آیا فریب دادن و بازی کردن با احساسات دیگران عقوبت الهی را به همراه دارد؟

آیا کسانی که با احساسات و زندگی مردم بازی میکنند با نتیجه اعمال خود روبه رو میشوند؟

1 330

آیا کسانی که با احساسات دیگران بازی میکنند و آنها را فریب میدهند به عقوبت الهی دچارمیشوند؟

مورد اول(ارتباط با آقا به جهت ازدواج)

سوال کاربر گرامی۱:

من حدوده ۸ ماه پیش با آقایی آشنا شدم و از روز اول به قصده ازدواج با این آقا صحبت کردم حتی گفتم که اگه ازدواجی در کار نباشد من با شما ادامه نمیدهم.ایشون هم قبول کردند.ما تا ۶ ماه با هم بودیم (به قصده شناخت ) تا اینکه من فهمیدم ایشون ۲ سال پیش با خانمی دوست بودند که این خانم سر شک به این آقا با ایشون به هم زدند.این آقا به من گفتند این خانم به من زنگ میزنند.منم گفتم خوب جوابشو نده و ایشون به من قول دادند منم هیچی دیگه در این باره نگفتم .تا نزدیکه تولده ایشون که یکی از دوستای این آقا به من گفتند که ایشون را با دوست دختر سابقشون دیدند.من موضوع را مطرح کردم و ایشون به من گفتند که فقط شاگردمه ومن باهاش کاری ندارم.سر این جریان من رابطه خودمو با این آقا به هم زدم و جوابه تلفناشو ندادم تا آنقدر زنگ زدند و گفتند چیزی نیست .منم حرفشو باور کردم.یه شب ساعت ۸ به ایشون زنگ زدم که یهو یه خانمی از اون طرف دادو فریاد کرد و من بهم ثابت شد که ایشون با همون خانمی که ۲ سال پیش بودند الانم هستند.بعده ۸ ماه این موضوع بهم ثابت شد. بعد از کلی بدوبیراه به من گفتند اون آقا که من مزاحمشون نشم .و با دوست دختره سابقشون موندند و اون خانم هم خیانت ایشون را نادیده گرفت. من خیلی دلم شکست و گریه کردم و غصه خوردم و با تمام وجود از خدا خواستم که جوابه این کاره این آقا رو بده و به خدا واگذارش کردم.هیچ کاریم نکردم چون هیچ کاری از دستم بر نمی اومد که انجام بدم و فقط به خدا واگذارش کردم .الان حدوده یک ماه از این جریان میگذرد و من شبی نیست که با چشم گریون نخوابم .در ضمن من هیچ وقت هیچ بدی در حق هیچ کس نکردم که مورد نفرین قرار بگیرم.حالا میخوام بدونم آیا خدا جوابه این همه بدی که این آقا در حق من کرده میدهد یا نه ؟ در ضمن من باهاش رو راست بودم و اصلاً آدم دروغگویی نیستم و حتی به این آقا گفتم اگه کسه دیگه ای رو دوست داری از زندگیت میرم بیرون ولی ایشون انکار کردند و گفتند من باهات روراستم و روراست بودم .اگه می خوای اینطوری ادامه بدی دیگه باهات روراست نیستم .خواهشاً جوابه منو بدید 

مورد دوم (ارتباط در چت و عاشق شدن!)

سوال کاربر گرامی۲:

اوایل چت کردن ما در حد احوال پرسی و مطالب دینی و مذهبی بود، دختر خوبی به نظر می‌رسید؛ بسیار پرانرژی و مهربان، قلبی سرشار از عشق داشت، تصمیم گرفتیم با هم ازدواج کنیم. از پیدا کردن همسر مورد علاقه‌ام خیلی خوشحال بودم، در قلبم  رویاهایی عاشقانه موج می‌زد، ذهنم سرشار از پاکی و نجابت آن دختر بود.مساله را با خانواده در میان گذاشتم و از عشقم و خوبی‌هایش برایشان گفتم، ولی آن‌ها مخالف کردند و گفتند: ازدواجی که مقدمه آشنایش فضای مجازی و چت باشد ازدواج درستی نیست؛ دختری که حاضر می‌شود بر خلاف دستور خدا با نامحرم رابطه برقرار کند و با او تا مرحله عشق پیش برود، دختر قابل اعتمادی نیست و این حالت نشان از کم حیایی و بی تقواییش دارد، احتمال این که در آینده به تو خیانت کرده و با دیگران طرح دوستی بریزد دور از انتظار نیست.از خانواده بسیار دلگیر شدم و از این که خانوداه درکم نمی‌کنند غصه سراسر وجودم را گرفت؛ تصمیم گرفتم به خانواده ثابت کنم که اشتباه نکرده‌ام  و این همان دختری است که مرا خوشبخت خواهد کرد.تحقیقات را شروع کردم تا برای خانواده سند و مدرکی ارائه دهم که قابل قبول باشد، بعد کمی تحقیقات متوجه شدم که این دختر علاوه بر من با چندین پسر دیگر نیز رابطه دارد!!!نگرانی خانواده به حق بود، این من بودم که اشتباه می‌کردم، اکنون مانده‌ام با عشقی نافرجام و سخت آیا کسی که کسی را فریب میدهد زندگی خوبی خواهد داشت؟

