چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است؟

0 271

چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است؟

در قرآن کریم تعبیر «سُبْحَانَ اللهِ عَمّا یَصِفُونَ؛ خدا منزّه است از آنچه در وصف می‌آورند» فراوان ذکر شده است [سوره صافات آیه ۱۵۹ و ۱۸۰،‌ مؤمنون آیه ۹۱،‌ انبیاء آیه ۲۲ و انعام آیه ۱۰۰] و این تعبیر ناظر به نفی این گونه اوصاف است.

امّا از طرفی خود او می‌فرماید: صِبْغَهَ اللَّهِ ۖ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَهً ۖ وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ [سوره بقره، آیه ۱۳۸]؛ رنگ خداست (که به ما رنگ ایمان و سیرت توحید بخشیده) و چه رنگی بهتر از رنگ (ایمان به) خدا؟ و ما او را پرستش می‌کنیم.

در حالی که کاملاً مشخص است که رنگ از صفات اجسام و مادیات و جزء اعراض و از اقسام “کیف و چگونگی” است و خداوند از این گونه اوصاف منزه است.

در تفسیر درست از این آیه باید گفت؛ نوعاً کارها و باورهای بعضی از آدمیان، رنگ‌ و بوی غیر الهی دارند و بر اساس انگیزه ملی، نژادی، منطقه‌ای، محلی و مثل آن عمل می‌ کنند به همین جهت است که خدا در کارهایشان حضور کم رنگ دارد.
آیه یاد شده این حقیقت را بازگو می‌نماید که اگر می‌ خواهید کارهایتان رنگ و بویی داشته باشد، سعی کنید به آن رنگ خدایی و الهی بدهید، یعنی با انگیزه توحیدی، الهی یا اسلامی، اخلاص و مانند آن عمل کنید و از رنگ‌ های غیر خدایی اَعمال خود را پاک نمایید.

مفسران نوشته‌اند : میان مسیحان معمول بود که فرزند خود را “غسل تعمید” می‌دادند، گاه ادویّه مخصوص زرد رنگ به آب اضافه می‌کردند و می‌گفتند: این غسل مخصوص با این رنگ خاص باعث تطهیر نوزاد از گناه ذاتی می‌ شود که از آدم به ارث رسیده است. قرآن کریم بر این منطق بی اساس خط بطلان کشیده و گفته: بهتر است به جای رنگ ظاهری و رنگ خرافاتی، رنگ حقیقت و خدایی را بپذیرید تا روح و جان شما از هر گونه آلودگی پاک گردد. باید رنگ عدالت، وحدت،‌ عظمت، مساوات، برادری، اخلاص و مانند آن بگیرید.[۱]

پی نوشت :
۱.  تفسیر نمونه، ج ۱، ص ۴۷۳ .

تفسیر آیه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.