آیا گفتن دوستت دارم به نامحرم گناه است؟

حکم پیام دادن به نامحرم ، گفتن عزیزم به نامحرم،عشق پنهان به نامحرم. آیا فکر به نامحرم گناه است؟ آیاگفتن دوستت دارم به نامحرم اشکال دارد؟

4 7,506

 آیاگفتن دوستت دارم به نامحرم  اشکال دارد؟

عشق به جنس مخالف تا هنگامی که در حد احساس قلبی است و منجر به ابراز و روابط نامشروع نشده است، از نظر اسلام حرام و مردود نیست.  و گفتن این که  دوستت دارم، به خودی خود گناه نیست اما با توجه به این که چنین عشقی برخاسته از طوفان غریزه جنسی است، بدون اشکال نیست. به خصوص آن که در مرحله گفتن باقی نماند و به طور طبیعی، پس از اظهار عشق، روابط دیگری شکل می‌گیرد. متأسفانه از مسیر معیّن، خارج می‌گردد و مراحل بعدی قابل کنترل نیست.

بسیاری از دوستی‌های دختران و پسران در جامعه ما، دارای کارکرد روانی اجتماعی است. یعنی دختران و پسرانی که برای خود دوستی انتخاب می‌کنند، به دنبال یافتن یک پایگاه روانی و اجتماعی مطمئن هستند، ولی با این کارکرد نمی‌توان استمرار دوستی‌ها را تضمین کرد. اطمینان خاطری که دختران و پسران از طریق برقراری دوستی بین خود، جستجو می‌کنند، زیاد طول نمی‌کشد و آنان پی می‌برند که این اطمینان خاطر، به قیمت از دست دادن بسیاری از اطمینان خاطرهای دیگر به دست آمده است»(۱)؛

بنابر این لازم است هر گونه اظهار عشق در چهارچوب خاصی که شرع معیّن نموده،‌صورت گیرد. و آن چهار چوب خاص، ازدواج است. پس اظهار عشق و دوستی در این چارچوب و برای همسر، نه تنها عیب نیست، بلکه بسیار پسندیده و مطلوب است.

پی‌نوشت‌ها:
۱ـ دکتر احمدی، روابط دختر و پسر در ایران، ص ۱۱۸.

برگرفته از مرکز ملی پاسخگویی به مسائل دینی

4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  آیا اگر کسی را دوست داشته باشیم و نامحرم باشد و به او از طریق پیام بگوییم که دوستش داریم گناه است؟

  1. ناشناس تر از خمینی🤝👍 می گوید

   واقعا داری به حرفای چرت اینا گوش میدی؟😐😐

 2. ناشناس می گوید

  آیا اگر کسی را دوست داشته باشیم و نامحرم باشد و به او از طریق پیام بگوییم که دوستش داریم و بدون هیچ لذتی گناه است؟

  1. مدیر پاسخگویان می گوید

   با سلام
   هر گونه ارتباط محبت آمیز با نامحرم اشکالی شرعی دارد و فرقی بین گفتگوی حضوری و چت نیست

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.