لطفا بفرمایید حضرت آدم ابوالبشر به چه صورتی آفریده شده و در چه سنّی؟

0 37

از آیات قرآن کریم هم اینگونه بدست می آید که شکل آدم ابوالبشر مانند انسانهای امروزی بوده است:
خداوند متعال در آیه ۱۱سوره اعراف می فرماید:
«وَلَقَدْ خَلَقْنَاکُمْ ثُمَّ صَوَّرْنَاکُمْ ثُمَّ قُلْنَا لِلْمَلَائِکَهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ لَمْ یکُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ».
خداوند خطاب به مردم مى‏ فرماید: «همانا شما را آفریدیم و آنگاه به شما شکل و صورت دادیم.» هر چند که خطاب به موجودین از فرزندان آدم است ولى منظور، آغاز خلقت آدم است که او را از خاک آفرید و به او شکل بشرى داد، و این که خطاب به موجودین مى ‏کند، از باب امتنان است؛ یعنى این که شما از نسل کسى هستید که به این صورت آفریده شد.
این نوع خطاب‌ها در زبان عربى و در قرآن نظیر دارد و در آنها حوادثى که بر نسل‌هاى گذشته اتفاق افتاده به نسل موجود نسبت داده مى ‏شود؛ چون نسل موجود هم ادامه همان نسل‌ها است؛ مانند بعضى از خطاب‌هاى قرآن به یهود عصر پیامبر و ذکر حوادثى که براى نیاکان آنها اتفاق افتاده است؛ مثل: «وَ إِذْ أَنْجَیْناکُمْ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ…؛ به یاد آورید که شما را از چنگال خاندان فرعون نجات دادیم.»
به هرحال در این آیات پس از اشاره به این که آدم آفریده شد و به شکل بشرى درآمد، مى ‏فرماید: «آنگاه به فرشتگان دستور دادیم که به او سجده کنند پس آنها سجده کردند جز ابلیس که از سجده‏کنندگان نبود.»

همچنین امام علی(ع) در خطبه اول نهج البلاغه،پیرامون چگونگی خلقت حضرت آدم می فرماید:

«…آنگاه خداى سبحان ، از زمین درشتناک و از زمین هموار و نرم و از آنجا که زمین شیرین بود و از آنجا که شوره‏زار بود ، خاکى بر گرفت و به آب بشست تا یکدست و خالص گردید . پس نمناکش ساخت تا چسبنده شد و از آن پیکرى ساخت داراى اندامها و اعضا و مفاصل . و خشکش نمود تا خود را بگرفت چونان سفالینه . و تا مدتى معین و زمانى مشخص سختش گردانید . آنگاه از روح خود در آن بدمید . آن پیکر گلین که جان یافته بود ، از جاى برخاست که انسانى شده بود با ذهنى که در کارها به جولانش درآورد و با اندیشه‏اى که به آن در کارها تصرف کند و عضوهایى که چون ابزارهایى به کارشان گیرد و نیروى شناختى که میان حق و باطل فرق نهد و طعمها و بویها و رنگها و چیزها را دریابد . معجونى سرشته از رنگهاى گوناگون…».

بنابراین طبق ایات قرآن کریم و این بیانات امیر مومنان امام علی(ع)، آدم ابوالبشر،به شکل همین انسانهای امروزی خلق شده بود.
اما در مورد اینکه در زمان خلقت در چه سنی بوده اند باید عرض کنم:
در مورد اینکه هنگام خلقت حضرت ادم وحوا در چه سنی بودند مطلبی نیافتیم ولی از ظاهر آیات و روایات مربوط به خلقت آن حضرت میتوان فهمید که در سن کودک نبوده و در سن انسان بالغ و قادر بر سخن گفتن و راه رفتن و خوردن و آشامیدن بوده اند.
 

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.