پاسخ به سوال مورد اول:

خواهر محترم بابت اتفاقی که برایت افتاده متاسف و متاثر شدیم ولی در ادامه به چند نکته توجه کنید امیدواریم که برای تان موثر ومفید باشد:

۱- شما یک اشتباه مرتکب شده اید و آن این که با فرد نا محرمی بدون عقد محرمیت رابطه برقرار کرده اید، ممکن است در جواب ما بگویید قصد ازدواج داشته اید، درست است ولی باید بدانید که قصد ازدواج به تنهایی مجوز ایجاد یک ارتباط با نامحرم نیست، بلکه هر کسی قصد ازدواج با دختری را داشته باشد باید از طریق رسمی خواستگاری اقدام کند و در جلسات خواستگاری که می تواند متعدد هم باشد از او شناخت پیدا شود، و بعد ازشناخت نسبی نوبت تحقیق و پرس و جو از طرف شما می شود، بعد از همه این مراحل انسان می تواند بفهمد آن فرد در اعدعایش صادق هست یا نه؟ و مطمئن باشید در این مراحل ثبات قدم یک فرد روشن می شود.
این درست نیست که به بهانه یا قصد ازدواج و شناخت یک رابطه ای شروع شود مخصوصا به مدت هشت ماه، این همان اشتباه شما بوده است که تا مردی به شما پیشنهاد ازدواج داد، باید ببینید آیا او صداقت دارد یا نه ؟ یکی از راه های شناخت همین است که ببینید پیشنهاد دوستی و رابطه بدون محرمیت می دهد یا نه ؟ آیا از طریق خواستگاری وارد می شود یا از طریق رابطه؟ وقتی بدون مسئولیت پذیرفتن با شما ارتباط پیدا کند به راحتی می تواند بعد از سوء استفاده از شما، ترک تان کند. شما نباید چنین اجازه ای به هیچ کس بدهید. مواظب باشید دیگر این اتفاق برای تان تکرار نشود.

۲- اما در مورد سوء استفاده آن مرد از شما باید بگوییم که :اگر کسی با زیر قول زدن، خلف وعده کند، و یا با سوء استفاده و بازی با احساسات یک دختر، آینده او را تحت الشعاع قرار دهد، حتما در پیش گاه خداوند مسئول خواهد بود، چرا که کار او نوعی حق الناس و ظلم به دیگران است. و خداوند وعده داده که ظلم به مردم را در همین دنیا مجازات کند، پیامبر(ص) فرمود:« ثَلَاثٌ مِنَ الذُّنُوبِ تُعَجَّلُ عُقُوبَتُهَا وَ لَا تُؤَخَّرُ إِلَى الْآخِرَهِ عُقُوقُ الْوَالِدَیْنِ وَ الْبَغْیُ عَلَى النَّاسِ وَ کُفْرُ الْإِحْسَانِ . سه گناه هستند که خداوند عقوبت آن ها را در دنیا پرداخت می کند و به آخرت موکول نمی کند: عاق والدین و ظلم به مردم و ناسپاسی احسان.»
پس حتما سزای این عملش را می بیند.
اما به شما توصیه می کنیم، نفرین نکنید، چرا که نفرین روح انسان را کدر می کند و ممکن است باعث اذیت شدن خود انسان بشود.

۳- از طرفی شما باید این اتفاق وبه هم خوردن این رابطه را نوعی لطف از طرف خداوند بدانید، چرا که زود متوجه شدید که طرف تان چه انسانی است و با او زندگی را شروع نکرده اید، این جای شکر دارد، اگر بعد از سال ها زندگی این امر را می فهمیدید، بسیار بیشتر اذیت می شدید، در ضمن شما فرصت های بسیاری برای خوش بختی خواهید داشت ، باید با امید به خداوند متعال و درس گرفتن از اشتباهات گذشته به زندگی ادامه دهید . ارتباط تان را با خداوند زیاد کنید و زیاد به یاد او باشید چرا که یاد و ذکر او باعث آرامش شما خواهد شد.

 

پاسخ به سوال مورد دوم:

کاربرگرامی چگونه در فضای مجازی به فردی اعتماد کرده و عاشق شده اید در حالی که در فضا و دنیای واقعی نیز اعتماد کردن به این نوع روابط بسیار دهشتناک است؟!

