آیا سند معتبری مبنی بر اینکه امام جواد ، امام رضا را غسل میت دادند وجود دارد ؟

0 42

پرسش :نقل است تنها معصوم می بایست نماز میت را بر امام بخواند به عبارتی امام بعدی.
با توجه به اینکه حضرت ثامن الحج (ع) در مشهد غریب بودن و امام جواد (ع) نیز در عراق بودن سوال بنده این هست که چه کسی بدن مبارک آن حضرت را غسل داده و نماز میت را بر ایشان خوانده است . آیا حدیث یا مدرک معتبری در این خصوص موجود است؟

۱. در روایات آمده است که امام توسط امام غسل داده می شود. از جمله ،امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:«إنّ الامام لایغسله الا الامام» همانا فقط امام، امام را غسل می‌دهد.(اصول کافی، ج ۱، ص ۳۸۴. )
همچنین هفت روایت در بحارالانوار جلد ۲۷ص ۲۸۸وارد شده که بعضى از آن ها دلالت مى کند امام باید توسط امام بعدى غسل داده شود.

۲. در روایات چگونگی به شهادت رسیدن امام رضا علیه السلام و همچنین چگونگی غسل و کفن ایشان بیان شده است.از جمله این روایات ، روایت اباصلت است.
ر.ک : شیخ صدوق ،عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ج۲، باب ۶۳(باب ما حدث به أبو الصلت الهروی عن ذکر وفاه الرضا ع أنه سم فی عنب)

بر اساس روایات امام جواد علیه السلام برای غسل پدر، خودشان را از مکه به مشهد مقدس رساندند و مراسم غسل و تدفین را انجام دادند.همچنان که امام رضا علیه السلام که در مدینه بودند برای غسل و دفن پدرش امام کاظم علیه السلام در بغداد حاضر شد و همچنین امام سجاد علیه السلام برای دفن پیکر مطهر امام حسین علیه السلام از شام به کربلا آمدند .

۳. طی الارض (طی نمودن مسافت بدون ابزار و گذر زمان) مسئله ایست ثابت شده که برای کمتر از امامان معصوم ثابت شده است، بنابراین نباید این مسئله را خیلی بعید جلوه داد.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.