آیا حضرت محمد (ع) از آغاز برانگیخته شدن ، پیامبر بود ؟

0 46

پیامبر از ابتدایی که وحی به او می شود و فرشته وحی بر او نازل می شود متوجه نبوت خویش می شود .

– این مطلب از اولین آیاتی که بر پیامبر اکرم نازل شده است می توان فهمید . و این ادعا که آیات نبوت پیامبر از مدینه شروع می شود ، ادعای صحیحی نیست .

– به طور مثال آیات ابتدایی سوره مدثر را ملاحظه بفرمایید :

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ یَأَیهَا الْمُدَّثِّرُ(۱) قُمْ فَأَنذِرْ(۲) وَ رَبَّک فَکَبرْ(۳)

در این آیات که از اولین آیاتی است که بر پیامبر اکرم نازل شده است و در مکه نازل شده است ، به روشنی وظیفه پیامبر و هدایت و انذار مردم ، بیان شده است و این گونه نیست که پیامبر در مدینه آیاتی را دریافت کند که او را به رسالت مبعوث کند .
– در مورد نبوت پیامبر به آیه ۲۸ سوره سبا که سوره ای مکی است نیز می توان استشهاد کرد که رسالت پیامبر را با لفظ صریح "ارسلناک " بیان می کند : وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ کَافَّهً لِلنَّاسِ بَشِیراً وَ نَذِیراً

ارسلناک به روشنی دلالت بر نبوت پیامبر می کند و وظیفه او را هم در ادامه بیان می کند و بسیار روشن و مانند خورشید واضح است که وقتی ارسلنا با امور دیگری مانند باد ، طوفان و … می آید ، طبیعتا با توجه به قرائن معنای دیگری دارد ولی در جایی که خطاب به شخصی گفته می شود که من تو را رسول خود می فرستند و وظایف تو هم این چنین است ، کاملا روشن است که این شخص رسول و نبی است .
سوره تکویر هفتمین سوره نازله است. در این سوره خدای سبحان بعد از سوگندهایی، با تاکید و صراحت هر چه تمام تر بیان می کند که قرآن نازل شده از طرف خداوند متعال است
مطلب دیگری که در این بین حایز اهمیت است ، این است با توجه به شرایط زمانه پیامبر و اوضاع سیاسی ، اجتماعی و …. وظایف گوناگونی از سوی خداوند به پیامبر محول می شد و این منافاتی با نبوت آن حضرت از ابتدا ندارد . بلکه بنا به وظیفه ی الهی روزی به شعب ابی طالب می رود ، روزی به مدینه هجرت می کند و روزی تشکیل حکومت می دهد و ….. . اینها هیچکدام منافاتی با نبوت آن حضرت ندارد بلکه در راستای آن است .

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.