فلسفه و علت یک رکوع و دو سجده در هر نماز چیست؟

0 576

فلسفه و علت یک رکوع و دو سجده در هر نماز چیست؟

در قرآن ۹۸ بار به نماز پرداخته شده است در بسیاری از آیات به عنوان مهم‌ترین و اولین عمل فردی و اجتماعی مؤمنان در کنار ایمان ذکر شده است. در آیات قرآن، نماز عامل بازدارندۀ از گناه، وسیلۀ فلاح و رستگاری، یاری کننده در مشکلات زندگی، و از سفارشات مهم خدا به پیامبران و از دغدغه‌های پیامبران الهی به ویژه در مورد خانواده‌شان بیان شده است. در قرآن از اولین ناله‌های دوزخیان ترک نماز و از نمازگزاران سهل‌انگار در نماز، در کنار تکذیب‌کنندگان دین یاد شده است.

در گفتار و عملکرد پیامبر(ص) و امامان نیز نماز جایگاه رفیعی دارد. در دو کتاب وسایل الشیعه و مستدرک الوسائل بیش از ۱۱۶۰۰ حدیث در این موضوع نقل شده است

این گونه عبادات تعبدی است و دقیقا نمی‏شود گفت که علت آن چیست ولی عده‏ای برای آن بعضی فلسفه ‏هایی گفته ‏اند که به بعضی از آنها اشاره می‏کنیم.

الف – طبق روایتی از حضرت رضا(ع) و روایتی از حضرت صادق(ع) علت آن است که رکوع از افعال حال قیام است و سجده از افعال حال قعود و چون نماز نشسته نصف نماز ایستاده است بنابراین ((دو سجده)) برابر با یک رکوع می‏باشد و بین آن دو تفاوتی نیست.

ب – در حدیثی از امیرالمومنین(ع) علت دو سجده چنین بیان شده که تاویل سجده اول آن است که خدایا ما را از خاک خلق کردی و (منها خلقناکم) تاویل سجده دوم آن است که دوباره ما را به خاک بر می‏گردانی (و فیها مفیدکم) و معنی سر برداشتن از سجده دوم اینکه در روز حشر دوباره ما را از خاک بیرون خواهی کشید.(و منها یخرجکم تاره اخری)

پ – طبق حدیثی که در علل الشرایع آمده است. هنگامی که پیامبر اسلام(ص) بمعراج تشریف برده بودند. در آنجا خداوند نماز را به این کیفیت که هر رکعت یک رکوع و پس از اتمام رکوع یک سجده داشت را به پیامبر آموزش دادند و آنچه که از ناحیه خداوند تعلیم شد همین یک رکوع و یک سجده بود ولی وقتی پیامبر(ص) سر از سجده اول برداشتند سجده دوم را خودشان برای عظمت پروردگار انجام دادند و امر خداوندی نبود ولیکن پس از انجام سجده دوم خداوند این نحوه عبادت را پذیرفتند و به همین نحوه واجب گردید.

برای آگاهی بیشتر ر.ک:

سر الصلوه امام خمینی ص ۱۰۳ – ۱۰۴

علل الشرایع‏ج‏۲ ص ۳۳۵ حدیث ۳ و ص ۳۳۶
منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.