عِلْمِهِ مُنْتَهَى عِلْمِهِ؛ (۱۷) ستایش خدای یگانه را که در تمام امور منفرد است، آفریننده مخلوقات که چیزی از امور خلق بر او پوشیده نیست و دانا بر همه چیز بدون فراگیری علم، نیست خدایی جز خدای یگانه در علم، [و] نهایت علمش و نیست خدایی جز الله بعد از علمش… .»
این جملات عمیق ترین ابعاد توحید را بیان می کند که در هیچ جای دیگر جز کلام معصومین ‌علیهم‌السلام یافت نمی شود. به راستی زائری که این جملات عمیق را درباره توحید می خواند، می شود او را به شرک متهم کرد؟
ب. نبوت
دوّمین اصلی که در زیارات تکرار شده است، و حالت تلقین دارد، اصل نبوت می باشد که به نبوت پیامبران و پیامبر خاتم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله توجّه شده است، چنان که در بخشی از زیارت امام حسین‌ علیه‌السلام می خوانیم: «السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ آدَمَ صَفْوَهِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ نُوحٍ نَبِی اللَّهِ السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ مُوسَى کَلِیمِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ عِیسَى رُوحِ اللَّهِ السَّلَامُ عَلَیکَ یا وَارِثَ مُحَمَّدٍ حَبِیبِ اللَّهِ‌صلی‌الله‌علیه‌وآله…» (۱۸)
این مضمون در غالب زیارات وارد شده است که هم اقرار به وجود انبیا ‌علیهم‌السلام است و هم بیان بارزترین اوصاف آنها، مثل برگزیده خدا بودن حضرت آدم‌علیه‌السلام، نبی خدا بودن نوح، کلیم بودن موسی‌علیهم‌السلام و… .
و همین طور در زیارات متعددی مثل زیارت جامعه، بحث امامت، معاد و گرفتاریهای آخرت مطرح شده است، همچون زیارت جامعه کبیره و امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام در مسجد کوفه که به عنوان یکی از اعمال زیارت مسجد کوفه و محراب شهادت امیر مؤمنان علی‌علیه‌السلام مطرح می باشد.

۱۰. تلقین اعمال نیک و صفات پسندیده

از آثار دیگر زیارات، تلقین اعمال خیر و صفات پسندیده اخلاقی است. در این زمینه از قلم فرسایی پرهیز و فقط به دو نمونه از دعاهای بعد از زیارت اشاره می کنیم:
الف. دعای عالیه المضامین (۱۹)
در این دعا که بعد از زیارت تک تک امامان معصوم ‌علیهم‌السلام خوانده می شود، علاوه بر تلقین اعتقاد به امامان، به تلقین این امور نیز پرداخته شده است:
۱. اقرار به گناهان و این که غیر از خدا پناهگاهی و غیر از پیامبر و خاندانش ‌علیهم‌السلام وسائلی وجود ندارد و مهم ترین حاجت، بخشش گناهان، پاکی و دوری از گناه در طول عمر است.
۲. ثابت ماندن بر سبیل پیروی و محبت رسول خدا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و اهل بیت او ‌علیهم‌السلام به عنوان پیشوایان دینی.
۳. بیزاری جستن از دشمنان خدا و رسولش‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و اهل بیت او ‌علیهم‌السلام.
۴. دوری از گناهان و نفرت داشتن از معصیت و دوری از کوتاهی در انجام واجبات، مخصوصاً نماز.
۵. ترغیب به پرداخت زکات، انجام امر به معروف، احسان، مواسات با برادران دینی و انجام حج.
۶. تشویق در به دست آوردن لقمه حلال و تلاش برای کار و رزق بیش تر، سعه صدر، اخلاق نیک و دوری از بخل، نفاق، کذب و ده ها امر خیر دیگر.
ب. دعای بعد از زیارت حضرت رضا‌علیه‌السلام
در این دعا علاوه بر اقرار و تلقین توحید و امامت، به این مسائل پرداخته است:
۱. حاجات را خدا برآورده می سازد و هر چه نعمت و توفیق است، از او است و بشر توانایی شکر نعمتش را ندارد، و بعد به ذکر موارد متعددی از نعمتهای خداوند می پردازد.
۲. اعتراف به بزرگی گناه مانند: «اگر زمین از آن آگاه بود، من را در خود فرو می برد و اگر آسمان می دانست، من را قطعه قطعه می کرد و اگر دریا خبردار بود، من را در خود غرق می نمود، با این حال تو از گناهان من آگاهی و آن را می بخشی.»
