چرا خداوند ستمکاران را در همین دنیا به عذاب اصحاب سبت دچار نمیکند ؟

0 153

 1.جنایتکاران و گنه کاران در طول تاریخ به روش های متفاوتی عذاب شده.۲.با وجود محدودیت های دنیوی ، پاداش و یا جزای کامل اعمال در دنیا داده نمی شود .

کاربر : حکمت خدا نشان می دهد که هر وقت در یک امتی حتی بک نفر امکان بازگشت داشته باشد کل ان امت در امان خواهند بود و بعد از حبیب خداوند اینکونه تشخیص دادند که در هر امتی امیدی برای وصل ونجات هست و از ان پس عذاب بر امتها قطع شد.

پاسخگو : اولا ؛ خداوند هر قومی را متناسب با گناهش مجازات کرده و ضرورتی ندارد همه یک شکل و به یک طریق مجازات شوند.
ثانیا ؛ با توجه به آیات قرآن ، مشخص می شود که امت پیامبر خاتم نیز مانند امت های گذشته سزاوار عذاب های سنگین بوده و هستند.بنا به روایت امت رسول خدا ، امت (مرحومه) بخشیده شده اند، یعنی امتی که مورد لطف و عنایت ویژه الهی اند .برای این قضیه دلایل مختلفی آورده شده است از جمله :

۱- خواست خدا و اجل معلوم: "وَ لَوْ لا کَلِمَهٌ سَبَقَتْ مِنْ رَبِّکَ لَکانَ لِزاماً وَ أَجَلٌ مُسَمًّى"(طه/۱۲۹)؛ و اگر نبود کلمه از پروردگار تو در تأخیر عذاب، هر آینه نزول عذاب بر آنها لازم و حتم بود و اگر نبود اجل و مدّتى که خدا بر آنها معیّن فرموده؛ به مجرّد طغیان آن ها، عذاب نازل می شد.

۲- بقای دین تا قیامت: دین مقدّس اسلام، آخرین ادیان عالم است و باید تا دامنه قیامت باقى باشد و روز به روز علم (پرچم) اسلام بلندتر گردد! لکن عذاب آنها را خداوند مقرر فرمود تا از هنگام موت، سختى جان دادن و گودال قبر و برزخ و حشر در قیامت و عذاب جهنّم باشد؛

۳- وجود شیعیان مولای متقیان: خدای متعال می‌فرماید: "لِیَغْفِرَ لَکَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِکَ وَ ما تَأَخَّرَ"؛ بنا به یک تأویل، خدا گناهان گذشته و آینده امّت پیامبر را با شفاعت آن‏ حضرت مى ‏آمرزد؛ به دلیل پیوندى که میان امّت و پیامبر وجود دارد…!

۴- امر به معروف و نهی از منکر: در آیات الهی به این موضوع اشاره شده است که اگر مسئله امر به معروف و نهی از منکر در امت های سابق ساری و جاری بود، آنان نیز هرگز به عذاب عبرت آموز دچار نمی شدند و این موضوع چون در امت پیامبر وجود داشت، به همین دلیل از چنین عذاب هایی تا روز قیامت خبری نیست. (سوره هود آیه ۱۱۶و سوره آل عمران آیه ۱۰۶)

۵- وجود پیامبر و طلب آمرزش:د هم وجود شخص نبی مکرم و هم طلب مغفرت الهی موجب رفع عذاب شده است. "وَ ما کانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فیهِمْ وَ ما کانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ"؛ (سوره انفال آیه ۳۳) ولى (اى پیامبر!) تا تو در میان آنها(مشرکین و کفار) هستى، خداوند آنها را مجازات نخواهد کرد و (نیز) تا استغفار مى‏ کنند، خدا عذابشان نمى ‏کند.

*** امت مرحومه شامل تمامی مردمی را که بعد از بعثت پیامبر ، اعم از مسلمان و غیر مسلمان بودند و هستند، می شود.

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.