آیا صحت دارد که آب ، مهریه حضرت زهرا بود ؟

0 34

من زیاد شنیدم که می گویند آب مهریه ی حضرت زهراسلام الله علیهاست . میخواستم بدانم آیا سندی هم برای این نقل وجود دارد و یا صرفا در میان عامه مردم اینطور مشهور است ؟

مهریه حضرت زهرا(س) طبق روایات اسلامی پانصد درهم(قاضی نورالله تستری، احقاق الحق، ج ۸، ص ۳۵۱.)؛ یعنی ۲۵۰ مثقال نقره است که به حساب امروز بسیار ناچیز است.
اگر در برخی روایات، آب و ثلث بهشت به عنوان مهریه حضرت زهرا(س) بیان شده است. (سفینه البحار، ج ۲، ص ۵۶۳.)

مهریه اصطلاحی و معروف نیست، بلکه مهریه معنوی است. مهریه متداول را باید شوهر از مال خود به همسرش بدهد، اما آب فرات و بهشت ملک امام علی(ع) نبود تا به حضرت زهرا(س) بدهد.
لذا این مطلب که در زبان بعضی از مردم مشهور شده که آب مهریه حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ است منشأ روایی دارد که به چند نمونه از این روایات اشاره می‌شود:

امام باقر ـ علیه السلام ـ می‌فرمایند:
جُعِلَتْ لها فی الارض اربعه انهار: الفرات و نیل مصر و نهروان و نهر بلخ.
یعنی چهار نهر فرات، نیل، نهروان و بلخ در روی زمین برای حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ قرار داده شده است.[مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۱۱۳، حدیث ۳۴. ]

و همچنین در حدیث دیگر آمده که: امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند: مهریه حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ در آسمان یک پنجم دنیا و ثلث بهشت و چهار رود از رودهای دنیا؛ فرات، نیل، نهروان و بلخ مقرر شده و در زمین هم مهر السنه یعنی پانصد درهم بوده است.[رسولی محلاتی، سید هاشم، زندگانی حضرت فاطمه]

بنابراین معنی «آب مهریه زهرا(س) است» ، عبارت از، آب رود هایی است که خداوند متعال آنها را به عنوان مهریه در روی زمین برای آن حضرت قرار داده و چون که این چهار رود آب های زیادی در ذخیره دارند، بدین لحاظ تعبیر به «آب مهریه زهرا(س) است» می کنند.

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.