فایده و مصلحت نماز در چیست؟

نماز
0 584

فائده و مصلحت نماز در چیست؟

در قرآن ۹۸ بار به نماز پرداخته شده است در بسیاری از آیات به عنوان مهم‌ترین و اولین عمل فردی و اجتماعی مؤمنان در کنار ایمان ذکر شده است. در آیات قرآن، نماز عامل بازدارندۀ از گناه، وسیلۀ فلاح و رستگاری، یاری کننده در مشکلات زندگی، و از سفارشات مهم خدا به پیامبران و از دغدغه‌های پیامبران الهی به ویژه در مورد خانواده‌شان بیان شده است. در قرآن از اولین ناله‌های دوزخیان ترک نماز و از نمازگزاران سهل‌انگار در نماز، در کنار تکذیب‌کنندگان دین یاد شده است

باید دانست که گاه فائده چیزى با مصلحت آن متفاوت است.
هرگاه سؤال از فایده چیزى شود، طبیعتاً انسان منتظر ثمره و منفعت آن هست و اگر صبر نکند اثر وضعى در آن را نخواهد دید; ولى اگر در انجام عمل، مصلحتى باشد و در عین حال آن عمل ترک شود آثار وضعى آن – هر چند آنى نباشد – مشاهد خواهد شد.

براى فهم بیشتر مطلب، به دو مثال ذیل دقّت فرمایید: اگر در نیمه شب، هنگام قرمز بودن چراغ راهنما به لحاظ تردّد نکردن هیچ ماشینى عبور کنیم، هر چند خلاف مرتکب شده ایم، امّا هیچ اثر وضعى در ما باقى نخواهد گذاشت. امّا همین خلاف را اگر در ساعتى از روز که پرتردّد است انجام دهیم، واضح است که چه ثمراتى برایمان به بار خواهد آورد. این برخواسته از فایده اى است که در عمل به این قانون براى ما قرار داده اند.
امّا اگر در حوزه مصلحت، اگر کودکى را به خاطر مبتلا شدن به بیمارى کزاز از بازى در خاکروبه ها منع نمائیم و او همچنان در خاکروبه ها مشغول بازى شود، آیا ندیدن ما مانع از سرایت میکروب خواهد بود؟ در منع طفل مصلحتى است و در انجام طفل فسادى; خواه بداند یا نداند، خواه ببنیم و یا نه.

حال، عبادات را از کدام یک از این قسم بدانیم؟
بى شک، احکام الهى با پشتوانه مصلحت ها و مفسده ها، ضامن سعادت آدمى است. و این آثار مترتبه در ضمن روایاتى; نظیر معراج المؤمن، قربان کل تقّى، عمودالدین و… وارد شده است.
بنابراین، با توضیحات فوق، به راحتى به پاسخ خود دست مى یابیم.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.