۳. گوشه هایی از اوصاف خدا را بیان نموده و به انواع استغفار اشاره می کند.

نتیجه گیری

آنچه به قلم آمد، گوشه هایی از آثار گران سنگ زیارت بود، که اگر جامعه اسلامی، اعم از شیعه و سنّی، برای استفاده از این آثار گرانبها و شگرف برنامه ریزی دقیقی داشته باشد و با یک حرکت عمومی، مانع تبلیغات مسموم و خزنده وهابیّت شوند، به خوبی می توانند در جامعه خویش تحول ایجاد کنند و جامعه اسلامی را برای همیشه در مقابل خطرات دشمن بیمه نمایند و خصوصاً جوانان جامعه اسلامی را از هجوم همه جانبه دشمنان اسلام حفظ کنند و یاد و خاطره زحمات پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و اهل بیت ‌علیهم‌السلام او را برای همیشه زنده نگه دارند و سیره و رفتار آنها را به عنوان سرمشق و الگو به عنوان ذخیره گرانبها برای خود و جامعه جهانی حفظ کنند.

فهرست منابع
۱. آشتیانی، سید جلال الدین، منتَخباتی از آثار حکمای الهی ایران، دفتر تبلیغات اسلامی، قم. ائمه معصومین
۲. ابن بطوطه، رحله بن بطوطه، چاپ مصر، بی تا. ائمه معصومین
۳. جزیری، عبدالرحمن، الفقه علی المذاهب الاربعه، دار احیاء التراث العربی، ۱۴۰۶ق. ائمه معصومین
۴. جمعی از نویسندگان، گلشن ابرار، نور السجاد، قم، چاپ اول. ائمه معصومین
۵. حسن زاده آملی، حسن، اتحاد عاقل و معقول، انتشارات حکمت، تهران، ۱۴۰۴ق. ائمه معصومین
۶. شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعه، دار احیاء التراث، بیروت، بی تا. ائمه معصومین
۷. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا‌علیه‌السلام، انتشارات حیدریه، نجف،۱۹۷۰ م. ائمه معصومین
۸. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، انتشارات مطبوعات دینی، قم، چاپ سوم، ۱۳۷۷ش.
۹. العلوی، عادل، قبسات، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، قم، ۱۳۷۶ ش.
۱۰. علی پور، حسین، جلوه‌های پنهانی امام عصر‌علیه‌السلام، انتشارات سلمان فارسی، قم، چاپ اول، ۱۳۷۶ش.
۱۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، مؤسسه الوفاء، بیروت، چاپ سوم، ۱۴۰۴ق.
۱۲. محمدی ری شهری، منتخب میزان الحکمه، دارالحدیث، قم، ۱۳۸۴ش.
۱۳. مختاری، رضا، سیمای فرزانگان، دفتر تبلیغات اسلامی، قم، چاپ شانزدهم، ۱۳۸۶ش.
۱۴. المشهدی، محمد بن جعفر، المزار الکبیر، مؤسسه النشر الاسلامی، قم. معصومین
۱۵. مهدوی، سید مصلح الدین، تاریخچه عسکریین علیهما‌السلام، فردوس، ۱۳۸۱ق. معصومین
۱۶. ـــــــــــــــ، تاریخچه شهر سامراء، فردوس، اصفهان، ۱۳۸۱ق.

پی‌نوشـــــــــــــت‌ها:

(۱). به راستی شقاوت «بن باز» به کجا رسیده است که جسورانه افتخار می کند حتی یکبار نیز در عمر خویش به زیارت قبر پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله نرفته است!؟
(۲). الفقه علی المذاهب الاربعه، عبدالرحمن الجزیری، ج ۲، ص ۷۱۱ – ۷۱۲. ائمه معصومین
(۳). گلشن ابرار، جمعی از نویسندگان، ج ۳،ص ۱۶۴. ائمه معصومین
(۴). بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۷۵، ص ۴۵۳. ائمه معصومین
(۵). در یکی از سفرها به کربلا زائر جوانی داشتیم از شهر ساوه که طبق گفته افراد کاروان و ظاهر قیافه او، اهل بسیاری از گناهان بود و خود نیز به شدت این احساس را داشت که آشناها با دید خوبی به او نگاه نمی کنند. وقتی به کربلا رسیدیم و به حرم امام حسین‌علیه‌السلام و ابوالفضل‌علیه‌السلام مشرف شدیم، به قدری این فرد در حرم گریه می کرد که نزدیک بود هلاک شود و همین امر باعث بازیابی شخصیت او شده بود. بعد از این جریان همه به او به دیده احترام نظر می کردند.
