سه کلید طلایی در مکارم اخلاق

0 686

سه کلید طلایی در مکارم اخلاق

مقدمه:

خیلی از افراد همیشه به دنبال یک برنامه اخلاقی هستند  که به وسیله آن بتوانند قله های سعادت و خوشبختی را فتح کنند.  اولین و مهمترین توصیه‌ی کلی به این افراد توجه نمودن به آیات کلام الله مجید و روایاتی است که از ائمه اطهار علیهم السلام وارد شده است. چرا که این گوهر ارزشمند همچون دو چراغ هدایت بهترین راهنمای هدایت برای جویندگان سعادت و خوشبختی است. ولی در این مجال سعی داریم با استفاده یکی از آیات کلام الله مجید به طور اختصار یک راهکار کلیدی ارائه دهیم.

«خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلینَ [اعراف/۱۹۹] (به هر حال) با آنها مدارا کن و عذرشان را بپذیر، و به نیکى ‏ها دعوت نما، و از جاهلان روى بگردان (و با آنان ستیزه مکن)!

خداوند متعال دراین  آیه شریف سه دستور مهم اخلاقی را بیان می فرماید.

کلید اول : عفو و گذشت

اولین و زیبا ترین سفارش خداوند متعال در این آیه زیبا دستور به عفو کرد دیگران می‌باشد.  بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های که گریبان گیر افراد شده است نوعاً  به خاطر فقدان عفو و گذشت در زندگی های آنها می باشد. چه بسا اگر افراد ذره ای قدرت بخشش و گذشت را در زندگی نهادینه می کردند بسیاری از دشمنی های و کینه  را در محیط خانواده و جامعه مشاهده نمی کردند.در فرهنگ روایت به زیبایی از خصیصه عفو و گذشت یاد شده است.

« أحسَنُ المَکارِمِ عَفْوُ المُقْتَدِرِ وجُودُ المُفْتَقِرِ .[۱] امام على علیه السلام : بهترین مکارم اخلاق ،گذشت توانا [بر انتقام ]است و بخشش کسى که خود نیازمند است.»

کلید دوم: دعوت به نیکی ها

دومین و زیبا ترین سفارشی که خداوند متعال در این آیه شریف می فرماید؛ این است که دیگران را به نیکی سفارش کنید. در فرهنگ قرآن کسانی که دیگران را به نیکی دعوت می کنند ابتدا باید خود اهتمام به انجام کار های نیک داشته باشند؛ چرا که خداوند متعال می فرماید: «أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَکُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْکِتابَ أَ فَلا تَعْقِلُونَ [بقره/۴۴] آیا مردم را به نیکى (و ایمان به پیامبرى که صفات او آشکارا در تورات آمده) دعوت مى ‏کنید، اما خودتان را فراموش مى‏ نمایید با اینکه شما کتاب (آسمانى) را مى ‏خوانید! آیا نمى ‏اندیشید؟»

امام على علیه السلام:

«وَماأعمالُ البِرِّ کُلُّها وَالجِهادُ فى سَبیلِ اللّه‏ِ عِندَ المرِ بِالمَعرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ المُنکَرِ إِلاّ کَنَفثَهٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛[۲]همه کارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منکر چون قطره‏اى است در دریاى عمیق.»

کلید سوم: عدم مجادله و ستیز با جاهلان

در روابط اجتماعی نوعاً افرادی‌ ورفتارهای غیر اخلاقی و غیر عقلانی از خود نشان می دهند؛ از این رو  در فرهنگ قرآن و روایات یکی از زیبا ترین راههای مقابله با این افراد گذشت کردن و عدم مجادله و درگیری با این افرادی می باشد.

رسول‏ خدا صلى الله علیه و آله:

«قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ عَلَیْکُمْ بِالْعَفْوِ فَإِنَّ الْعَفْوَ لَا یَزِیدُ الْعَبْدَ إِلَّا عِزّاً فَتَعَافَوْا یُعِزَّکُمُ اللَّهُ [۳]رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: بر شما باد گذشت، زیرا گذشت جز عزت بنده را نیفزاید، از یک دیگر بگذرید تا خدا شما را عزیز کند.»
امام على علیه السلام:
«اقِلْ تُقَلْ‏ [۴][از خطاى دیگران‏] درگذر، تا از تو درگذرند.»

پیام ها :

۱-در زندگی تا می توانیم برای رسیدن به زندگی آرمانی و حیات طیبه قرآنی از احرم زیبای عفو و گذشت استفاده کنیم  تا از روح زندگی اسلامی بهرمند شویم .

۲- بهترین راهکار برای جلب رضایت و نظر دیگران برخورداری  از روحیه ی عفو و گذشت در زندگی می باشد.

۳-اصلاح رفتار و اخلاق خود یک راهکار مناسب برای دعوت دیگران به مکارم اخلاق به حساب می‌آید.

پاورقی:
[۱] غرر الحکم :٣١۶۵
[۲]. نهج البلاغه، حکمت ۳۷۴
[۳]. کافى، ج ۲، ص ۱۰۸
[۴]. غررالحکم، ج ۲، ص ۱۷۲

دعای بیستم صحیفه سجادیه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.