ایرادی ندارد که هزینه هایی زیاد صرف ضریح و تعمیرات و گسترش حرم امامان و امامزادگان بشود ؟

0 50

هزینه هایی خیلی زیادیه که برای ضریح امام زاده ها و حرم امامانمون استفاده میشه آیا درسته یا اینکه این هزینه ها را به گونه ای دیگه مثلاً نیازمندان و…. صرف بشه بهتره

۱- قرن ها است که برای احترام و تجلیل از رهبران مذهبی و شخصیت ها برای قبورشان ضریح و حرم می سازند. اگر این افراد در زمره علما و بزرگان دین به خصوص امامان معصوم و فرزندان آنان باشند ، این اعمال مصداق تعظیم شعائر الهی و نوعی اظهار مودت و محبت است . واضح است که تکریم و تجلیل نمادهای دینی یکی از مهم ترین ابزار ترویج و تبلیغ تفکرات ناب و عمیق دینی به حساب می آید .
۲- در جلب توجه و تالیف قلوب به سمت این مکان ها و در نتیجه بهره مندی از معنویت و روحانیت موجود در این مکان ها ، نمی توان تاثیر شگرف امور ظاهری را انکار کرد .(به عبارت دیگر تمایلات بصری و حسی بشر برای رهیافت به حقیقت باطنی قابل انکار نیست .)
۳-نیازمندان روحی و معنوی در هر جامعه ای به مراتب بیش تر از نیازمندان مادی اند . این گونه هزینه ها اگر به شکلی انجام شود که موجب جلب قلوب و ایجاد انس توده ها با حرم ها و توجه به آن امام معصوم گردد و در نتیجه نیاز روحی اقشار گوناگون را برطرف نماید ، ارزشمند تر از رفع برخی نیازهای مادی آنان است.
۴-بخش اعظم طلاکاری ها و تزیینات ، توسط خود مردم از همه اقشار هدیه ، نذر، وقف یا … می‌شود.(نه از اموال عمومی و دولتی)
۵-اسراف ، زیاده روی و … در اینگونه امور پسندیده و تایید شده نمی باشد و ای کاش این همه هزینه هائی که خرج طلاکاری و آینه کاری و کاشی کاری (هزینه های میلیاردی که محاسبه اش خارج از بحث است) شده و میشود خرج مسائل فرهنگی و برطرف کردن نیازهای مادی و معنوی زائران می شد، به نظر می رسد همتی شاهانه لازم است تا این فرهنگ اسلامی شود.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.