چرا در خانواده تقسیم ارث، زن نصف مرد سهم می برد؟

0 36

حقوق کارگر روز مزد بیشتر از کارمند رسمی است. این به خاطر آن نیست که شخصیت کارگر از کارمند بیشتر است، بلکه به خاطر آن است که برای کارمند، بیمه، بازنشستگی، مرخصی، حق مأموریت، حق مدیریت، حق عائله، سختی کار، بدی آب و هوا و … در نظر گرفته شده است که همه آنها محاسبه نشود، حقوق کارمند از کارگر بیشتر می شود. 
اسلام، ارث زن را نصف مرد قرار داده ولی در عوض هزینه زندگی را از دوش او برداشته و هزینه های خوراک، پوشاک، مسکن و درمان او را توسط مرد تأمین کرده است. 
زن، سهم ارث خود را برای خود حفظ می کند و تمام مخارج زندگی خود را از شوهر می گیرد. به علاوه مهریه ای را هم از او دریافت می کند که اگر مهریه و هزینه زندگی را در کنار سهم ارث بگذاریم، سهم زن بیشتر می شود. "(1) 
در توضیح اینکه اسلام وظائفی برعهده مردان گذارده که با توجه به آن نیمی از درآمد مردان عملاً خرج زنان می شود , درحالی که برعهده زنان چیزی گذارده نشده است , مرد باید هزینه زندگی همسرخود را طبق نیازمندی او , از مسکن و پوشاک و خوراک وسایر لوازم بپردازد , وهزینه زندگی فرزندان خردسال نیز برعهده اوست , درحالی که زنان از هرگونه پرداخت هزینه ای حتی برای خودشان معاف هستند بنابراین یک زن می تواند تمام سهم ارث خود راپس اندازکند , درحالی که مرد ناچار است آن را برای خود وهمسر و فرزندان خرج کند , ونتیجه آن عملاً چنین می شود که نیمی از درآمد مرد برای زن خرج می شود , ونیمی برای خودش , درحالی که سهم زن همچنان بحال خود باقی می ماند . 
برای توضیح بیشتر به این مثال توجه کنید : فرض کنید مجموع ثروت های موجود در دنیا معادل ۳۰ میلیارد تومان باشد که از طریق ارث تدریجاً درمیان زنان و مردان جهان (دختران و پسران) تقسیم می گردد, اکنون مجموع درآمد مردان را با مجموع درآمد زنان جهان از راه ارث حساب کنیم , می بینیم ازاین مبلغ ۲۰ میلیارد سهم مردان و۱۰ میلیارد سهم زنان است, اما مطابق معمول , زنان ازدواج می کنند , وهزینه زندگی آنها بردوش مردان خواهد بود وبه همین دلیل زنان می توانند ۱۰ میلیارد خود را پس انداز کنند , ودر بیست میلیارد سهم مردان , عملاً شریک خواهند بود , زیرا درمورد آنها و فرزندان آنها نیز مصرف می شود . 
بنابراین د رواقع نیمی از سهم مردان که ۱۰ میلیارد می شود صرف زنان خواهد شد , وبا اضافه کردن این مبلغ به ۱۰ میلیارد که پس انداز کرده بودند , مجموعاَ صاحب اختیار ۲۰ میلیاد _ دو سوم مجموع پول دنیا _ خواهند بود , درحالی که مردان بیش از ۱۰ میلیارد عملا برای خود مصرف نمی کنند . 
نتیجه اینکه سهم واقعی زنان , از نظر مصرف و بهره برداری دو برابر سهم واقعی مردان است , و این تفاوت بخاطر آن است که معمولاً قدرت آنها را برای تولید ثروت کمتراست , و این یک نوع حمایت منطقی و عادلانه است که اسلام از زنان به عمل آورده وسهم حقیقی آنها را بیشتر قرارداده اگر چه در ظاهر سهم آنها نصف است . 
اتفاقاً با مراجعه به آثار اسلامی به این نکته پی می بریم که سوال بالا از همان آغاز اسلام در اذهان مردم بوده وگاه بیگاه از پیشوایان اسلام دراین زمینه پرسش هایی می کردند , و پاسخ هایی که از طرف پیشوایان بزرگ (ائمه اهل بیت "ع") به این سؤال داده شده غالباً به یک مضمون است , وآن اینکه "خداوند مخارج زندگی و پرداخت مهر را برعهده مردان گذارده است به همین جهت سهم آنها را بیشتر قرار داده " . 
درکتاب "معانی الاخبار" از امام علی بن موسی الرضا (ع) نقل شده که درپاسخ این سوال فرمود : "اینکه سهم زنان نصف مردان از میراث است به خاطر آن است که زن هنگامی که ازدواج می کند چیزی می گیرد ومرد ناچار است چیزی بدهد , به علاوه هزینه زندگی زنان بردوش مردان است , درحالی که زن در برابر هزینه زندگی و خودش مسئولیتی ندارد " .(1) 

منابع و مآخذ : 
۱. برگرفته از کتاب، تمثیلات (پرسشهای مهم، پاسخهای کوتاه)، تألیف: محسن قرائتی 
تفسیر نمونه، ج۳، ص۲۹۰ 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.