آیا حدیثی از پیامبراکرم(ص) بامضمون (عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من) داریم؟

0 41

می خواستم بپرسم حدیث یا روایتی معتبر از پیامبراکرم(ص) با این مضمون (عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من) داریم؟ و منظور از این جمله چیست؟

کاربر: بنده این مطلب را مطرح می کنم شاید در رابطه با سوال شما باشد ولی حدیثی به ان مظمون ندیدم.
ـ در ایه سوم از سوره جمعه می‌خوانیم: «پیامبر(ص) نیز رسول، بر گروه دیگری از امیین است که هنوز به عرب نپیوسته‌اند، و خداوند، توانا و آگاه است.
در حدیثی آمده است که پیامبر(ص) این ایه را تلاوت کرد. حاضران پرسیدند: منظور از این «گروه دیگر» کیست؟ پیامبر(ص) در پاسخ آنها، دست بر شانه «سلمان» گذاشت (و به نقلی دست بر سر سلمان گذاشت) و فرمود: « اگر ایمان در ستاره ثریا قرار گیرد، مردانی از این گروه(ایرانیان) به آن دست می‌یابند.
ـ در روایات تفسیری در ذیل ایه ۳۸ از سوره محمّد(ص) ؛ ایه ۵۴ از سوره مائده ؛ ایه ۸۹ سوره انعام ؛ ایه ۱۳۳ از سوره نساء نیز روایاتی به همین مضمون آمده است.
….
شایدمنظور این عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من، نبوده منظور غیر ملت عرب بوده. نمیدانم خدا میداند.

کاربر: با سلام. البته به مضمون جمله فوق اخباری داریم من جمله :
ـ أبو هریره: در نزد رسول الله ازاعاجم سخن گفتم ؛ فرمودند: من به آنها یا به بعضی از آنها بیشتر از شما یا به بعضی از شما اطمینان دارم.
که با آیات قرآن و روایات تقویت می شوند، نظیر :
«فإن یکفربها هؤلاء فقد وکلنا بها قوماً لیسو بها بکافرین» خداوند متعال می فرماید اگر این اعراب و این اصحاب به این قران کافر شوند ما قومی را بر قران موکل گردانیم که مثل شما به ان کافر نباشند.
از پیامبر(ص ) نقل شده است که منظور قوم سلمان است، یعنى ایرانیان .

پاسخگو: در جستجویی که انجام دادم روایتی با این بیان نیافتم. البته روایاتی از معصومین علیهم السلام در برتری و جایگاه والای مردم آخرالزمان که معتقد و مؤمن به ظهور حضرت حجت(عج) هستند، وارد شده، از جمله:
پیامبر اکرم (ص) خطاب به اصحاب خود فرمودند:
شما اصحاب من هستید، اما برادران من مردمی هستند که در آخر الزّمان می‌آیند. آنان به نبوت و دین من ایمان می‌آورند، با این که مرا ندیده‌اند… هر یک از آنان اعتقاد و دین خویش را با هر سختی ای نگاه می‌دارد، چنان که گویی درخت خار مغیلان را در شب تاریک با دست پوست می‌کند، یا آتش پردوام چوب تاغ را در دست نگاه می‌دارد. آن مؤمنان مشعل‌های فروزانند در تاریکی‌ها. خداوند آنان را از آشوب‌های تیره و تار (آخر الزّمان) نجات خواهد داد. )بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۱۲۴(
در روایت دیگری آمده که پیامبر اکرم (ص) به اصحاب خود فرمودند:
پس از شما مردمی خواهند آمد، که به یک تن از آنان، اجر پنجاه تن از شما را خواهند داد. اصحاب گفتند: ای پیامبر! ما در جنگ‌های بدر، و احد، و حنین با تو بوده‌ایم، و درباره ما آیاتی از قرآن نازل شده است، این چگونه خواهد بود؟
پیامبر فرمود: شما اگر در شرایط آنان قرار بگیرید، تحمل و شکیبایی آنان را نخواهید داشت. (بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۱۳۰، حدیث ۲۶)

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.