رنگ کردن مو و یا حنا گذاشتن در حال حیض یا جنابت ، برای غسل یا وضو مشکلی بوجودمی آورد؟

حکم رنگ کردن مو با رنگ های صنعتی جدید

0 17,567

رنگ کردن مو و یا حنا گذاشتن در حال حیض یا جنابت ، برای غسل یا وضو مشکلی بوجودمی آورد؟

رنگ کردن مو و یا حنا گذاشتن در حال حیض یا جنابت ، برای غسل یا وضو مشکلی بوجودمی آورد؟

خضاب کردن به حنا و رنگ کردن موها هنگام حیض یا جنابت کراهت دارد، ولی اشکال برای غسل یا نماز یا وضو ایجاد نمی کند.[۱]
کراهت به این معنا است که اگر آن ها را انجام ندهد، بهتر است. اگر انجام بدهد، گناهی نکرده است.
[۱] توضیح المسائل مراجع ،‌ج ۱، مسئله ۴۷۶ و ۳۵۶.

 

آیا رنگ کردن موها با رنگ‌های صنعتی مانند محصولان لورآل و بیگن و محصولات مشابه جایز است؟

متن پاسخ

استفاده از رنگ مو بخشی از عادات است و اصل در عادات بر اباحه است.

بنابراین، رنگ کردن مو با رنگهای جدید و دیگر رنگها اگر رنگ سیاه و به قصد تغییر پیری نباشد و در آن مشابهت به کافران رخ ندهد و از نظر بهداشتی زیانی نداشته باشد اشکالی ندارد.

در فتاوی نور علی الدرب شیخ ابن عثیمین ـ رحمه الله ـ آمده است:

«اصل در اشیای غیر عبادی حلال بودن است، بر این اساس برای زن جایز است که سرش را با هر رنگی که می‌خواهدرنگ کند، مگر رنگ سیاه که قصد پنهان کردن موی سفید [و پیری] را داشته باشد که این جایز نیست زیرا پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ امر به تغییر موی سفید دادند و فرمودند: از سیاه خودداری کنید و اگر این رنگ‌ها مخصوص زنان کافر باشد به طوری که وقتی او را ببینند بگویند او کافر است (یعنی ویژهٔ کافران باشد) و تنها زنان غیر مسلمان از آن استفاده می‌کنند،‌در این صورت حرام است که زن از آن رنگ استفاده کند، زیرا پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ می‌فرماید: هر کس خود را به قومی شبیه سازد از آنان است.

در نتیجه اگر رنگی این دو مورد را در بر نداشته باشد یعنی سیاه برای پنهان کردن پیری و رنگی که مخصوص زنان غیر مسلمان است، در این صورت اصل بر اباحه است و زن موی خود را با هر رنگی که بخواهد اجازه دارد رنگ کند» (۲/ ۲۲).

از شیخ ابن عثیمین همچنین پرسیده شد:

آیا تغییررنگ مو با رنگ‌های شیمیایی موجود در بازار حرام است؟

ایشان پاسخ دادند:

«اما تغییر رنگ موی سفید به سیاه ، جایز نیست زیرا پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ‌امر به دوری از آن فرمودند و در حدیث پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ وعید و تهدید دربارهٔ کسی که موی سفید [بر اثر گذر سن] را سیاه می‌کند وارد شده است.

اما تغییر موی سر با دیگر رنگ‌ها اشکالی ندارد، زیرا اصل بر اباحه است تا وقتی که دلیلی بر منع وارد شود مگر آن‌که در این کار مشابه ساختن خود به زنان کافر باشد که در این صورت جایز نیست، زیرا شبیه ساختن خود به کافران حرام است و پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ می‌فرماید: هر کس خود را به قومی شبیه سازد از آنان است.

شما در سوال خود ذکر کردید که این رنگها شیمیایی است و بر این اساس باید در این زمینه به پزشکان مراجعه کرد که آیا این رنگ‌ها تاثیر بدی بر موی سر یا پوست به جای می‌گذارد یا خیر؟ زیرا اگر زیان آن ثابت شود استعمال آن جایز نخواهد بود» (فتاوی نور علی الدرب: ۲/ ۲۲)

حنا گذاشتن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.