مجالس روضه خوانی مخصوصا مجالس زنانه چه آفاتی میتواند داشته باشد ؟

0 169

پرسش :در بین خانم ها ، مراسم روضه خیلی رایج شده اما بعضی افراد این روضه ها را با چنان تجملاتی برگزار میکنند که افردی که نیت روضه دارند اما بضاعت مالیشون خیلی خوب نیست خجالت میکشند مراسمشون را برگزار کنند چون از پس مخارج آنچنانیش بر نمیان
از نظر شما دوستان مخصوصا خانم ها روضه با این همه تجملات انقدر ضروریه؟

کاربر: ائمه ی ما به همه ی مجالس توجه دارند حتی اگر تجملاتی نباشه.

کاربر :تا چه روضه ای باشه هدف از برگزار کردن روضه چی هست اگه برای ریا و مردم باشه خوب کسانی که روضه های تجملاتی برگزار میکنند که دیگه مشخصه همش پوچ پوچه به این خاطر که خود امامانمون ساده زیست بودند پس همچین موضوعی ، هدف اصلیش، مورد توجه قرار گرفتن ائمه هست و خود ائمه مخالف صددرصد تجملات بودند .در ضمن کسی که میخواد روضه بگیره که برای خوش اومدن مردم این کارو نمیکنه برای رضای خدا و خشنودی ائمه. نیت وقتی خالص شد دیگه بحث خجالتو اینا کنار میره کسی که برگزار کننده روضه هست نباید کاری کنه که در پیشگاه خدا خجالت بکشه.

کاربر : ما تو هیاتمون تونستیم با رایزنی های فراوووووووووون مسول هیاتمون رو راضی کنیم تا قانون بذاره که هیئت خونه هر کی بودپذیرایی مراسم: چای، خرما یا یه نوع بیسکویت_غالبا کیک یزدی_، و نهایتا یه جور میوه باشه. که فشار های زیادی که روش بود این قانون اجرایی شده کسی که بیشتر بذاره دیگه هیئت خونشون نمی ره…

کاربر : تمامی این مشکلات که رخ می دهد در فرهنگ ماست تازمانی که فرهنگ سازی نشود پابرجاست.

پاسخگو : اگر بدانیم هدف از برگزاری جلسات منتسب به اهل بیت چیست در این صورت مشخص خواهد شد که تجملات و تشریفات چه جایگاهی در این مراسم دارند.
۱. مناسب است که راه حل مسأله را با توصیه های آیه الله میرزا جواد تبریزی شروع کنم . آیهاللّهالعظمى میرزا جواد تبریزى قدسسره می فرمایند :
حفظ مقام و کرامت اهل بیت از اهم واجبات است و هر کس سهلانگارى کند مسئول است و فرداى قیامت باید جوابگو باشد.
در مجلس اهلبیت باید طورى حاضر شد که احساس نشود جلسه استراحت است؛ مجلس اهلبیت حفظ شعائر است، لذا بر هر کسى لازم است به هر نحو ممکن در آن شرکت کند.
مجلس روضه، مجلس احترام به آن خاندان و ذکر فضایل و مناقب آن بزرگواران است.
امام حسین علیهالسلام هر چه داشت در راه خدا فدا نمود، شما هم تا آنجا که مىتوانید مجالس و دسته عزادارى را با شکوه برگزار کنید.
شیعیان محترم در سرتاسر جهان باید به گونهاى رفتار کنند که سایر مردم، با مشاهده آنها به مذهب بر حق تشیع، رغبت کنند.

منبع: درسهایى از نصایح آیهاللّهالعظمى تبریزى قدسسره (به نقل از افق حوزه)

۲. عزاداری و مرثیه سرایی برای حضرت امام حسین (علیه السلام ) از جمله مراسم و شعائر بزرگ مذهب شیعه است که بنابر اصل قطعی و عقلانی تاثیرگذاری و ثمربخشی تعالیم اسلامی دارای فلسفه و آثار و ثمرات بزرگ و بسیار ارزشمند می باشد. در این جا مجال بحث پیرمون آثار و ثمرات عزاداری برای سالار شهیدان (علیه السلام) نمی باشد بلکه می خواهیم بگوییم که چه کار کنیم که مجالس اهل بیت که در رأس آن ها مجالس اباعبدالله (علیه السلام) است به بهترین نحو و با کمترین آفت برگزار شود.

