حضرت یوسف (ع) به چه بهایی فروخته شد؟

0 146

در روایتی آمده است که حضرت یوسف (ع) را به بهای گزافی در بازار مصر فروختند – ظاهرا در سریال یوسف پیامبر (ع) هم همینگونه نشان داده شد – اما گویا در قران آمده است که به بهایی اندک فروخته شد . لطفا توضیح دهید .

در سریال یوسف پیامبر (ع) یوسف در حال فروش در بازار نمایش داده شد و برخلاف نص صریح قرآن مبنی بر اینکه یوسف در این بازار به ثمن بخس فروخته می شود، روایت دیگری نمایش داده شد.

در این روایت، در حالی که سایر برده ها به قیمتی حدود ۱۰۰ درهم فروخته می شدند، چانه زنی درخصوص قیمت یوسف میان ثروتمندان شهر بالا گرفت و نهایتاً عزیز مصر با پیشنهاد رقم بالای ۳ هزار درهم، سایر افرادی را که مایل به خرید یوسف بودند، عقب زد و وی را خرید.

این روایت شاذ در حالی در این سریال به تصویر کشیده شده است که آیه ۲۰ سوره مبارکه یوسف صراحتاً دلالت بر این می کند که یوسف در بازار برده ها به قیمت پایینی فروخته شده است.

در این آیه مبارکه خاطرنشان شده است: "و شروه بثمن بخس دراهم معدوده وکانوا فیه من الزاهدین". براساس تفسیر المیزان، "ثمن بخس" به معناى بهایى است که از قیمت اصلى و واقعى، ناقص ‍ و کمتر باشد، و "دراهم معدوده" به معناى پولى اندک است -و بطورى که مى گویند بدین جهت فرموده "معدوده" که آن روزها پول زیاد وزنى بوده نه شمردنى ، و تنها پولهایى را مى شمرده اند که خیلى ناچیز بوده ، و مقصود از "دراهم" پول خردى از جنس نقره بوده که در آن روز در میان مردم رواج داشته ، و کلمه "شراء" در اینجا به معناى فروختن است، و زهد به معناى روگردانى و بى رغبتى از هر چیز را گویند، ممکن هم هست در اینجا کنایه از برحذر بودن باشد.

علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه: «از ظاهر سیاق برمى آید که ضمیر جمعى که در جمله "شروه" و در جمله "کانوا" مى باشد به رهگذران برمى گردد، و معنایش این باشد که: رهگذران یوسف را به پولى اندک فروختند، چون از این معنا حذر داشتند که اگر بر سر قیمت ایستادگى به خرج دهند حقیقت مطلب روشن شده صاحبانش پیدا شده از چنگ ایشان بیرونش مى کنند.»

صاحب تفسیر المیزان همچنین برخی تفاسیر را مبنی بر اینکه ضمیر آیه به برادران یوسف بازمی گردد را رد کرده و می افزاید: «هر چه ضمیر جمع در آیه قبلى بود همه به رهگذران برمى گشت و در آیه بعدى هم اسمى از برادران به میان نیامده تا بگوییم ضمیر در "شروه" و ضمیر در "کانوا" و یا یکى از آن دو به برادران برمى گردد. علاوه بر اینکه ظاهر آیه بعدى که مى فرماید: "و قال الذى اشتراه من مصر" این است که آن خریدن با فروختن در این آیه تحقق یافته (و خلاصه خریداران در آن آیه خریداران این آیه اند).»

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.