قبل از اینکه قران نازل بشه مردم ازچه قانونی پیروی می کردند؟

0 63

خداوند معارف دین خود رو توسط پیامبران به مردم تبلیغ کردند که از این پیامبران پنج نفرشان صاحب شریعت هستد.یعنی دارای کتاب و قانون، البته در حد و شرایط زمان خود.
لذا پیامبران اولوالعزم یکی یکی آمدند تا اینکه عیسی(ع) با انجیل وعزم ترک شریعت موسی و روش او آمد. سپس هر پیامبری که بعد از عیسی آمد شریعت و روش او را گرفت، تا آن که حضرت محمد(ص) با قرآن و شریعت و روش خود آمد.
پس قانون قبل از پیامبر دین و کتاب عیسی بوده است.ومردم وظیفه داشتند از قانون عیسی و کتاب او پیروی کنند.

پرسش:
خود حضرت محمد(ص) قبل از پیامبری چگونه دینی داشت؟

پاسخ:
حضرت قبل از بعثت از کاملترین دین یعنی دین اسلام پیروی می‏کرد اما احکام اسلام و وظایف خود را نه به صورت وحی آنچنان که از زمان بعثت به بعد دریافت می‏شد بلکه به صورت‏های دیگر مانند الهام‏های قلبی، تحدیث (سخن گفتن با فرشته) و رؤیاهای صادق دریافت می‏کرد.
(همانطوریکه در روایات آمده است مانند روایتی از امام باقر (ع) در بحار الانوار، ج ۱۸، ص ۲۶۶.)

امیرالمؤمنان (ع) در این رابطه می‏فرماید:

»از روزی که پیامبر از شیر گرفته شد خدا او را با بزرگترین فرشته قرین و همراه ساخت تا به وسیله آن فرشته بزرگواریی‏ها را بپیماید و به نیکوترین اخلاق، آراسته گردد«
(بحارالانوار، ج ۱۸، ص ۲۷۸. )

بنابراین حضرت قبل از بعثت، مراحلی از نبوت را دارا بوده و با جهان غیب به گونه‏ای ارتباط داشته است همانور که حضرت یحیی و حضرت عیسی (ع) در دوران کودکی به مقام نبوت رسیده و با جهان غیب ارتباط داشته‏اند آنگاه (پیامبر اسلام) در سن( مریم / ۱۲ و ۱۳) چهل سالگی به مقام رسالت و ابلاغ و اظهار پیام خدا به مردم برانگیخته می‏شود.
روایات متعددی این دیدگاه را تأیید می‏کند: آن که حضرت می‏فرماید: »کنت نبیاً و آدم بین الماء و الطین؛ من زمانی( بحارالانوار، ج ۱۸، ص ۲۷۸. ) پیامبر بودم که آدم (ع) هنوز در میان آب و گل بود.
عده‏ای از بزرگان، نسبت به این دیدگاه ادعای اجماع و اتفاق نظر شیعه را نموده‏اند.
(ر.ک: محمد حسین مظفر، کتاب علم امام (ع)، ترجمه محمد آصفی (تبریز، ۱۳۴۹)، ص ۷۶ به بعد.)

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.