آیا پیغمبر جنیان هم همین پیامبران ما بوده اند ؟

0 42

آیا پیغمبر جنیان هم همین پیامبران ما بوده اند وآیا وظیفه پیامبران راهنمایی شیطان نیز بوده است؟

۱ـ طبق صریح آیات قرآن، جن هم مثل انسان مکلف است. "و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون"(56/ذاریات)

۲ـ جن هم مانند انسان از پیامبران الهی بهره مند شده اند. و هر دو گروه در مسیر مراحل تکاملى و کسب سعادت دنیا و آخرت محتاج پیامبر است. "در آن روز به آنها می‏گوید) ای جمعیت جن و انس آیا رسولانی از شما به سوی شما نیامدند …."(انعام/۱۳۰﴾
باید توجه شود که، این آیه هیچ گونه دلالتی بر این مطلب ندارد که براى جن پیغمبرانى از جن و براى انس انبیایى از انس مبعوث شده است.(تفسیر المیزان و تفسیر نمونه)

۳- جنیان به پیامبران انس ایمان داشته و دارند. "وَ إِذْ صرَفْنَا إِلَیْک نَفَراً مِّنَ الْجِنِّ یَستَمِعُونَ الْقُرْءَانَ فَلَمَّا حَضرُوهُ قَالُوا أَنصِتُوا فَلَمَّا قُضىَ وَلَّوْا إِلى قَوْمِهِم مُّنذِرِینَ ،قَالُوا یَقَوْمَنَا إِنَّا سمِعْنَا کتَباً أُنزِلَ مِن بَعْدِ مُوسى مُصدِّقاً لِّمَا بَینَ یَدَیْهِ یهْدِى إِلى الْحَقِّ وَ إِلى طرِیقٍ مُّستَقِیمٍ ، یَقَوْمَنَا أَجِیبُوا دَاعِىَ اللَّهِ وَ ءَامِنُوا بِهِ یَغْفِرْ لَکم مِّن ذُنُوبِکمْ وَ یجِرْکُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ،وَ مَن لا یجِب دَاعِىَ اللَّهِ فَلَیْس ‍ بِمُعْجِزٍ فى الاَرْضِ وَ لَیْس لَهُ مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءُ أُولَئک فى ضلَلٍ مُّبِینٍ" "به یاد آور هنگامى که گروهى از جن را به سوى تو متوجه ساختیم که قرآن را استماع کنند، وقتى حضور یافتند به یکدیگر گفتند خاموش باشید و بشنوید، و هنگامى که پایان گرفت به سوى قوم خود بازگشتند و آنها را انذار کردند. گفتند: اى قوم ! ما کتابى را استماع کردیم که بعد از موسى نازل شده ، هماهنگ با نشانه هاى کتب قبل از آن ، که به سوى حق هدایت مى کند و به سوى راه راست . اى قوم ما! دعوت کننده الهى را اجابت کنید و به او ایمان آورید تا گناهانتان را ببخشد و شما را از عذاب الیم پناه دهد. و هر کس به دعوت کننده الهى پاسخ نگوید هرگز نمى تواند از چنگال عذاب الهى در زمین فرار کند، و غیر از خدا یار و یاورى براى او نیست ، و چنین کسان در گمراهى آشکارند." (احقاف/۲۹-۳۲)

جمله ((انزل من بعد موسى )) و جمله ((مصدقا لما بین یدیه )) مؤ ید این مطلب است که این گروه به کتب آسمانى پیشین مخصوصا کتاب موسى ایمان داشتند و در جستجوى حق بودند، و اگر مى بینیم سخنى از کتاب عیسى که بعد از آن نازل شده به میان نیامده… بخاطر این است که تورات کتاب اصلى بود که حتى مسیحیان احکام شرایع خود را از آن گرفته و مى گیرند.(تفسیر نمونه)

نتیجه : بنا بر آنچه بیان شد مشخص می شود که به طور قطع جنیان از پیامبران انس تبعیت می کنند و به آن ها ایمان می آورند اما این که از میان خودشان پیامبری برانگیخته شده است یا نه محل بحث است.

– در روایتی وارد شده که امام رضا ( علیه السلام ) فرموده است : خداوند پیامبری را به سوی جنیان فرستاده به نام یوسف که آنها را به سوی خدا دعوت کندولی آنها او را شهید کردند، ( سفینه البحار ج ۱ ص ۱۸۶ .این روایت خبرواحدی بیش نیست ، نقل از کتاب جن و شیطان ، علیرضا رجالی تهرانی ، ص ۶۸ ).

– احتمال دارد اینها در کنار وظیفه تبعیت از پیامبران خود، ملزم بودند از پیامبران انسى هم پیروى بکنند.

– پیامبران آنها در حقیقت مبلغین پیام پیامبران بشرى بر جنّ مى ‏باشند.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.