آیا مگر نه اینکه استاد عرفان انسان را خیلی سریع به خدا می رساند پس یک تفاوتی بین بندگان خدا قرار گرفته است ؟

0 43

تفاوت بین انسان ها است. با این معنی که برخی انسان ها دارای قدرت جسمی یا روحی بالاتری از دیگران هستند. برخی قدری از برخی ضعیف ترند. اما باید توجه داشت که ملاک و نصاب تکلیف در همه موجود است. یعنی همه انسان ها دارای حداقل نصاب تکلیف و تشریع هستند و همه انسانها دارای نفس ناطقه و روح خدا نما هستند. و از فطرت الهی برخوردارند که گرایش و کشش به خوبی ها دارد و از بدی ها و زشتی ها تنفر دارد و به این دلیل انسان مکلف است. اما اضافه بر این حد، یعنی اینکه برخی دارای استعداد بیشتری هستند، نشان دهنده آن است که تکلیف آنها نیز بیشتر است. 
به طور مثال، در مسابقه وزنه برداری، کسی که در سبک وزن، وزنه می زند، با کسی که در سنگین وزن، وزنه می زند، برابر نیستند. یعنی مثلا اگر اولی ۱۵۰ کیلو را در یک ضرب بر روی سر بلند کند، او قهرمان است، اما دومی نه تنها با زدن این وزنه قهرمان نیست، بلکه مورد شماتت قرار می گیرد. 
بنابراین تفاوت بین بندگان است و این تفاوت به استعدادهای روحی آنها باز می گردد. اما همگی نصاب تکلیف یعنی حداقل استعدادها را دارند، به این معنی که همگی انسان ها دارای روح خدانما و انسانی هستند که آنها را به سمت خوبی سوق می دهد. اما آنهایی که مراتب بالاتری از استعداد را دارند، وظیفه سنگین تری هم دارند. 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.