در روز قیامت شرایط سنجش برای کسانی که در دنیا شرایط زندگی یکسان نداشته اند چگونه است ؟

0 51

پرسش : ایا دو نفر که در دنیا شرایط یکسانی ندارند (زندگی مادی)یکی بسیار فقیر و دیگری ثروتمند,ایا اعمالشان با شرایطی که در دنیا داشتند سنجیده میشود یا حساب اعمال برای همه یکسان است؟

پاسخ :
یکی از کاربران :اگه خدا بخواد به حساب اعمال همه یکسان رسیدگی کنه که این می شه مساوات و با اعدالتش در تناقض هست.خدا هر کس رو به اندازه ی تکلیف و امکانتی که داره حساب رسی می کنه.

پاسخگو:در قیامت اعمال هرکسی نسبت به شرایط ، اوضاع و امکانای که در اختیار دارد سنجیده می شود و هیچ کس با دیگری مقایسه نمی شود.مثلا کسی که نیمی مالش را انفاق می کند با کسی که یک درصد از مالش را انفاق می کند تفاوت دارد.
به علاوه ، نیت نقش بسیار مهمی در اعمال انسان دارد. فقیری که توان انجام کار خیر را ندارد، اگر واقعاً خواهان خدمت رسانی باشد، همان ثوابی را خواهد داشت که ثروتمند با انفاق خود به آن ثواب دست پیدا کرده است.

پرسش : این سخنان در مورد انفاق و کمک مالی درست.اما زمانی را در نظر بگیرید که شدت فقر بسیار بیشتر باشد که شخص حتی قادر به انجام فرایض دینی نیز نباشد یا از شدت فقر به راه های فساد و تباهی نیز کشیده شود.این در حالی است که شخص ثروتمند فرایض دینی را به طور کامل انجام میدهد.

پاسخگو : ۱- لاَ یُکَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا (بقره/۲۸۶)خداوند هیچ کس را جز به اندازه توانش تکلیف نمى ‏کند.
از هرکس به انداره طاقتش تکلیف خواسته شده است و وظایف و تکالیف الهى هیچگاه بالاتر از میزان قدرت و توانائى افراد نیست.
۲-شدت فقر و نداری مجوز ارتکاب اعمال خلاف شرع و رفتن به سوی فساد و تباهی نمی باشد و کسی مجاز نیست فقر و نداری را بهانه شکستن حدود و احکام الاهی قرار دهد.

منبع :‌پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.