مجالس اهل بیت از زمان های قدیم دو گونه انجام میشد : ۱- در منازل شخصی ۲- در مکان های عمومی مانند مساجد ، حسینیه ها و تکایا
همان گونه که دوستان گرامی اشاره کردند از جمله آفات مجالس منتسب به اهل بیت ، تجملات و تشریفات در این مجالس است.متأسفانه گاهی اوقات (به خصوص در مجالس خانگی) دیده می شود که این مجالس تبدیل شده است به وسیله ای برای فخر فروشی ، نمایش وسایل منزل به دیگران ، پوشیدن لباس ها و آرایش های کذایی ، اسراف در پذیرایی و …. که اگر خوب توجه کنیم هیچکدام از این اعمال را برای اهل بیت و حفظ شعائر اسلام انجام نشده است و برای همین است که مجلس تاثیراتی را که باید داشته باشد ندارد.اما چه کار باید کرد و وظیفه ما چیست؟

راهکارهایی که به نظر می رسد می توان انجام دارد :

۱- احیاء سنت امر به معروف و نهی از منکر مهمترین راهکار است.
البته شرایط امر به معروف و نهی از منکر باید رعایت شود. طوری صحبت نشود که باعث دلسردی صاحب مجلس شود . اگر حرف ما تاثیر دارد خودمان در گفتگوی تنهایی با صاحب مجلس ابتدا از زحمات او تشکر و قدردانی کنم و سپس با بیان زیبا و با احترام کامل تذکر دهیم که هدف از برگزاری این مجالس چیست و بگوییم که مثلا فلان رفتار شما در شأن اینگونه مجالس نیست.
اگر می دانیم حرف ما تأثیری ندارد از بزرگتری که صاحب نفوذ است بخواهیم که تذکر بدهد.
همچنین در مجلس با افرادی که در مورد تجملات صحبت می کنند ، همراه نشویم و بگوییم ما اینجا برای این آمده ایم که عزاداری کنیم و … نه این که پیرامون این مسائل صحبت کنیم.

۲- همانگونه که برخی دوستان اشاره کردند برای این کار(برگزاری جلسات مذهبی مناسب) باید فرهنگ سازی شود.در فرهنگ سازی

الف)اگر ما خودمان توانایی برگزاری مجلس داریم ، مجلسی در شأن اهل بیت برگزار کنیم در این مجلس
– همه را دعوت کنیم نه فقط اقوام و دوستان، در مجلس اهل بیت باید به روی همه باز باشد.
– به محتوای سخنرانی و مداحی و روضه خوانی توجه و اهتمام زیادی داشته باشیم .
– از هرگونه اسراف در پذیرایی ها خودداری کنیم .
– اگر در منزلمان وسایل لوکس و یا وسایلی است که جلب توجه می کند در صورتی که مقدور است آن ها را از مکانی که قرار است جلسه باشد به اتاق دیگری ببریم. اگر هم این جابه جایی مقدور نیست با پارچه و پرچم های سیاه که مخصوص عزاداری است روی آن ها را بپوشانیم.
– لباس ساده و بدون زینت به تن داشته باشیم . توجه کنیم که ما شیعیان به خصوص صاحب مجلس ، عزادار اهل بیت هستیم و این در چهره و ظاهر ما باید کاملا مشهود باشد به عنوان نمونه از آرایش کردن جدا خودداری کنیم.(هرچند جلسه کاملا زنانه است و مرد نامحرمی در جلسه نیست).

ب) از کارهای دیگری که در فرهنگ سازی می توان انجام داد این است که ، خود ما وقتی به مجلسی می رویم پیرامون ظواهر (خانه،دکورمنزل،غذاو …)صحبت نکنیم که با این کار هم از غیبت پرهیز کرده ایم هم در جهت برگزاری مجالس مناسب فرهنگ سازی کرده ایم. بلکه صحبت ما این باشد که سخنران فلان صحبت را کرد به فلان مطلب جالب اشاره ای کرد و… البته یک نکته نباید مغفول بماند و آن اینکه حتی همانها که در ظاهر جلسات اهل بیت علیهم السلام را تجملاتی برگزار می کنند نباید فکر کنیم ریاکاراند، زیرا شاید زندگی آنها تجملی است، حداکثر اینکه باید فرهنگ سازی شود، پس متهم کردنشان کار صحیحی نیست، بعلاوه اینکه برگذاری چنین مجالسی بدون اجر نخواهد بود، لذا نفی اجر اخروی از چنین مجالسی سزاوار نیست.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.