آیا در حکومت حضرت مهدى (علیه السلام) تمام مردم اصلاح خواهند شد؟

0 25

با توجه به روایات مشاهده می شود که حضرت مهدی (عج الله) بعد از ظهور ، اصلاحاتی در جهان انجام می دهند و این اصلاحات جهانی است و فقط شامل ملت ، دین و گروه خاصی نیست بلکه شامل تمامی افرادی است که در روی زمین زندگی می کنند. در ادامه به دو دسته از روایات که نشان دهنده اصلاح مردم در حکومت امام زمان (عج الله) است اشاره می کنیم.

۱. هنگامی که امام زمان (عج) ظهور می کنند و تشکیل حکومت می دهند، طبق روش پیامبر و امیرالمومنین (علیه السلام) ابتدا با رحمت و مهربانی به بیان حقیقت دین و پیام اسلام برای جهان می پردازد و گروه فراوانی توبه می کنند و اصلاح می شوند . حتی بسیاری از غیر مسلمانان نیز سخن ایشان را می پذیرند و گرد او جمع می شوند. حضرت، به کمک و یاری آنها نهضت خود را شروع می کند.
کسانی که سخن امام را نپذیرفته اند، اگر به این دلیل باشد که هنوز دلایل کافی ندیده اند و اطمینان ندارند، به آنها مهلت داده می شود تا خوب بیندیشند و کسی معترض آنها نمی شود. اما اگر بعد از اتمام حجت و اقامه دلیل، باز هم به دشمنی خود ادامه دهند و بی دلیل به مخالفت برخیزند، امام با آنها برخورد می کند.
امام حسن مجتبى علیه السلام فرمودند:خداوند در آخرالزمان مردى را بر مى انگیزاند که کسى از منحرفان و فاسدان نمى ماند مگر اینکه اصلاح گردد. (۱)

۲. با ظهور امام زمان (عج الله) عقول مردم کامل می شود و علم به نهایت رشد و شکوفایی می رسد.

امام باقر (علیه السلام) می ‌فرمایند:« اذا قام قائمنا (عج الله) وضع یده علی رؤوس الناس فجمع بها عقولهم وکملت بها احلامهم ؛ زمانی که قائم ما قیام کند دستش را بر سر بندگان خدا قرار می دهد پس عقلها و خردهایشان را کامل وافکارشان را پرورده وتکمیل می کند. »(2)

طبق این روایت و روایات مشابه امام زمان (عجل الله ) فقط عقلهای مردم را کامل می کنند بدین معنا که با علومی که از قرآن برای مردم روشن می کنند علم واقعی را در دسترس مردم قرار می دهند وسپس این خود مردم هستند که بعد از اینکه عقلهایشان کامل گردید درک می کنند که هدفشان از خلقت چیست و زندگی واقعی کدام است.
با کامل شدن عقول مردم و تکمیل علم واقعی ، مردم اصلاح می شوند و رو به بدی نمی آورند.

———————-
۱. اثبات الهداه ، ج ۳ ، ص ۵۲۴.
۲. بحار الانوار ، ج۵۲، ص ۳۳۶ و کافى ، ج ۱ ، ص ۲۵.

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.