در قرآن حضرت مریم ،خواهر هارون خطاب شده،مگر هارون برادر حضرت موسی نبود؟

0 55

در قرآن حضرت مریم ،خواهر هارون خطاب شده،مگر هارون برادر حضرت موسی نبود؟
مگر بینشون حداقل هزار سال فاصله نبود؟

در آیه ۲۸سوره مریم آمده است:

«یا أُخْتَ هَارُونَ مَا کَانَ أَبُوکِ امْرَأَ سَوْءٍ وَمَا کَانَتْ أُمُّکِ بَغِیا: ای خواهر هارون! نه پدرت مرد بدی بود، و نه مادرت زن بد کاره‌ای!!»

حضرت مریم(س) خواهر هارون معروف – که برادر حضرت موسی بود – نیست زیرا وی برادر نداشت و میان حضرت مریم و هارون سالیان سال فاصله است . البته در قرآن آمده که بنی اسراییل حضرت مریم را با عنوان « یا اخت هارون » خطاب کردند .

اینکه آنها به مریم گفتند:" اى خواهر هارون" موجب تفسیرهاى مختلفى در میان مفسران شده است، اما آنچه صحیحتر به نظر مى‏رسد این است که هارون مرد پاک و صالحى بود، آن چنان که در میان بنى اسرائیل ضرب المثل شده بود، هر کس را مى ‏خواستند به پاکى معرفى کنند مى‏ گفتند: او برادر یا خواهر هارون است- مرحوم طبرسى در مجمع البیان این معنى را در حدیث کوتاهى از پیامبر ص نقل کرده است.

در حدیث دیگرى که در کتاب" سعد السعود" آمده چنین مى‏ خوانیم:

پیامبر ص" مغیره" را به نجران (براى دعوت مسیحیان به اسلام) فرستاد، جمعى از مسیحیان به عنوان (خرده‏ گیرى بر قرآن) گفتند مگر شما در کتاب خود نمى‏ خوانید" یا أُخْتَ هارُونَ" در حالى که مى‏ دانیم اگر منظور هارون برادر موسى است میان مریم و هارون فاصله زیادى بود؟

مغیره چون نتوانست پاسخى بدهد مطلب را از پیامبر( ص) سؤال کرد، پیامبر (ص) فرمود: چرا در پاسخ آنها نگفتى که در میان بنى اسرائیل معمول بوده که افراد نیک را به پیامبران و صالحان نسبت مى ‏دادند.( ۱)

بعضی گفته اند:

مریم را خواهر هارون خطاب کردند. در واقع مریم خواهر هارون نبود، بلکه از خاندانى شریف و پاکیزه بود که هارون برادر موسى (ع) در رأس آن جاى داشت یعنى مریم از خاندان هارون بود و چون هارون به تقوى و پرهیزگارى معروف بود مریم را «اى خواهر هارون» خطاب کردند. در میان عربها رسم است که چون مردى را بخواهند به خاندانى نسبت دهند مى‏گویند «یا اخا فلان». اى برادر فلان.
قوم او گفتند که ما پدرت را مى‏شناسیم مردى عارى از محاسن اخلاق نبود و مادرت هم بد کاره نبود. پس این کودک از کجا آورده‏اى؟(۲)

اینکه چرا به مریم خواهر هارون گفته ‏اند، در مجمع البیان چهار قول نقل کرده است:

اول: هارون مرد نیکوکارى در بنى اسرائیل بود، اشخاص نیکوکار را به او نسبت مى‏دادند.

دوم: هارون برادر پدرى مریم بود و به حسن سلوک معروف بود.

سوم: منظور هارون برادر موسى علیه السّلام است که مریم از اولاد او بوده است.

چهارم: هارون در آن روزگار ، مردی بدکار مشهور به زنا و فساد بود که مریم را به او نسبت داده و گفته‏اند:« اى شبیه هارون ».(3)

پرسش:

اگر مریم از فرزندان هارون بوده است چطور قرآن گفته است ای خواهر هارون ؟؟؟قرآن نگفته است ای فرزند هارون !!

پاسخ:

یکی از اقوال در مورد علت خطاب حضرت مریم به«اخت هارون» این نکته بیان شده است که حضرت مریم از نسل و اعقاب هارون برادر حضرت موسی(ع) می باشد،طبق نقل منابع تاریخی و روایی و تفسیری،بین هارون برادر حضرت موسی و حضرت مریم؛هزار سال فاصله است.

اما اینکه چرا آن بانو را با خطاب خواهر هارون مخاطب قرار داده اند،باید عرض کنم اولاً این یکی از اقوال است و آنچه از منابع تفسیری بدست می آید این است که قولی که صحیحتر به نظر مى ‏رسد این است که هارون مرد پاک و صالحى بود، آن چنان که در میان بنى اسرائیل ضرب المثل شده بود، هر کس را مى ‏خواستند به پاکى معرفى کنند مى‏ گفتند: او برادر یا خواهر هارون است، و در همین رابطه روایاتی هم در منابع تفسیری نقل شده است که در پست قبلی به آن روایات اشاره کرده ام.

ثانیاً رسم عرب این است که نسل قبیله ‏اى را میگویند اخو مضر و اخو تیم این را هم اخت هارون نامیده‏ اند.{۴ }.

پی نوشتها:

۱- تفسیر نمونه، ج‏13، ص: ۵۱؛به نقل از نورالثقلین،ج۳ص۳۳۳.

۲- تفسیر هدایت، ج‏7، ص: ۳۵

۳- مجمع البیان،ج۶ص۵۱۲.

۴- تفسیر عاملی، ج‏6، ص: ۵۹

منبع : پرسمان قرآن 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.