(۶). رحله بن بطوطه، ابن بطوطه، ج ۱، ص۱۱۰. ائمه معصومین
(۷). قبسات، عادل العلوی، ص ۱۰۲ – ۱۰۹. ائمه معصومین
(۸). منتخب میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ص ۱۲۳؛ عیون اخبار الرضا‌علیه‌السلام، شیخ صدوق، ج ۲، ص ۲۶۲، ح ۲۹ و ۳۰. ائمه معصومین
(۹). وسائل الشیعه، شیخ حرّ عاملی، ج ۱۱، ص ۹. ائمه معصومین
(۱۰). تاریخچۀ عسکریین‌علیهما‌السلام، سید مصلح الدین مهدوی، ص ۳۶. ائمه معصومین
(۱۱). تاریخچۀ شهر سامراء، سید مصلح الدین مهدوی، ص ۵۳. ائمه معصومین
(۱۲). سیمای فرزانگان، رضا مختاری، ص ۱۶۰. ائمه معصومین
(۱۳). اتحاد عاقل به معقول، حسن زاده آملی، ص ۷ – ۱۰۹؛ منتَخباتی از آثار حکمای الهی ایران، سید جلال الدین آشتیانی، ج ۱، ص ۱۸۸. ائمه معصومین
(۱۴). جلوه های پنهانی، علی پور، ص ۱۴۵. ائمه معصومین
(۱۵). المزار الکبیر، ابن مشهدی، ص ۳۸. ائمه معصومین
(۱۶). بحار الانوار، علامه مجلسی، ج ۱۰۰، ص۱۶۷. ائمه معصومین
(۱۷). همان، ج ۱۰۱، ص ۱۷۳، ح۱۳۰. ائمه معصومین
(۱۸). همان، ج ۱۰۷، ص ۱۷۳، ح۳۰. ائمه معصومین
(۱۹). اللَّهُمَّ إِنِّی زُرْتُ هَذَا الْإِمَامَ مُقِرّاً بِإِمَامَتِهِ مُعْتَقِداً لِفَرْضِ طَاعَتِهِ فَقَصَدْتُ مَشْهَدَهُ بِذُنُوبِی وَ عُیوبِی وَ مُوبِقَاتِ آثَامِی وَ کَثْرَهِ سَیئَاتِی وَ خَطَایای وَ مَا تَعْرِفُهُ مِنِّی مُسْتَجِیراً بِعَفْوِکَ مُسْتَعِیذاً بِحِلْمِکَ رَاجِیاً رَحْمَتَکَ لَاجِیاً إِلَى رُکْنِکَ عَائِذاً بِرَأْفَتِکَ مُسْتَشْفِعاً بِوَلِیکَ وَ ابْنِ أَوْلِیائِکَ وَ صَفِیکَ وَ ابْنِ أَصْفِیائِکَ وَ أَمِینِکَ وَ ابْنِ أُمَنَائِکَ وَ خَلِیفَتِکَ وَ ابْنِ خُلَفَائِکَ الَّذِینَ جَعَلْتَهُمُ الْوَسِیلَهَ إِلَى رَحْمَتِکَ وَ رِضْوَانِکَ وَ الذَّرِیعَهَ إِلَى رَأْفَتِکَ وَ غُفْرَانِکَ اللَّهُمَّ وَ أَوَّلُ حَاجَتِی إِلَیکَ أَنْ تَغْفِرَ لِی مَا سَلَفَ مِنْ ذُنُوبِی عَلَى کَثْرَتِهَا وَ تَعْصِمَنِی فِیمَا بَقِی مِنْ عُمُرِی وَ تُطَهِّرَ دِینِی مِمَّا یدَنِّسُهُ وَ یشِینُهُ وَ یزْرِی بِهِ وَ تَحْمِیهُ مِنَ الرَّیبِ وَ الشَّکِّ وَ الْفَسَادِ وَ الشِّرْکِ وَ تُثَبِّتَنِی عَلَى طَاعَتِکَ وَ طَاعَهِ رَسُولِکَ وَ ذُرِّیتِهِ النُّجَبَاءِ السُّعَدَاءِ صَلَوَاتُکَ عَلَیهِمْ وَ رَحْمَتُکَ وَ سَلَامُکَ وَ بَرَکَاتُکَ وَ تُحْیینِی مَا أَحْییتَنِی عَلَى طَاعَتِهِمْ وَ تُمِیتَنِی إِذَا أَمَتَّنِی عَلَى طَاعَتِهِمْ وَ أَنْ لَا تَمْحُوَ مِنْ قَلْبِی مَوَدَّتَهُمْ وَ مَحَبَّتَهُمْ وَ بُغْضَ أَعْدَائِهِمْ وَ مُرَافَقَهَ أَوْلِیائِهِمْ وَ بِرَّهُمْ وَ أَسْأَلُکَ یا رَبِّ أَنْ تَقْبَلَ ذَلِکَ مِنِّی وَ تُحَبِّبَ إِلَی عِبَادَتَکَ وَ الْمُوَاظَبَه عَلَیهَا وَ تُنَشِّطَنِی لَهَا وَ تُبَغِّضَ إِلَی مَعَاصِیکَ وَ مَحَارِمَکَ وَ تَدْفَعَنِی عَنْهَا وَ تُجَنِّبَنِی التَّقْصِیرَ فِی صَلَاتِی وَ الِاسْتِهَانَهَ بِهَا وَ التَّرَاخِی عَنْهَا وَ تُوَفِّقَنِی لِتَأْدِیتِهَا کَمَا فَرَضْتَ وَ أَمَرْتَ بِهِ عَلَى سُنَّهِ رَسُولِکَ صَلَوَاتُکَ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ رَحْمَتُکَ وَ بَرَکَاتُکَ خُضُوعاً وَ خُشُوعاً وَ تَشْرَحَ صَدْرِی لإِیتَاءِ الزَّکَاهِ وَ إِعْطَاءِ الصَّدَقَاتِ وَ بَذْلِ الْمَعْرُوفِ وَ الْإِحْسَانِ إِلَى شِیعَهِ آلِ مُحَمَّدٍ ص وَ مُوَاسَاتِهِمْ وَ لَا تَتَوَفَّانِی إِلَّا بَعْدَ أَنْ تَرْزُقَنِی حَجَّ بَیتِکَ الْحَرَامِ وَ زِیارَهَ قَبْرِ نَبِیکَ ع وَ قُبُورِ الْأَئِمَّهِ ع وَ أَسْأَلُکَ یا رَبِّ تَوْبَهً نَصُوحاً تَرْضَاهَا وَ نِیهً تَحْمَدُهَا وَ عَمَلًا صَالِحاً تَقْبَلُهُ وَ أَنْ تَغْفِرَ لِی وَ تَرْحَمَنِی إِذَا تَوَفَّیتَنِی وَ تُهَوِّنَ عَلَی سَکَرَاتِ الْمَوْتِ وَ تَحْشُرَنِی فِی زُمْرَهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیهِ وَ عَلَیهِمْ وَ تُدْخِلَنِی الْجَنَّهَ بِرَحْمَتِکَ وَ تَجْعَلَ دَمْعِی غَزِیراً فِی طَاعَتِکَ وَ عَبْرَتِی جَارِیهً فِیمَا یقَرِّبُنِی مِنْکَ وَ قَلْبِی عَطُوفاً عَلَى أَوْلِیائِکَ وَ تَصُونَنِی فِی هَذِهِ الدُّنْیا مِنَ الْعَاهَاتِ وَ الْآفَاتِ وَ الْأَمْرَاضِ الشَّدِیدَهِ وَ الْأَسْقَامِ الْمُزْمِنَهِ وَ جَمِیعِ أَنْوَاعِ الْبَلَاءِ وَ الْحَوَادِثِ وَ تَصْرِفَ قَلْبِی عَنِ الْحَرَامِ وَ تُبَغِّضَ إِلَی مَعَاصِیکَ وَ تُحَبِّبَ إِلَی الْحَلَالَ وَ تَفْتَحَ إِلَی أَبْوَابَهُ وَ تُثَبِّتَ نِیتِی وَ فِعْلِی عَلَیهِ وَ تَمُدَّ فِی عُمُرِی وَ تُغْلِقَ أَبْوَابَ الْمِحَنِ عَنِّی وَ لَا تَسْلُبْنِی مَا مَنَنْتَ بِهِ عَلَی وَ لَا تَسْتَرِدَّ شَیئاً مِمَّا أَحْسَنْتَ بِهِ إِلَی وَ لَا تَنْزِعَ مِنِّی النِّعَمَ الَّتِی أَنْعَمْتَ بِهَا عَلَی وَ تَزِیدَ فِیمَا خَوَّلْتَنِی وَ تُضَاعِفَهُ أَضْعَافاً مُضَاعَفَهً وَ تَرْزُقَنِی مَالًا کَثِیراً وَاسِعاً سَائِغاً هَنِیئاً نَامِیاً وَافِیاً وَ عِزّاً بَاقِیاً کَافِیاً وَ جَاهاً عَرِیضاً مَنِیعاً وَ نِعْمَهً سَابِغَهً عَامَّهً وَ تُغْنِینِی بِذَلِکَ عَنِ الْمَطَالِبِ الْمُنَکَّدَهِ وَ الْمَوَارِدِ الصَّعْبَهِ وَ تُخَلِّصَنِی مِنْهَا