غسلهایی را که قبلاً انجام می‌دادم غلط بود.و حالا صحیح آن را یاد گرفته‌ام آیا آن غسلها صحیح بوده است یا نه؟ چه باید بکنم؟

0 23

ضمن تقدیر از شما که از ابتدای سن بلوغ شروع به یادگیری احکام لازم خودتان کرده‌اید انشاء الله که با تلاش بیشتر در این راه و تداوم موفق شوید تمامی احکام لازم خود را یاد بگیرید تا احیاناً در مواقع نیاز حکم هر مسئله را یاد داشته باشید و نیز احیاناً اگر اشتباهاتی در انجام وظائفتان دارید رفع نمائید.
در رابطه با غسلهایی که غلط انجام می‌دادید باید عرض کنم آن غسلها باطل بوده و نماز و روزه‌هایی را هم که با غسل باطل انجام داده‌اید نیز باطل می‌باشد. و باید آن نماز و روزه‌ها را قضاء نمائید.
البته این در صورتی است که مطمئن باشید غسلهایی را که انجام می‌داده‌اید واجب بوده است ولی اگر آن غسلها مستحب بوده به این معنی که به بلوغ زود رس نرسیده‌‌اید، نماز و روزهای شما نیز مستحب بوده و قضا ندارد. پس شما دو کار باید بکنید اول اینکه بررسی کنید که طبق علائم و آثار بلوغ از چه سنی بالغ شده‌اید، دوم اینکه اگر مثلاً از ۱۴ سالگی بالغ بوده‌اید، غسل‌‌هایی که انجام داده‌اید واقعاً واجب بوده یا نه، زیرا گاهی انسان توهم می‌کند که جنب شده است یا نه در حالیکه ممکن است جنب نشده باشد.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.