نماد ورساچه چیست؟

0 884

نماد ورساچه نشانه چیست؟

چندین نقل قول درباره ی این نماد مطرح است که به بررسی آن میپردازیم

۱)این آرم متعلق به یک شرکت طراح مد در ایتالیاست که شهرت زیادی دارد. اگرچه جیانی ورساچه در سال ۹۳ برنده جایزه اسکار مد شد، اما باید گفت اطلاعات دقیقی در باب سوابق و گذشته ورساچه در دست نیست. واقعا علت این همه شهرت تبلیغ ورساچه خود مبهم و سوال برانگیز است. به گونه ای که حتی مرگ ورساچه بسیار مشکوک و پرابهام اتفاق افتاد. ولی میتوان گفت نمادی که وی بکار گرفته است نمادی شرک آلود است که در یونان باستان ریشه دارد. بنا بر افسانه های یونان این زن بعد از تمرد و طغیان مورد نفرت خدایان قرار گرفت و بدست یکی از آن خدایان اغوا شد که در نتیجه‌ی این اغوا موهای سرش که زیبا بود به زشت ترین قسمت بدنش تبدیل شد.{لوگو اصلی ورساچه طرحی از سر مدوسا است. در افسانه های یونان “مدوسا” زنی بود که پس از رنجاندن خدایان به یک عجوزه تبدیل گشت. او در معبد آفرودیت توسط خدایی به نام Posidon اغوا شد و پس از آن موهایش که زیباترین قسمت آفرینش او بود به مارهایی تبدیل گشت و هر کس به او نگاه می کرد به سنگ تبدیل می شد. شاید این موضوع سمبل جالبی برای انتخاب یک کمپانی مرتبط با مد نباشد به خصوص با یادآوری نگاهی که به سنگ شدن منجر می شود. اما جیانی ورساچه به ادبیات و افسانه های کلاسیک شیفتگی خاصی داشت و به دلیل تعاریف از زیبایی اولیه مدوسا بود که این شکل را برای لوگو انتخاب نمود} تصویری که در نماد ورساچه درج شده است مربوط به این تفسیر غیر توحیدی است که در افسانه های یونان باستان آمده است. طرحِ چنین نمادی نشانگر این است که پایه گذارش نه تعلق خاطری به دین رایج در غرب یعنی مسیحیت دارد و نه به آموزه های ادیان توحیدی دلبسته است و نه حتی نمادی عاطفی و زنانه انتخاب کرده است. نماد مذکور بیشتر نشان فریب و اغوا و شیطنت و عصیان زنانه و بعلاوه نشان برخورد بی رحمانه مقام ماورایی خدایان است که نسبت به مخلوقات خویش اندک مخالفتی را بر نمی تابند و زمین و مخلوقات خویش را به آشوب و نیستی می کشانند.

۲)گردونه مهر یا چلیپا, نماد ایرانی است که در بسیاری از معابد و طراحی های لوگو و پرچم از آن استفاده شده است.حاشیه‌هایی که دور تا دور نشان تجاری “ورساچه” دیده می‌شود به “گردونه‌ مهر” یا “چَلیپا” شبیه است. این نشانه در معماری و اماکن تاریخی بسیاری از کشورهای دیگر و در معابد سایر ادیان هم دیده شده است.

ورساچه

جیانی ورساچه موسس برند ورساچه

جیانی ورساچه، سال ۱۹۴۶ در رجیو دی کالابریای ایتالیا متولد شد و با توجه به حرفه مادرش در زمینه تولید لباس، به شغل طراحی لباس پرداخت. مادر ورساچه خیاط بود و جیانی در کارگاه او تجارب بسیاری در زمینه مد و طراحی کسب کرد. وی در نهایت در سال ۱۹۷۸ به میلان مهاجرت کرد و در آنجا برند ورساچه را پایه گذاری کرد.

پس از مستقر شدن در این شهر خواهر و برادر خود دوناتلا و سانتو را به میلان آورد تا در امور کارهای برند وی به او کمک کنند. سانتو به مدیریت بخش مالی برند ورساچه مشغول شد درحالیکه دوناتلا به جیانی در امور طراحی کمک می کرد

اولین بوتیک ورساچه در سال ۱۹۷۸ بازگشایی شد و در سال ۹۴ با طراحی لباس مشکی معروفش که به ” لباس مشکی ورساچه” شناخته شده بود، به شهرت جهانی رسید و از آنجا بود که چشم ها را به سمت خود خیره کرد.

وی در سال های ۱۹۸۲، ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ به طور مداوم جایزه Golden Eye (چشم طلایی) فشن را از آن خود کرد. در سال ۱۹۸۹، جیانی ورساچه اولین مجموعه لباس اوت کوتر خود را به نمایش گذاشت. او رشد خود را ادامه داد و به شهرت امپراطوری مد خود اضافه کرد. بعد از چند سال او عطر و لوازم خانه را نیز به کلکسیون طراحی هایش اضافه کرد. در طول حرفه خود، ورساچه برای شخصیت های برجسته مانند مدونا، پرنسس دایانا، التون جان و تینا ترنر لباس طراحی کرده است.

پس از مرگ  جیانی در سال ۱۹۹۷ سانتو به سِمَت مدیر اجرایی این برند منتخب گردید و دوناتلا مدیریت بخش طراحی را به عهده گرفت.

در سال ۲۰۰۰ لباس سبز رنگ ورساچه، توسط جنیفر لوپز در ۴۲ومین گرمی اوارد پوشیده شد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد و از آن پس بسیاری از هنرمندان تمایل به پوشیدن لباس های این برند در جشن ها و مهمانی های بزرگ داشتند.

به این ترتیب بود که ورساچه همه روزه با پیشرفت های بیشتری روبرو شد و خود را در دنیای مد اثبات کرد. در واقع علت عمده پیشرفت ورساچه، خلاق بودن طراحان آن و حمایت هنرمندان از این برند بوده است.

جیانی در سال ۱۹۹۷ زمانی که از ورزش صبحگاهی بازمی گشت، در میامی فلوریدا مورد اصابت گلوله یک قاتل سریالی که ۵ نفر دیگر را کشته بود قرار گرفت و در حالی که تنها ۵۰ سال داشت درگذشت و این میراث را برای خواهر، برادر و خواهرزاده اش به ارث گذاشت.

پلیس فلوریدا اعلام کرده هیچ وقت انگیزه این قاتل را از قتل جیانی ورساچه متوجه نشده و به دلیل اینکه این قاتل ۸ روز بعد توسط همان تفنگ خود را در قایقش کشته بود، همه رمز و رموز سر به مهر باقی ماند

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.