چرا به جای پیامبران متفاوت یک نبی از همان اول نیامد که تا آخر زنده بماند و مردم را دعوت کند؟

0 61

۱. انبیاء به دو گروه تقسیم می شوند:
الف: پیامبران صاحب شریعت که دین را از جانب خدا می آوردند و در تبیین و تفسیر و حفظ آن نیز می کوشیدند و صاحب کتاب هستند؛ مانند حضرت نوح ، حضرت ابراهیم ، حضرت موسی ، حضرت عیسی و حضرت محمد
ب: پیامبران تبلیغی که شریعت جدیدی نمی آورند ؛ بلکه از شریعت پیامبر صاحب شریعت قبلی حفاظت نموده و مانع از تحریف آن می شوند ؛ و معارف آن را تبیین و تفسیر می کنند.

۲. پیامبران الهی اگرچه متعدد هستند اما تمامی آنان دارای اهداف مشترکی بودند. از جمله دعوت به توحید ، معاد ، مبارزه با ظلم و طاغوت، برپایی جامعه عدالت محور و …

۳. طبق تصریح قرآن کریم ، خداوند متعال برای هر قومی پیامبری یا پیامبرانی را مبعوث کرده و برای هدایت آن ها فرستاده است.

« وَ لِکُلِّ أُمَّهٍ رَسُولٌ فَإِذا جاءَ رَسُولُهُمْ قُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ (۱) ؛ براى هر امّتى، رسولى است .هنگامى که رسول شان به سوى آنان بیاید، به عدالت در میان آن ها داورى مى‏ شود و ستمى به آن ها نخواهد شد. "

« وَ لَقَدْ بَعَثْنا فی‏ کُلِّ أُمَّهٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ …. (۲) ؛ در هر امتى رسولى برانگیختیم که: «خداى یکتا را بپرستید و از طاغوت اجتناب کنید!» …. "

« إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشیراً وَ نَذیراً وَ إِنْ مِنْ أُمَّهٍ إِلاَّ خَلا فیها نَذیرٌ (۳)؛ تو را به حق براى بشارت و انذار فرستادیم . هر امّتى در گذشته انذارکننده ‏اى داشته است‏ " .

در زمان گذشته ، وسایل انتقال اطلاعات و ارتباطات و همچنین وسایل حمل و نقل پیشرفتی نداشت . گاهی اوقات انسان هایی که در گوشه ای از زمین زندگی می کردند گمان می کردند فقط خودشان تنها انسان های روی زمین هستند . یا این که رفت و آمد به شهرها و مناطق دیگر بسیار طاقت فرسا و زمان بر بود.
پس اگر فقط یک پیامبر وجود داشت مردم بقیه نقاط جهان از دعوت او بی بهره می شدند. اگر هم بر فرض بگوییم یک پیامبر باشد و نمایندگانی به نقاط دیگر جهان می فرستاد ، در این صورت همان پیامبران تبلیغی می شدند.

۴. تمامی پیامبران افرادی مانند تمام افراد بشر بوده اند با همه نیازها و شرایط یک انسان معمولی . خداوند در قرآن کریم به پیامبر می فرماید :«قُل إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثلُکُم یُوحى‏ إِلَیَّ …..» (4) بگو به درستی که من بشرى هستم همانند شما، که به من وحى مى ‏شود ….. "

پس این که یک انسان دارای عمری بسیار طولانی باشد (از زمانی که اولین انسان خلق شد تا آخر ) خلاف سنت الهی و قاعده کلی است.

پرسش : از طرفی می گویید عمر بسیار طولانی مخالف سنت و قوانین الهیه و از طرف دیگه آقای خمینی در کتاب ولایت فقیه میگه امام زمان( فرزند امام حسن عسکری) ممکنه تا صد هزار سال دیگه نیایند !!!!!بالاخره ایشان از جنس بشر هستند یا نه ؟؟؟

پاسخ :
۱. طولانی بودن عمر شریف امام زمان (عج الله) یک امر خارق عادت است .و این امر بر خلاف عادت و سنت معمولی است.یعنی به طور عادی کسی نمی‏ تواند، هزار یا ده هزار سال زندگی کند؛ اما به صورت غیر عادی (خرق عادت) این کار ممکن است.

۲. بنا نیست که همواره در تمامی امور ، کارهای خارق عادت و معجزه انجام شود. امور جهان ، سیر طبیعی و عادی خود را طی می کند و هر هنگام که مصلحت الهی اقتضا کرد امر خارق عادت (معجزه و کرامت) اتفاق می افتد.

۳. طولانی بودن عمر گوهر بار آقا امام زمان (عج الله) منافاتی با آیه کریمه « إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثلُکُم یُوحى‏ إِلَیَّ …..» (5) ندارد.وقتی پیامبر اعضم که اشرف مخلوقات و سید المرسلین است بشری مانند افراد دیگر است (با این تفاوت که بر ایشان وحی نازل می شود) به طریق اولی امام زمان (عج الله) بشری مانند دیگر افراد بشر هستند.

———————————-
۱. بقره / ۱۲۴.
۲. یوسف /۲۲.
۳. طه / ۴۰.
۴. کهف / ۱۱۰.
۵. کهف / ۱۱۰.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.