مُعَافاً فِی دِینِی وَ نَفْسِی وَ وُلْدِی وَ مَا أَعْطَیتَنِی وَ مَنَحْتَنِی وَ تَحْفَظَ عَلَی مَالِی وَ جَمِیعَ مَا خَوَّلْتَنِی وَ تَقْبِضَ عَنِّی أَیدِی الْجَبَابِرَهِ وَ تَرُدَّنِی إِلَى وَطَنِی وَ تُبَلِّغَنِی نِهَایهَ أَمَلِی فِی دُنْیای وَ آخِرَتِی وَ تَجْعَلَ عَاقِبَهَ أَمْرِی مَحْمُودَهً حَسَنَهً سَلِیمَهً وَ تَجْعَلَنِی رَحِیبَ الصَّدْرِ وَاسِعَ الْحَالِ حَسَنَ الْخُلُقِ بَعِیداً مِنَ الْبُخْلِ وَ الْمَنْعِ وَ النِّفَاقِ وَ الْکَذِبِ وَ الْبَهْتِ وَ قَوْلِ الزُّورِ وَ تُرْسِخَ فِی قَلْبِی مَحَبَّهَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ شِیعَتِهِمْ وَ تَحْرُسَنِی یا رَبِّ فِی نَفْسِی وَ أَهْلِی وَ مَالِی وَ وُلْدِی وَ أَهْلِ حُزَانَتِی وَ إِخْوَانِی وَ أَهْلِ مَوَدَّتِی وَ ذُرِّیتِی بِرَحْمَتِکَ وَ جُودِکَ اللَّهُمَّ هَذِهِ حَاجَاتِی عِنْدَکَ وَ قَدِ اسْتَکْثَرْتُهَا لِلُؤْمِی وَ شُحِّی وَ هِی عِنْدَکَ صَغِیرَهٌ حَقِیرَهٌ وَ عَلَیکَ سَهْلَهٌ یسِیرَهٌ فَأَسْأَلُکَ بِجَاهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیهِ وَ عَلَیهِمُ السَّلَامُ عِنْدَکَ وَ بِحَقِّهِمْ عَلَیکَ وَ بِمَا أَوْجَبْتَ لَهُمْ وَ بِسَائِرِ أَنْبِیائِکَ وَ رُسُلِکَ وَ أَصْفِیائِکَ وَ أَوْلِیائِکَ الْمُخْلَصِینَ مِنْ عِبَادِکَ وَ بِاسْمِکَ الْأَعْظَمِ الْأَعْظَمِ لَمَّا قَضَیتَهَا کُلَّهَا وَ أَسْعَفْتَنِی بِهَا وَ لَمْ تُخَیبْ أَمَلِی وَ رَجَائِی وَ شَفِّعْ صَاحِبَ هَذَا الْقَبْرِ فِی یا سَیدِی یا وَلِی اللَّهِ یا أَمِینَ اللَّهِ أَسْأَلُکَ أَنْ تَشْفَعَ لِی إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی هَذِهِ الْحَاجَاتِ کُلِّهَا بِحَقِّ آبَائِکَ الطَّاهِرِینَ وَ بِحَقِّ أَوْلَادِکَ الْمُنْتَجَبِینَ فَإِنَّ لَکَ عِنْدَ اللَّهِ تَقَدَّسَتْ أَسْمَاؤُهُ الْمَنْزِلَهَ الشَّرِیفَهَ وَ الْمَرْتَبَهَ الْجَلِیلَهَ وَ الْجَاهَ الْعَرِیضَ اللَّهُمَّ لَوْ عَرَفْتُ مَنْ هُوَ أَوْجَهُ عِنْدَکَ مِنْ هَذَا الْإِمَامِ وَ مِنْ آبَائِهِ وَ أَبْنَائِهِ الطَّاهِرِینَ عَلَیهِمُ السَّلَامُ وَ الصَّلَاهُ لَجَعَلْتُهُمْ شُفَعَائِی وَ قَدَّمْتُهُمْ أَمَامَ حَاجَتِی وَ طَلِبَاتِی هَذِهِ فَاسْمَعْ مِنِّی وَ اسْتَجِبْ لِی وَ افْعَلْ بِی مَا أَنْتَ أَهْلُهُ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ اللَّهُمَّ وَ مَا قَصُرَتْ عَنْهُ مَسْأَلَتِی وَ لَمْ تَبْلُغْهُ فِطْنَتِی مِنْ صَالِحِ دِینِی وَ دُنْیای وَ آخِرَتِی فَامْنُنْ بِهِ عَلَی وَ احْفَظْنِی وَ احْرُسْنِی وَ هَبْ لِی وَ اغْفِرْ لِی وَ مَنْ أَرَادَنِی بِسُوءٍ أَوْ مَکْرُوهٍ مِنْ شَیطَانٍ مَرِیدٍ أَوْ سُلْطَانٍ عَنِیدٍ أَوْ مُخَالِفٍ فِی دَینٍ أَوْ مُنَازِعٍ فِی دُنْیا أَوْ حَاسِدٍ عَلِی نِعْمَهً أَوْ ظَالِمٍ أَوْ بَاغٍ فَاقْبِضْ عَنِّی یدَهُ وَ اصْرِفْ عَنِّی کَیدَهُ وَ اشْغَلْهُ بِنَفْسِهِ وَ اکْفِنِی شَرَّهُ وَ شَرَّ أَتْبَاعِهِ وَ شَیاطِینِهِ وَ أَجِرْنِی مِنْ کُلِّ مَا یضُرُّنِی وَ یجْحِفُ بِی وَ أَعْطِنِی جَمِیعَ الْخَیرِ کُلَّهُ مِمَّا أَعْلَمُ وَ مِمَّا لَا أَعْلَمُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْ لِی وَ لِوالِدَی وَ لِإِخْوَانِی وَ أَخَوَاتِی وَ أَعْمَامِی وَ عَمَّاتِی وَ أَخْوَالِی وَ خَالَاتِی وَ أَجْدَادِی وَ جَدَّاتِی وَ أَوْلَادِهِمْ وَ ذَرَارِیهِمْ وَ أَزْوَاجِی وَ ذُرِّیاتِی وَ أَقْرِبَائِی وَ أَصْدِقَائِی وَ جِیرَانِی وَ إِخْوَانِی فِیکَ مِنْ أَهْلِ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ وَ لِجَمِیعِ أَهْلِ مَوَدَّتِی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ الْأَحْیاءِ مِنْهُم وَ الْأَمْوَاتِ وَ لِجَمِیعِ مَنْ عَلَّمَنِی خَیراً أَوْ تَعَلَّمَ مِنِّی عِلْماً اللَّهُمَّ أَشْرِکْهُمْ فِی صَالِحِ دُعَائِی وَ زِیارَتِی لِمَشْهَدِ حُجَّتِکَ وَ وَلِیکَ وَ أَشْرِکْنِی فِی صَالِحِ أَدْعِیتِهِمْ بِرَحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ وَ بَلِّغْ وَلِیکَ مِنْهُمُ السَّلَامَ وَ السَّلَامُ عَلَیکَ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ یا سَیدِی وَ مَوْلَای یا فُلَانَ بْنَ فُلَانٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیکَ وَ عَلَى رُوحِکَ وَ بَدَنِکَ أَنْتَ وَسِیلَتِی إِلَى اللَّهِ وَ ذَرِیعَتِی إِلَیهِ وَ لِی حَقُّ مُوَالَاتِی وَ تَأْمِیلِی فَکُنْ شَفِیعِی إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی الْوُقُوفِ عَلَى قِصَّتِی هَذِهِ وَ صَرْفِی عَنْ مَوْقِفِی هَذَا بِالنُّجْحِ وَ بِمَا سَأَلْتُهُ کُلَّهُ بِرَحْمَتِهِ وَ قُدْرَتِهِ اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی عَقْلًا کَامِلًا وَ لُبّاً رَاجِحاً وَ عِزّاً بَاقِیاً وَ قَلْباً زَکِیاً وَ عَمَلًا کَثِیراً وَ أَدَباً بَارِعاً وَ اجْعَلْ ذَلِکَ کُلَّهُ لِی وَ لَا تَجْعَلْهُ عَلَی بِرَحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

شیعه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.