عفت و پاکدامنی در اسلام و مسیحیت

0 87

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ سلامت اجتماعی در هر جامعه دینی و غیردینی، وابسته به وجود یک سلسله از ویژگی‌ها و خصوصیات در بین یکایک افراد است. یکی از خصوصیاتی که وجود آن لازم و ضروری است، داشتن عفت و پاک‌دامنی است که در اسلام به قدری اهمیت دارد که آیات و روایات فراوانی در این مورد واردشده است. کتاب مقدس برخلاف قرآن و سنت اسلامی، نگاهی متفاوت به عفت و پاک‌دامنی داشته و مقایسه نظر آن با نظر اسلام می‌تواند نگاهی واقع‌بینانه و حقیقی در مورد حقانیت مسیحیت و اسلام در اختیار خواننده گرامی قرار دهد.
اهمیت عفت در اسلام به قدری است که پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و اله) بهشت را برای کسی که دارای این خصوصیت است، تضمین می‌کند. ایشان دراین‌باره چنین می‌فرمایند: «اِضمَنوالى سِتّا مِن اَنفُسِکُم اَضمَن لَکُمُ الجَنَّهَ اُصدُقُوا اِذا حَدَّثتُم وَأوفُوا اِذا وَعَدتُم وَاَدُّوا اِذا ئتُمِنتُم وَاحفَظوا فُروجَکُم وَغُضّوا اَبصارَکُم وَکُفّوا اَیدیَکُم؛[۱] شش چیز را براى من ضمانت کنید تا من بهشت را براى شما ضمانت کنم، راستى در گفتار، وفاى به عهد، برگرداندن امانت، پاک‌دامنی، چشم بستن از گناه و نگه‌داشتن دست از غیر حلال.»
حضرت علی (علیه‌السلام) نیز در فرازی از وصیت خود به محمد بن ابی‌بکر در مورد اهمیت و جایگاه عفت در اسلام چنین می‌‏‌فرمایند: «انّ اَفْضَلَ العِفَّهِ الوَرَعُ فی دینِ اللهِ والعَمَلُ بِطاعَتِهِ؛[۲] بهترین مصداق عفت، رعایت پاکی و پرهیزکاری در دین خدا و عمل در اطاعت الهی است.» این احادیث گهربار در حقیقت منش اسلام، ائمه و مبلغین دین ما را در رابطه با موضوع بسیار مهم عفت بیان می‌کند؛ اما منش و شیوه پیامبران و رسولان کتاب مقدس به گونه ایست که زبان از بیان آن عاجز و شرمسار است؛ ولی به‌ناچار برای روشن شدن حقایق به برخی از آنان اشاره می‌کنیم.
کتاب مقدس داستان پیامبری را روایت می‌کند که سربازش را به جهاد در راه خدا می‌فرستد. پس‌ازآن این پیامبر شیفته همسر سربازش شده و به مراوده با وی پرداخته و تا اینکه او حامله می‌شود. پس از اطلاع از حامله شدن آن زن تلاش زیاد برای خلاصی از این آبروریزی کرده و تنها راه چاره را در این می‌بیند که شوهر آن زن را که در رکاب او و برای تحقق اهداف پیامبرش می‌جنگد، در میدان نبرد تنها بگذارند تا کشته شود؛ تا از این طریق رابطه نامشروع خودش را با زن سربازش پنهان کند. کتاب مقدس داستان این وقایع شرمسار را چنین روایت می‌کند: «و واقع شد در وقت عصر که داوود از بسترش برخاسته بر پشت‌بام خانه پادشاه گردش کرد و از پشت‌بام زنی را دید که خویشتن را شستشو می‌کند و آن زن بسیار نکومنظر بود… و آن زن حامله شد و فرستاده داوود را مخبر ساخت و گفت که من حامله هستم… و بامدادان داوود مکتوبی برای یوآب نوشته به دست اوریا فرستاد؛ و در مکتوب به این مضمون نوشت که اوریا را در مقدمه جنگِ سخت بگذارید و از عقبش پس بروید تا زده‌شده بمیرد.»[۳]
کتاب مقدس در بخشی دیگر، از پیامبری سخن می‌گوید که دخترانش به وی شراب نوشانیدند و پس از نوشیدن شراب با پدرشان هم‌بستر شده و حامله گشتند. این دو دختر هر کدام از پدر خود حامله شده و فرزندانشان دو قبیله بزرگ را تشکیل داده و انبیایی نیز از این رابطه نامشروع و غیرانسانی مبعوث شدند. کتاب مقدس این ماجرا را چنین روایت می‌کند: «پس در همان شب پدر خود را شراب نوشانیدند و دختر بزرگ آمده با پدر خویش هم خواب شد و او از خوابیدن و برخاستن وی آگاه نشد؛ و واقع شد که روز دیگر بزرگ به کوچک گفت: اینک دوش با پدرم هم خواب شدم امشب نیز او را شراب بنوشانیم و تو بیا و با وی هم خواب شو تا نسلی از پدر خود نگاه‌داریم. آن شب نیز پدر خود را شراب نوشانیدند و دختر کوچک هم خواب وی شد و او از خوابیدن و برخاستن وی آگاه نشد. پس هر دو دختر لوط از پدر خود حامله شدند.»[۴]
مقایسه جایگاه عفت در سنت اسلام و کتاب مقدس، تفاوت دو دین مسیحیت و اسلام را به‌وضوح روشن ساخته و انسان‌های آزاده و متفکر را جز به خضوع در مقابل معارف ناب اسلامی به دینی دیگر وا‌نمی‌دارد. به‌راستی چرا مسیحیان و مبلغان تبشیری مسیحیت این حقایق کتاب مقدس را از کسانی که دنبال حقیقت هستند، کتمان می‌کنند؟

پی‌نوشت:
[۱]. نهج الفصاحه، ابوالقاسم پاینده، انتشارات جاویدان، چاپ نهم ۱۳۵۴، ح‏۳۲۱.
[۲]. بحارالانوار، علامه محمدباقر مجلسى، دارالکتب الاسلامیه، ج ۷۷، ص ۳۹۰.
[۳]. ترجمه قدیم کتاب مقدس، دوم سموئیل ۱۱: ۲-۱۵.
[۴]. ترجمه قدیم کتاب مقدس، پیدایش ۱۹: ۳۳-۳۶.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.