حضرت علی (ع) چه خصوصیات بارزی داشتند؟

0 402

حضرت علی (ع) چه خصوصیات بارزی داشتند؟

امام علی(ع) بعد از پیامبر اسلام(ص) دومین شخصیت جهان اسلام است که از ویژگی هایی برخوردار است که بیان همه آن ها نیاز به تدوین کتاب ها دارد. در این جا به برخی از فضایل و خصوصیات حضرت اشاره می شود:

۱) ولادت در خانه خدا
یکی از ویژگی های امام آن است که در خانه خدا متولد شده است.
حاکم نیشابوری می نویسد: “امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب در خانه خدا به دنیا آمد و جز او مولودی در خانه خدا به دنیا نیامد. نه قبل از او و نه بعد از او، و این به خاطر بزرگداشت مقام و جایگاه او بود افتخار نائل گردید”

۲) پیشگام در اسلام
به اتفاق اندیشمندان اسلامی و برخی از دانشمندان اهل سنت علی(ع) اولین کسی ـ از مردان ـ است که اسلام آورد و این یکی از فضایل مهم حضرت به حساب می آید؛ زیرا گرایش به اسلام در فضایی که بت پرستی به اوج خود رسیده، فضیلت است. امام علی(ع) فرمود: “أنّا اوّل من أسلم مع النّبی؛ من اولین کسی هستم که به پیامبر(ص) ایمان آوردم”. همو فرمود: “در آن روزگار، خانه ای که اسلام در آن راه یافته باشد نبود، جز خانه رسول خدا و خدیجه و من نفر سوم بودم”

۳) شجاعت
یکی از ویژگی های مهم علی(ع) شجاعت او است. حماسه و حضور حضرت در جبهه های جنگ، مانند بدر و احد و احزاب و خیبر حکایت از شجاعت حضرت دارد. پیامبر اسلام(ص) خطاب به علی(ع) فرمود: “ای علی! اگر ایمان خلایق و اعمالشان را در کفه ای قرار دهند و عمل تو را در کفه دیگر، عمل تو بر همه مخلوقات برتری دارد. همانا خداوند بر عمل تو در روز احد به ملائکه مقرّبینش افتخار می کند”. “لافتی إلا علی، لا سیف إلا ذوالفقار” نشان از شجاعت علی(ع) دارد.

۴) عدالت
یکی از ویژگی های مهم امام علی(ع) عدالت است. عدالت خواهی او موجب شده است که آزادی خواهان جهان از او به عنوان الگوی عدالت یاد کنند. عدالت امام که بیشتر در دوران حکومت بروز می کند، در نحوه گزینش حکومت، تقسیم بیت المال و حمایت از محرمان است. شیوه رفتار علی با برادرش عقیل و عزل معاویه از منصب قدرت حکایت از عدالت گرایی امام دارد. عدالت علی(ع) موجب شد که برخی درباره او گفته اند: “و قتل فی مطربه لشدّه عدله”.
دشمن طاووس آمد پر او ای بسا شه را کشته فرّ او
گفت من آن آهوم کز ناف من ریخت آن صیاد، خونِ صاف من

۵) زهد
ابن ابی الحدید معتزلی می نویسد: “اما زهد علی(ع) در دنیا، او سرور و آقای زاهدان است. هیچ گاه از غذایی سیر نخورد و غذا و لباس از همه ساده تر بود”.
امام علی(ع) دارای ویژگی های دیگر مانند: معنویت، قانون گرایی و ارزش مداری است.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

خصوصیات امامت و ولایت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.