بابایی خدا رو کی آفریده؟!

خدا
1 713

غروب یه روز پاییزی دخترم از مدرسه بر گشت ، معلوم بود چیزی ذهنش رو مشغول کرده. بالاخره بعد از نماز حرف دلش رو پرسید : بابایی خدا رو کی آفریده؟!
گفتم :دخترم خدا که آفریده نیست ،خدا آفریننده است ، یعنی خدا همه چیز رو به وجود آورده اما خودش ، خود به خود وجود داشته.

پرسید: یعنی چطوری می شه بابا؟!
گفتم :دخترم هر چیزی خاصیتی داره .
مثلا می دونی که روشنایی اتاق از نوره،
روشنایی همین لامپ هم از نوره،
روشنایی ماه هم از نوره،
روشنایی خورشید هم از نوره،
خوب حالا که روشنایی همه چیز  از نوره ، روشنایی خود نور از چیه؟!

تو فکر رفت ،بهش گفتم :
نور خود به خود روشنه ، همه چیز رو هم روشن می کنه ، همین طور روغن خود به خود چربه ، همه چیز رو هم چرب می کنه ، یا نمک که خود به خود شوره ، همه چیز رو هم شور می کنه ، خدا هم خود به خود وجود داشته ، همه چیز رو هم به وجود آورده.

کمی مکث کرد، بعد پرسید :بابایی حالا نمی شه خدا رو کسی آفریده باشه.
پرسیدم :حالا اونی که خدا رو ، آفریده رو ، کی آفریده، گفت:یکی دیگه ، پرسیدم  :اون یکی دیگه رو ، کی آفریده، گفت:یکی دیگه ،  چند بار سوال و جواب تکرار شد بعد پرسید:بابایی یعنی نمی شه خدا رو کسی افریده باشه؟! گفتم نه دخترم خدا خود به خود وجود داشته همه چیز رو هم به وجود آورده.

دیدم دوباره تو فکر فرو رفت ، گفتم : دخترم چند سال که بزرگتر بشی متوجه می شه نباید درباره اینکه خدا چطوریه و چطور خود به خود به وجود اومده فکر کنی ، چون ما نمی تونیم از این چیز ها سر در بیاریم وباعث میشه که گیج بشیم ، اینجاست که شیطان از فرصت استفاده می کنه تا ما رو گمراه کنه(۱).
پرسید :بابایی به چی فکر کنم .گفتم :به مهربونی های خدا،به اینکه خدا پدر ومادر مهربون داده عمو ها خاله ها ودایی های مهربون داده ، چقدر نی نی مونو دوست داری؟چقدر دعا کردی خدا به ما نی نی بده؟ (۲)
گفت :بابایی خدا خیلی مهربونه به ما نی نی داده ، من خدا رو خیلی دوست دارم .
دیگه بعد از اون دخترم از این سوال ها نپرسید آلان هم نمازهاشو می خونه.

پی نوشت

۱.حضرت صادق(ع) فرمود: “بر حذر باشید از تفکر در کنه ذات خدا، چون نتیجه ای غیر از سرگردانی و گمراهی ندارد”. (بحارالانوار، ج۷۴ ، ص۲۳۹)
مبانی محدود ما، درک و سنجشی از بی نهایت نداره و هر چه را به تصویر بکشه باز به محدودیت شون بر می گرده، همین برهان در کلمات پیشوایان دین هم وارد شده  که فرمودند: “کلّما میّزتموه باوهامکم فی ادقّ معانیه فهو مخلوق مثلکم مردود الیکم” (بحارالانوار، ج۶۶ ، ص۲۹۲) یعنی هر چه در ذهن شما بیاید و آن را تصور کنید در باریک‏ترین جلوه‏ها و مفهوم‏هایش، آن خدا نیست بلکه او هم مخلوقی مثل شماست که در وجودش احتیاج به شما و برگشت وجود او به شما است.
اکنون که با این برهان واضح فهمیدیم که درک ذات خدای تعالی برای بشر محدود، ممکن نیست .

۲.روایاتی که از پیامبر و ائمه(علیهم السلام)فرمودند: درباره‏ ذات خدا تفکر نکنید (که به جایی نمی‏ رسید، بلکه از این راه ممکن است شیطان سوء استفاده کرده و شما را منحرف کند).اما درباره‏ نعمت ها و آثار عظمت او فکر کنید (تا هر ساعت به معرفت و ایمان شما افزوده گردد). (اصول کافی، ج ۱، ص ۹۳)
ولی معنای این قبیل روایات این نیست که در بحث خداشناسی وارد نشوید، بلکه بحث درباره‏ خدا و صفات او در حد خود لازم است، اما کسی نباید توقع داشته باشد که بر کنه ذات خدای جهان پی ببرد.

احکام فقهی نام خدا

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    پسر ۵ ساله ام در مورد خدا رو کی بوجود آورده می پرسد؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.