در موقع تحویل سال چه آیه ای از قرآن خوانده می شود و در کدام سوره است؟

0 345

در موقع تحویل سال چه آیه ای از قرآن خوانده می شود و در کدام سوره است؟ نوروز در گنجینه معارف اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و متون روایی ما از منزلت و جایگاه خاصی برخوردار است، به گونه ای که ایشان بر پاسداشت این روز سخن رانده اند و از مناسبت های مهم آن یاد کرده اند. اگر چه در قرآن آیه برای  تحویل سال، نازل نشده است ولی با درنگ در روایات، بدست می آید که «نوروز» سمبل تحوّل و تغییر است، البته تحول به سمت نیکویی و بهتر شدن.
مهمترین سندی که بر نکوداشت نوروز دلالت دارد، روایت معلّی بن خُنَیس از امام صادق ـ علیه السلام ـ است که در پرتو آن کلام نورانی علاوه بر آداب خاصی که برشمرده شده است؛ نماز نافله مخصوصی نیز تعلیم شده است و آن بدین مضمون است که:
«… پس زمانی که از نمازهای ظهر و عصر و نوافل فارغ شدی، بعد از آن، چهار رکعت نماز به جا آور یعنی هر دو رکعت به یک سلام و در رکعت اول، بعد از حمد، ده مرتبه سوره «انا انزلناه فی لیله القدر» را بخوان و در رکعت دوم، بعد از حمد، ده مرتبه سوره «قل یا ایها الکافرون» و در رکعت سوم، بعد از حمد، ده مرتبه سوره «قل هو الله احد» و در رکعت چهارم، بعد از حمد، ده مرتبه سوره های «قل اعوذ برب الناس» و «قل اعوذ برب الفلق» و بعد از نماز به سجده شکر برو و دعا بخوان.[۱]
امام خمینی (ره) در این زمینه می فرماید:
«… از آداب تحویل سال نو روزه گرفتن است، از آداب امروز دعا کردن است، نماز خواندن است، و این به ما می فهماند که اگر ملّتی بخواهد به راه راست برود و بخواهد استقلال خودش را، آزادی خودش را حفظ کند، باید در عیدش و غیرعیدش تذکر داشته باشد… به یاد خدا باشد، برای خدا باشد.»[۲]

معرفی منبع جهت مطالعه بیشتر:
ـ به مفاتیح الجنان مراجعه شود.

پی نوشت ها:
[۱]. ر.ک: حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۱۷۳.
[۲]. موسوی خمینی، روح الله، صحیفه نور، مجموعه رهنمودهای امام خمینی، مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، تهران، وزارت ارشاد، ۱۳۶۴، ج ۱۷، ص۲۱۵.

منبع: اندیشه قم

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.