آیا باید قرآن را به زبان عربی خواند؟

0 520

من اصلا نمیفهمم که چرا باید قرآن به زبان عربی خوانده شود؟ بله خدا فرموده است که قرآن را به زبان عربی فرستادیم تا در آن بیاندیشید اما آیا اگر قرآن را فارسی بخوانیم نمی توانیم در آن بیاندیشیم ؟

پاسخ:

با سلام و عرض ادب.
عرض کنم که خواندن قرآن به زبان فارسی هم به این معنا که انسان ترجمه آن را بخواند نه تنها اشکال ندارد بلکه چه بسا در مواردی نیز ترجیح دارد.اینکه انسان معنای آیات قرآن را بخوبی درک کند تا بتواند هر چه بهتر و بیشتر از آن برای بهتر زیستن بهره گیرد بسیار شایسته و ارزشمند است.
اصولا هدف اساسی نزول آیات برای همین است و اگر به قرائت قرآن نیز تاکید شده برای رسیدن به فهم آیات قرآن و به کار گیری آن در زندگی است. قرآن برای آن نازل نشده که در کنج خانه ها گذاشته شده یا صرفا از رو خوانده شود. بلکه قرآن کتاب هدایت و برنامه زندگی سالم و خوشبخت است و این هدف زمانی محقق می شود که انسان معنا و حتی تفسیر آیات را درک نماید.

بنابراین خواندن آن به همان لفظ عربی که نازل شده مانع از خواندن ترجمه آن و فهم و تدبر در آیات آن نیست.
حتی برخی گفته اند که برای فهم بهتر آیات بهتر است که انسان زبان عربی و یا قواعد آن را یاد گیرد . در هر حال این آیات به زبان عربی نازل شده و خداوند فرموده است برای تدبر در آیات آن را به زبان عربی نازل کردیم.(یوسف /آیه۲)

اینکه توصیه به قرائت الفاظ قرآن به صورتی عربی شده می تواند دلائل مختلفی داشته باشد

اولا: به این خاطر که قرآن بر مردمی نازل شد که عرب زبان بودند و قرآن را به همان لفظ خود می فهمیدند و به همین جهت در روایات توصیه به قرائت آن شده است.

ثانیاً: جهت ایجاد زبانی مشترک میان همه پیروان اسلام و در واقع فراهم سازی وحدت و پیوند بین المللی دینی است.

ثالثاً: روح و محتوای هر پیام و سخنی در قالب زبان خاصی که در آن ریخته شده، عمیق تر و درک می‏شود تا زمانی که به زبان ‏های دیگر برگردانده شود. قرآن که دارای مضامین بسیار بلند و عالی است، هرگز قابل ترجمه دقیق و کامل به زبان دیگر نیست. شاید بتوان گفت که اکثر ترجمه‏ های قرآن نارسا و در موارد متعددی دارای غلط می‏باشد. به عنوان مثال از سوره حمد نام می‏بریم که هیچ ترجمه ‏ای که بتواند تمام مفاهیم آن را به زبان دیگر بیان کند، نیست. حتی تنها کلمه الله، هیچ معادلی در زبان دیگر ندارد و مثلاکلمه خدا در زبان فارسی معادل معنای الله نمی‏باشد.

رابعا. کلمات و الفاظ قرآن کلمات خدا و وحی است . یعنی همان کلماتی است که به وسیله فرشته وحی بر پیامبر نازل شده است واز این جهت این الفاظ و کلمات برای مسلمانان از تقدس ویژه ای برخوردار است.به همین خاطر سعی مسلمانان بر حفظ و خواندن این کتاب به همان زبان اصلی خود می باشد.در برخی روایات آمده قرآن را به گونه ای بخوان که گویا خدا با تو دارد سخن می گوید وبر تو نازل کرده است.

هم چنین شاید یکی از علت های تاکید به قرائت قرآن به همان زبان خود حفظ آن از تحریف و دست برد انسان ها است . یعنی همان کاری که در ادیان دیگر واقع شد . اما یکی از علت های محفوظ ماندن قرآن همین تاکیداتی است که به خواندن و حفظ قرآن به همان زبان اصلی خود شده است.
موفق باشید.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.