ایا کسی که خدا و قرآن را قبول داشته ولی ائمه را قبول ندارد ، مسلمان است ؟

0 43

آیا کسی به صرف اینکه بگوید من خدا را قبول دارم و قرآن را نیز قبول دارم ولی ائمه اطهار ( ۱۲ امام معصوم ) را قبول ندارم ، مسلمان است ؟اگر مسلمان است ، لطف کنید اسلام را تعریف کنید .

هرچیزی از جمله اسلام، ارکانی دارد و شرایطی و ظاهری و باطنی و …

مسلمانی یک حد اقل هایی دارد و یک حد اکثرهایی و کمالی.

حد اقل مسلمانی اقرار به وحدانیت خداوند و رسالت نبی اکرم صلی الله علیه و آله است. یعنی هر انسان بالغ عاقلی با این حد اقل ها در زمره مسلمانان محسوب می شود و احکام مسلمان مثل پاک بودن و قابل اعتماد بودن و حرمت جان و مال و عرض او و غیره شامل او می شود.

برای همین پیامبر صلی الله علیه و آله افرادی مثل ابوسفیان و معاویه و امثال آنان را با آنکه هرگز قلباً ایمان نیاوردند بعد از فتح مکه در زمره مسلمانان پذیرفت.

اما این فقط جنبه اجتماعی و دنیوی مسلمانی است. اما از جنبه اخروی و مقبولیت الهی شرایط دیگری لازم است که شرط کمال و قبولی اسلام شخص است.

مثل پایبندی به احکام و اطاعت از رسول خدا و جانشینان او و غیره که آیه قرآن "قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَ لَکِن قُولُوا أَسْلَمْنَا وَ لَمَّا یَدْخُلِ الْإِیمَانُ فِی قُلُوبِکُمْ وَ إِن تُطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَا یَلِتْکُم مِّنْ أَعْمَالِکُمْ شَیْئًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ" (حجرات ۱۴) (اعراب ادعای ایمان کردند، بگو هنوز ایمان نیاورده اید و ایمان در دل هایتان وارد نشده است، بلکه بگویید اسلام آوردیم …). اشاره به همین نکته دارد.
اما اینکه این اسلام در آخرت از او قبول شود و مشمول رحمت خداوند قرار گیرد معلوم نیست. در روایات آمده است که مسلمانان چندین فرقه می شوند اما فقط یک فرقه از آنان اهل نجاتند و آن کسانی هستند که سفارشات پیامبر صلی الله علیه و آله در باره اهل بیت را مراعات کردند.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.