آیا مسلمان بی نماز نیکوکار به بهشت میرود ؟

0 243

ایا مسلمانی که بسیار هم نیکوکار و خوب باشد.ولی به هر دلیلی نماز نخونه.مثلا بی حوصلگی یا کوتاهی.ایا حتما به جهنم میرود؟ایا امید به رحمت برای اینگونه افراد وجود دارد؟

جواب این سوال در قرآن و روایات معصومین به زیباترین شکل بیان شده است .
در آیه قرآن هست که از بعضی از اهل جهنم در حالی که معذب هستند می‏ پرسند: «مَا سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ﴿مدثر/۴۲﴾» چه چیزی شما را در این جهنم قرار داد؟ یکی از دلایلی که جهنمیان ذکر می کنند این است که «قَالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ﴿مدثر/۴۳﴾» گویند از نمازگزاران نبودیم.
قال رسول الله :الصلوه عماد دینکم نماز، پایه و ستون دین شما است . (میزان الحکمه ، ج ۵، ص ۳۷۰) (وسائل ، ج ۳ ، ص ۲۳ ، ح . ۱۳)

یعنی شرط قبولی و پذیرش سایر اعمال خیر انسان، قبولی نماز است . به این معنی که اگر انسان کارهای خیری انجام بدهد و نماز نخواند و یا نماز بخواند اما نماز نادرست و غیر مقبولی که رد بشود ، سایر کارهای خیر اوهم رد می شود .
التبه ناگفته نماند که امید رحمت برای همگان وجود دارد، رحمتی وسعت کل شئ، یعنی اگر خداوند عقوبتی را برای عملی مثل ترک نماز وضع کرد میتواند ببخشد و عقوبت نکند، اما خوف عقوبت انگیزه خوبی برای نماز است.

پرسش :من یه شخصی را از اقوام میشناسم که بردن نامشان جایز نیست
ایشون میگن من نماز نمیخونم چون اونایی که نماز میخونن اکثرشون بدترین گناهها را انجام میدن
مثلا غیبت و…………….
و ایشون میگن من اگه نماز نمیخونم این کارا را هم نمیکنم پس گناهی بر من نیست

پاسخ:
۱- قید اکثرشون اصلا درست نیست. بله قبول داریم تعدادی از کسانی که نماز می خوانند متأسفانه مرتکب گناه هم می شوند.
۲- ایشان با نماز نخواندن یکی از بزرگترین گناهان را انجام می دهند. در دین به انجام هیچ واجبی به اندازه نماز سفارش نشده است.
در قرآن خداوند امر کرده که نماز بخوانید (اقیموا الصلوه) و کسی که نماز نمی خواند امر خدا را اطاعت نکرده است و سرپیچی از طاعت خداوند کرده است و چه گناهی از این بالاتر.
پس اگر بگوییم گناه این فرد بیشتر از آن ها (کسانی که نماز می خوانند و غیبت می کنند و …) نباشد قطعا کمتر نمی باشد.

پرسش : اگر این طور باشه که بر خلاف روایاتی که گفته شده که تعداد بهشتیان در نهایت بسیار بیشتر از جهنمیها خواهد بود.و جز کفار ودشمنان دین کسی در جهنم نمیمونه.ولی از جوابهای شما نتیجه میگیرم که علاوه بر پیروان ادیان دیگر اکثر مسلمانان هم رنگ بهشت رو نخواهند دید.خودتون خوب میدونید در کشور اسلامی ما تعداد افراد بینماز خیلی خیلی بیشتر از نماز خونهاست.و حالا من این سوال رو دارم که همه ما انسانهای خداپرست مهربان و مردمدار زیادی دور و برمون دیدیم.که بعضا کم نیستند ادمهایی که بین انها شاید در خواندن نماز قصور کرده اند .ایا واقعا خداوندی که رحمتش بی پایان است.همان طوری که افرادی مثل ابوسفیان شمر و ابن ملجم رو در اتش جهنم برای همیشه جاویدان خواهد کرد.ایا اینگونه افراد مومن که یک عمر دستشون به خیر بوده و به خدا اعتقاد کامل داشتند رو در کنار اونها برای همیشه در اتش جهنم نگه خواهد داشت؟این با عدالت خداوندی که سازگار نیست.

پاسخ:
۱- در روایات می خوانیم که مؤمن دارای دو نور است: نور «خوف» و نور «رجا» که هر یک وزن شوند از دیگری افزون تر نیست; بنابراین اگر امید کسی بیشتر از ترسش باشد، دارای ایمان ضعیف خواهد بود. باید کوشش کرد تا بیم و امید به موازات هم رشد کنند تا مبتلا به گناه نشویم و چنین است که انسان هیچ گاه برای انجام گناه گستاخ نمی شود.پس نباید با امید به رحمت خداوند گناه کرد. خداوند همان گونه که دارای رحمت است، کیفر وی نیز برای گناهکاران آماده است; بنابراین، اشتباه است که تنها به رحمت خدا توجّه کنیم و خویشتن را از خشم او درامان بدانیم.
۲- همه کسانى که وارد جهنم مى‏ شوند، براى همیشه در جهنم نخواهند بود و تنها عده خاصى (مانند کافران) براى همیشه در جهنم خواهند بود.
براساس آیات و روایات، حقیقت آن است که اگر آدمى، در مجموع رو به خدا داشته و خداخواه، مؤمن، و دوستدار حضرت رسول اکرم و اهل بیت باشد؛ ولى در اینجا خود را از آلودگى ‏ها و تعلّقات پاک نسازد، در قیامت با عذاب‏ ها و فشارها رو به رو بوده و به طبقه اعلاى جهنم خواهد رفت که اگر به باطنش بنگرى، بهشت خواهد بود. مؤمن گناهکار، در این جهنم موقت ، مدتى قرار خواهد گرفت تا بدین عذاب‏ ها تطهیر شود و به بهشت قدم بگذارد.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.