آیا در دین زرتشت شراب خواری حرام بوده؟

0 233

 آیا  در دین زرتشت  شراب خواری حرام بوده؟

خمر و شراب، در همه ادیان الهی حرام بوده، و هیچ آیینی که از تحریف بشر مصون مانده باشد، شرب خمر را جایز نمی‌داند. در حدیثی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند:« ما بعث الله نبیا قط الا بتحریم الخمر و أن یقر لله بالبداء. خداوند هیچ پیغمبری را نفرستاد جز این که حرمت شراب جزء برنامه رسالت بود و شراب از اوّل حرام بود. »(۱) و به همین مضمون از پیامبر اسلام صل الله علیه و آله و امام رضا علیه السلام نقل شده و بیان گر این نکته است که خوردن شراب از زمان حضرت آدم علیه السلام تحریم شده و در هیچ عصری و از سوی هیچ پیامبری مجاز شمرده نشده است .

لذا تاریخچه شرابخواری به زمان های بسیار دور باز می گردد، یکی از قدیمی ترین شرابها که در بسیاری از ادیان رواج داشته شرابی است در آیین میترائیسم، نام این شراب در بسیارى از ادیان و مذاهب دیده مى شود. این شراب نخستین بار در آئین ودائى و سپس در برخى ادیان ایرانى مطرح شده است. اینشراب از گیاه مخصوصى تهیه مى شد. در آئین مهرپرستى این شراب به «هوم» یا «هائوما» معروف است که از گیاه مقدسى گرفته مى شد. مهرپرستان معتقد بودند که با نوشیدن این شراب، حالت روحانى یافته و بر اسرار غیبى دست مى یابند. این شراب به مذهب «زرتشت» نیز راه یافت ، آن گونه که به «مسیحیت» هم سرایت کرد و نان فطیر وشراب را پدید آورد. ریشه تاریخى عقیدتى این شراب به مذهب ودائى مى رسد.(۲)

 

پی نوشت ها:
۱- مرحوم کلینی، کافی(۸ جلدی)، تحقیق: علی اکبر غفاری، چاپ حیدری، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، ج۱، ص۱۴۸. / حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۱۷، تحقیق: شیخ محمد رازی، انتشارات دار إحیاء العربی، بیروت، ص ۲۳۷.
۲- عبد الله مبلغی آبادانی، تاریخ ادیان و مذاهب جهان از ۳۵ هزار سال قبل تا کنون، انتشارات منطق( سینا)، چاپ اول ۱۳۷۳، ج۱، ص ۳۱۴.

اثرات منفی

برگرفته از سایت پرسمان دانشجویی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.