نکته‌ای که در این سرگذشت به چشم می‌خورد، فریب دادن دیگران است که عملی بسیار بد و زشت است. فرق نمی‌کند این فریب‎کاری در فضای حقیقی و در کوچه و بازار و خیابان باشد یا در فضای مجازی و از پشت کیبورد، قطعا کسی که می‌خواهد دیگران را فریب بدهد و یا دست بیندازد یا با کلماتش او را مسخره کند گناه بسیار بزرگی را مرتکب می‌شود که قطعا این گناه باعث بلا و گرفتاری برای او خواهد شد.

همان گونه که از امام سجاد علیه ‎السلام نقل شده است که حضرت فرمودند: «گناهانى که باعث نزول عذاب مى‌شوند، عبارت‌اند از: ستم کردن شخص از روى آگاهى، تجاوز به حقوق مردم، و دست انداختن و مسخره کردن آنان.»[۱]

واقعا فریب دادن و دست انداختن دیگران از گناهانی است که قطعا اولین ضررش به شخص فریبکار خواهد رسید چرا که رسول خدا در این خصوص می‌فرماید: «سه خصلت است که در هر کس باشد (آثارش) به خود او بر مى‌گردد: ظلم کردن، فریب دادن و تخلّف از وعده.»[۲]

این تعبیر، به این معناست که گرچه این مکر و خدعه ‎ها ممکن است به طور موقت دامن دیگران را بگیرد، سرانجام، سراغ صاحب آن می‌آید مکر و فریب دیگران و بازی با احساسات و عواطف به خصوص کسی که به انسان اعتماد کرده است آن قدر گناه بزرگی است که اگر صاحبش توبه نکند او را به مرز کفر می‌رساند همان گونه که از امام علی علیه‎السلام نقل شده که حضرت فرمودند: «فریب دادن کسی که به تو اطمینان کرده، کفر است.»[۳]

 

کسانی که با فریب و حرف‌های دروغین و استفاده ابزاری از کلمات محبت آمیز قصد سوء استفاده از دیگران را دارند و هدفشان از ابراز عشق و علاقه شهوت رانی و هوس بازی است؛ اگر از اعمال خود توبه نکنند و در صدد جبران گذشته خود نباشد مطمئن باشند که این اعمال بی جواب نخواهد ماند و بالاخره روزی گرفتار عذاب الهی خواهند شد.

خطاب به همه دختران و پسرانی که هدفشان از این گونه روابط ازدواج است: تجربه‌های مکرر نشان داده است که دوستی با جنس مخالف و ایجاد رابطه و …به ازدواج ختم نمی‌شود و اگر هم به ازدواج ختم شود طرفین همیشه نسبت هم سوء ظن دارند و با خود می‌گویند: همان گونه که این دختر یا این پسر با من دوست شد احتمال دارد که با دیگران هم دوست بشود، این فکر بعد از ازدواج همیشه همراه طرفین است و باعث نگرانی طرفین در زندگی می‌شود و در بسیاری از موارد موجب ایجاد تنش و دعوا میان زن و مرد می‌شود و حتی به طلاق و جدایی نیز می‌رسد.

با توجه به مطالب گفته شده می‌شود به این نتیجه رسید که خیلی‌ها  فریبکارانه عمل می‌کنند که قطعا این فریبکاری های روزی دامان خودشان را هم خواهد گرفت از این رو همه باید مواظب باشند که از این راه اقدام به ازدواج و یا انتخاب دوست نکنند چرا که احتمال فرو رفتن به دام شیادان و فریبکاران زیاد است.


______________________

منابع:

[۱]. «وَ الذُّنُوبُ الّتى تُنزِلُ النِّقَمَ عِصیانُ العارِفِ بِالبَغىِ وَ التَطاوُلُ عَلَى النّاسِ وَ الاِستِهزاءُ بِهِم وَ السُّخریَّهُ مِنهُم» [بحار الانوار ج ۷۰ ص ۳۷۵]
[۲]. «ثَلاثٌ مَن کُنَّ فیهِ فَهِىَ راجِعَهٌ عَلى صاحِبِها: اَلبَغىُ و َالمَکرُ و َالنَّکثُ» [نهج الفصاحه ص ۴۲۲ ، ح ۱۲۸۱]
[۳].  میزان الحکمه، ج ۹، ص ۱۶۶.

تفاوت‌های مکر با کید و خدعه

1 نظر
  1. فاطیما می گوید

    انقدر از دست پسری که دوستش داشتم اما منو فریب داد رنجیدم که حتی اگه اون توبه هم کنه ولی من میخام خدا حق منو ازش بگیره😔😔

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.