آیا نمازآیات و نماز وحشت واجب است حتی اگر نترسیم؟

0 1,252

آیا نمازآیات و نماز وحشت واجب است حتی اگر نترسیم؟ اگر یادمان رفته باشد چند نماز آیات و چند نماز وحشت را نخوانده ایم چگونه باید عمل کنیم؟

نماز آیات به واسطه چهار چیز بر انسان واجب می شود:
– گرفتن خورشید
-گرفتن ماه (اگر چه مقدار کمی از آنها گرفته شود و کسی هم از آن نترسد)
زلزله (اگر چه کسی هم نترسد)
رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و صیحه ترسناک و مانند اینها از چیزهایی است که از آیات آسمانی و زمینی بوده و موجب ترس بیشتر مردم می شود. بنا بر اظهر.
هر مقدار نماز آیاتی را که یقین دارید نخوانده اید قضا نمایید.
اما نماز وحشت واجب نیست بلکه مستحب است شب اول قبر برای میت خوانده شود. (توضیح المسائل آیت الله بهجت، ص ۲۴۱).
نمازآیات دو رکعت است و هر رکعت آن پنج رکوع دارد و به دو شیوه خوانده می‌شود: در شیوه نخست قبل از هر رکوع، یک حمد و یک سوره خوانده می‌شود. در شیوه دوم سوره به پنج قسمت تقسیم می‌شود و قبل از هر رکوع یک قسمت از آن خوانده می‎شود در این صورت، در هر رکعت، فقط قبل از رکوع اول، سوره حمد خوانده می‌شود و قبل از رکوع‌های دیگر، فقط یک قسمت از پنج قسمت سوره دیگر.

نمازآیات اگر به سببی غیر از خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی باشد، هر زمان که به جا آورده شود، به نیت ادا است؛ اما نماز آیات خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی باید در زمان گرفتگی خورشید و ماه خوانده شود و اگر خوانده نشود، باید قضایش به جا آورده شود.

چند نکته:
  • هر یک از رکوع‌های نمازآیات، رکن است و اگر عمداً یا سهواً کم یا زیاد شود، نماز باطل است.
  • نمازآیات فقط بر مردم منطقه‌ای‌ واجب می‌شود که حوادث طبیعی در آنجا رخ داده است.
  • بنا به نظر برخی فقیهان، نماز آیات از حائض و نُفَساء ساقط است. البته گفته‌اند بنا بر احتیاط واجب، باید قضای آن را پس از پاک‌شدن، خواند.
  • خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی در صورتی موجب واجب‌شدن نماز آیات می‌شود که با چشم غیرمسلح دیده شود. اگر آن‌قدر کم باشد که فقط با چشم مسلح دیده می‌شود یا بسیار زودگذر باشد، نماز آیات واجب نیست.
  • پس‌لرزه‌هایی که پس از زلزلۀ اصلی رخ می‌دهند، اگر زلزلهٔ مستقل محسوب شوند، سبب واجب‌شدن نمازآیات می‌شوند.همچنین است لرزش خفیف زمین، در صورتی که احساس شود.
  • اگر چند نمازآیات برای رویدادهای اسباب مختلف واجب شده باشد، بنا بر احتیاط واجب، باید موقع نیت، معین کند نماز آیاتی که می‌خواند، برای کدام‌یک است

 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.