آیا داستان سپاه ابابیل افسانه نیست؟

0 102

ملحدان و بی خدایان می گویند افسانه ابابیل به قرار زیر است: گروهی به قصد نابودی کعبه به سوی آن رفته بودند. الله توسط پرندگانی بنام ابابیل آنها را در بین راه نابود کرد.اما خود مسلمانها قبول دارند که سیل کعبه را ویران کرد ….و خودشان قبول دارند که قرامطه به کعبه حمله کردند و درش را کندند و حجر الاسود را بردند و به دونیم کردند و به حجر الاسود اهانت نمودند حالا سوال من این است:
۱- چرا الله اجازه داده است که خانه اش بعد از مبعث محمد ویران شود!؟
۲ – چرا خود الله خانه خودش را توسط سیل خراب کرد. چرا!؟ آیا می خواسته خودش را امتحان کند!؟
و می گویند این داستان خرافاتی بیش نیست خداوندی که بعدا نتوانست جلوی سیل و خرابی خانه خودش را بگیرد ایا این داستان افسانه نیست؟
۱- اهمیت کعبه به ساختمان ظاهری و به گل و آجر آن نمی باشد بلکه قداست آن به دلیل این است که از شعائر توحید و یکتا پرستی می باشد.
۲- کعبه در طول تاریخ اسلام، به دو مهم دلیل بارها مرمت و تعمیر شده است.این دلایل عبارت اند از :

الف ـ سیل ها: از پیدایش اسلام تا کنون، نزدیک به صد سیل به مسجد الحرام و کعبه، آسیب رسانده است.

چرا خدا مانع سیل نشد تا کعبه ویران نشود؟
—-> وقایع و اتفاقات جهان بر طبق قانون علیت اتفاق می افتد و به اذن خداوند تمامی امور بر این اساس انجام می شود مگر در موارد بسیارنادر . سیل یک حادثه طبیعی است و هرچه که در سر راهش باشد و قابلیت ویرانی داشته باشد ، توسط سیل خراب می شود. با خرابی کعبه توسط سیل هیچگونه اهانت و توهینی به کعبه نشد بلکه انسان های حاضر در آن زمان ها بلافاصله بعد از تمام شدن سیل خانه کعبه را دوباره از ابتدا ساختند.

ب ـ جنگها: در تاریخ اسلام ، سه حمله بزرگ به مکه، زیان هاى بزرگى را به کعبه وارد ساخت که عبارتند از:
۱ ـ حمله لشکر یزید بن معاویه به فرماندهى حصین بن نمیر (سال ۶۳ هـ) جهت سرکوبى عبدالله بن زبیر.
۲ ـ حمله سپاه عبدالملک بن مروان به فرماندهى حجّاج ثقفى (سال ۷۳ هـ) جهت سرکوبى ابن زبیر.
۳ ـ حمله قرمطیان در روزگار خلافت عباسیّان (سال ۳۱۷ هـ ) و ربودن حجر الأسود.
چرا خدا در این حوادث از کعبه محافظت نکرد و مانع ویران شدن کعبه نشد؟
در مورد ۱ و ۲ —>اولا ؛ سپاه ابرهه به قصد خراب کردن کعبه رفت اما یزید به قصد دستگیری عبدالله بن زبیر حرمت کعبه را نگه نداشت و اقدام به تخریب کعبه نمود اما یزید ولو به ظاهر ادعا می کرد که خانه خدا حرمت دارد و باید فردی همچون عبدالله بن زبیر که به کعبه پناهنده شده دستگیر گردد تا کعبه حرمتش محفوظ بماند، و همینطور است حال حجاج .
ثانیا؛ فرستاده شدن عذاب هم ممکن بود به حساب حق بودن ابن زبیر گذاشته شود که او خود ظالمی دیگر بود و او از آن بهره برداری می کرد و خدا چنین چیزی را نمی خواست.
ثالثا؛ خدا به یزید هم مهلتی نداد و بعد از این جنایت عمرش کوتاه گردید .

مورد۳ —>علت حمله ابرهه، مجموعه اى از انگیزه هاى سیاسى و اقتصادى و دینى بود ، ابرهه ابتدا عبادتگاهى پرشکوه در محل فرمانروایى خود در یمن ساخت تا توجه مردم را از کعبه به آن جا معطوف کند.و با خدا پرستی و توحید مخالفت می کرد.
اما در حمله قرامطه به کعبه هدف اصلی از بین بردن پایه های توحید و توهین به شعائر یکتا پرستی نبود.

پرسش: در تاریخ طبری که بسیار معتبر است میخوانیم که ابرهه از یمن به قصد نابودی کعبه به مکه رفت که از نیمه ی راه بنا به دلایلی سپاهش برمیگردد و اصلا به مکه نمیرستد پس این داستان دروغ است.

پاسخ:
۱- ما هم (بنا به قرآن و روایات) ادعا نکردیم که سپاه ابرهه به مکه می رسند بلکه در نزدیکی مکه عذاب ابابیل بر آن ها نازل می شود .
۲- داستان اصحاب فیل در تاریخ طبری ذکر شده است.

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.