آیا طولانی بودن عالم برزخ یک عده نسبت به بقیه با عدالت خدا سازگار است ؟

0 53

چرا آنهائی که زود می‌میرند دارای قیامت برزخی طولانی نسبت به آنهایی که دیرتر می‌میرند هستند و این با عدالت خداوندی سازگاری ندارد.؟ شما چطور این مسئله رو توجیه میکنید منتظر جواب شما هستم.

پاسخ:
اولا
گذشت زمان آن طور که ما حساب می کنیم مربوط به این دنیاست و وقتی روح از بدن فارغ شد به عالم مجردات می پیوندد و زمان در مجردات آن عالَم معنای دیگری دارد(*).

ثانیا
عالم برزخ مطلقا جای بدی نیست بلکه آینه تمام نمای اعمال آدمی در طول دوران زندگی او می باشد در واقع با انتخابی آزادانه چنین برگی از زندگی بروی خودش گشوده است حال اگر نیکوکار باشد عالم برزخ او باغی از باغهای بهشت خواهد بود و اگر بدکار بوده و موفق به توبه نشده باشد عالم برزخش حفره ای از حفره های جهنم می باشد(**) این دقیقا مطابق با عدالت خداست گندم از گندم بروید جو زجو یعنی همین.
ــــــــــــــــ
(*)ُ وَ إِنَّ یَوْماً عِنْدَ رَبِّکَ کَأَلْفِ سَنَهٍ مِمَّا تَعُدُّونَ (سوره حج آیه ۴۷)و یک روز نزد پروردگارت، همانند هزار سال از سالهایى است که شما مى‏شمرید!
(**) َ قَالَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ع إِنَّ الْقَبْرَ رَوْضَهٌ مِنْ رِیَاضِ الْجَنَّهِ أَوْ حُفْرَهٌ مِنْ حُفَرِ النِّیرَانِ، امام سجاد علیه السلام فرمودند: قبر باغی از باغهای بهشت یا چاهی از چاه های جهنم است. بحار الانوار ج ۶ ص ۲۱۴

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.