آیا این که وقتی امام زمان (عج) ظهور می کند یک زن او را خواهد کشت خرافات است؟

0 2,042

آیا یک زن امام زمان (عج) را به شهادت میرساند؟

۱. گمانه زنی درباره چگونگی رحلت امام زمان (عج) بر دو رویکرد استوار می باشد: شهادت و مرگ طبیعی . مستند رویکردهای یاد شده نیز، روایاتی از معصومین(ع) است.

۲. کسانی که به شهادت حضرت مهدی(عج) باور دارند، به روایاتی از جمله موارد زیر استناد کرده اند.

الف) «فاذا تمت السبعون سنه اتی الحجه الموت فتقتله امرأه من بنی تمیم اسمها سعیده و لها لحیه کلحیه الرجل بجاون صخر من فوق سطح و هو متجاوز فی الطریق. فاذا مات تولی تجهیزه الحسین(ع)؛ با پایان یافتن هفتاد سال از آمدن امام زمان (عج) زنی از قبیله بنی تمیم به نام سعیده او را شهید می کند. وی همچون ریش مردان، دارای ریش می باشد و در حالی که امام زمان (عج) از راهی می گذرد، با هونگی از جنس سنگ امام را به شهادت می رساند. پس از فوت امام زمان (عج) ، امام حسین(ع) غسل، تکفین و تدفین او را انجام می دهد» (محمد الصدر، موسوعه الامام المهدی، الکتاب الثالث، تاریخ ما بعد الظهور، ص ۸۸۱، دارالتعارف للمطبوعات).

ب ) روایت مرسلی از امام صادق(ع) که فرمود: «ما منا الا مقتول او شهید؛ هیچ یک از ما نیست؛ مگر آن که کشته یا شهید می شود» (الطبرسی، اعلام الوری باعلام الهدی، ص ۳۴۹، المکتبه العلمیه الاسلامیه).

ج ) افزون بر روایات، دلیل دیگر این گروه آن است که امام(ع) با وجود چندهزار سال در عمر طبیعی خود در سطح یک انسان چهل ساله که در آستانه پایان جوانی خود قرار داشته و نیز دارای نیروی بدنی بسیاری است، ظاهر می شود. وانگهی به دلیل روایاتی که برخلاف روایت مذکور در بند الف، مدت زمان حکومت او را هفت الی ده سال مطرح کرده اند، از این رو ایشان به هنگام مرگ، وارد سن کهولت نشده و نیروی بدنی و سن میان سالیشان، هم چنان پابرجاست. حال با توجه بر این، نمی توان گفت که مرگ امام(ع) در چنین شرایط سنی و نیروی بدنی، مرگی طبیعی و بدون نقش آفرینی رویدادی خارجی باشد.

+همچنین بخوانید : مشاهده دست خط حضرت مهدی (عج)

۳. با وجود روایاتی از این دست، برخی بر این باورند که همچون سایر مردم، امام زمان (عج) به مرگ طبیعی از دنیا خواهد رفت. دلیل آنان، وجود اشکالاتی در روایات یاد شده است که برخی از آنها به قرار زیرند.

الف) روایت دوم مرسل بوده و سلسله سند آن ذکر نشده است، از این رو نمی توان بدان تکیه نمود.

ب ) مستند نخست نیز، روایتی از یکی از معصومین(ع) نبوده بلکه سخنی منقول از یکی از علماست، آن هم عالمی ناشناخته. اگر هم عبارت یاد شده به مضمون روایات اشاره داشته باشد، در این صورت هم به دلیل ناشناخته بودن سند، هم چون روایت نخست مرسل به حساب آمده و به دلیل ضعیف بودن از ناحیه سند، پذیرفته نیست، از این رو نمی تواند بیانگر رویدادی تاریخی باشد.

ج ) پس از بالندگی بشر در پرتو شخصیت متعالی حضرت ولی عصر(عج) که بیشترین زمینه های اقدام به آن حضرت را در پی دارد، روی دادن چنین حادثه ای دور از ذهن است.

د ) در روزگار حاکمیت امام زمان (عج) که تمدن بشری در پیشرفت ژرفی به سر می برد، بهره گیری از ابزاری قدیمی به نام هاونگ به عنوان وسیله قتل، امری غیر محتمل است.

ه ) ریش دار بودن قاتل که خود یک زن است، روایت را با اشکالات فراوانی روبرو می کند از جمله:

– هر چند به گونه ای نادر، برخی از زنان، ریش بسیار مختصری در می آورند، ولی هیچ گاه میزان آن به اندازه ریش یک مرد نمی رسد، آن گونه که در روایت بدان اشاره شده است.

– در تاریخ سابقه ندارد که حتی یک زن به صورت ریش کامل یک مرد، ریش درآورده باشد ولی در روایت بدان تصریح شده است. اگر هم گفته شود چنین چیزی به عنوان یک استثناء و به قدرت الهی موجود شده تا با قاتل ولی عصر(عج) قرار گیرد پاسخ آن است که اگر چنین زنی مدتی در میان مردم آن زمان زندگی کند، با توجه به سخن گفته شده از او در کتاب ها به عنوان قاتل امام زمان(عج)، در این صورت حکومت حضرت مهدی(عج) درباره آن تصمیمی خاص می گرفت.

+همچنین بخوانید : چرا حضرت ولی عصر (عج) مظلوم ترین فرد عالم است ؟

– ممکن است گفته شود ریش مزبور، نه ریشی طبیعی بلکه از گونه مصنوعی آن می باشد که زن به عنوان تشبه به مرد از آن استفاده می کند. در این باره نیز پاسخ هایی گفته شده از جمله آن که چنین رفتاری، یعنی تشبه زنان به مردان رفتاری انحرافی و به جامعه ظلم آلود و فاسد پیش از ظهور مربوط بوده و وقوع آن در نظام عادلانه امام زمان(عج) بی معناست؛ وانگهی چنین زنی به دلیل منحصر به فرد و یگانه بودن با نمایش خود در جامعه به عنوان قاتل امام زمان (عج) خود را در ورطه ای خطرناک قرار دهد از این رو لازم است از چنین وضعیتی اجتناب نماید.

۴. این که آیا پس از ظهور امام زمان (عج) مردم نیز عمر طبیعی خود را سپری خواهند کرد باید گفت: با ظهور ولی عصر(عج) نظام طبیعی عالم که از جمله آنها قانونمندی های حاکم بر مرگ است، به هم نمی خورد بلکه آن چه که روی می دهد، برچیده شدن ساختار غیر انسانی حاکم بر آن و تبدیل شدن آن به وضعیتی که در آن انسان ها به سعادت و کمال حقیقی خود برسند.

مهدی موعود

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.