کوتاه ترین و بلندترین آیه و سوره قرآن

0 612
کوتاه ترین و بلندترین آیه و سوره قرآن ؟
پاسخ :کوتاه ترین سوره قرآن، سوره کوثر با سه آیه است. سوره کوثر، سوره ۱۰۸ قرآن است و در مکّه نازل شده است. نام این سوره از نخستین آیه، آن گرفته شده است. «کوثر» اشاره به حضرت زهرا سلام الله علیها است و نیز رودی در بهشت، خیر بسیار، قرآن، شفاعت، بسیاری فرزندان و یاران است.

بلندترین سوره، سوره بقره سوره دوم قرآن با ۲۸۶ آیه، است که در مدینه نازل شده است.

کوچک ترین آیه، به غیر از آیات حروف مقطعه، آیه ۶۴ سوره الرحمن با یک کلمه است مُدْهَامَّتَانِ ؛ از شدّت سبزی، متمایل به سیاهی اند . این آیه، در وصف دو باغ از باغ های بهشتی است.

بزرگ ترین آیه،  ۲۸۲ سوره بقره است که تقریباً یک صفحه است.

 

قرآن کلام خدا و کتاب آسمانی مسلمانان است که به وسیله جبرئیل به حضرت محمد(ص)، وحی شد. مسلمانان محتوا و الفاظ قرآن را نازل‌شده از سوی خداوند می‌دانند؛ همچنین معتقدند قرآن، معجزه و نشانه پیامبری حضرت محمد(ص) و آخرین کتاب آسمانی است. این کتاب بر معجزه‌بودن خود تأکید کرده و دلیل اعجازش را آن دانسته است که کسی نمی‌تواند مانندی برای آن بیاورد.

نخستین آیات قرآن ابتدا در غار حراء، واقع در کوه نور به پیامبر اسلام، وحی شد. دیدگاه مشهور این است که آیات آن، هم از طریق فرشته وحی و هم بدون واسطه و به صورت مستقیم، بر پیامبر نازل می‌شده است. به باور بیشتر مسلمانان، نزول قرآن به صورت تدریجی صورت گرفته است؛ اما برخی بر این باورند که علاوه بر نزول تدریجی آیات، آنچه قرار بوده است در یک سال بر پیامبر(ص) نازل شود، در شب قدر هم یک‌جا بر او نازل می‌شده است.

آیات قرآن در زمان پیامبر(ص) به صورت پراکنده بر روی پوست حیوانات، چوب درخت خرما، کاغذ و پارچه نوشته می‌‌شد. پس از رحلت پیامبر(ص)، آیات و سوره‌های قرآن‌ توسط اصحاب جمع‌آوری شد؛ اما نسخه‌های بسیاری تدوین شد که در ترتیب سوره‌ها و قرائت، با هم متفاوت بودند. به دستور عثمان نسخه واحدی از قرآن تهیه شد و دیگر نسخه‌های موجود را از بین بردند. شیعیان به پیروی از امامان خود، این نسخه را درست و کامل می‌دانند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.