استفتائات و احکام قرآن

0 127

سؤال ۱: سوره های عزائم قرآن کدامند و چند آیه در قرآن وجود دارد که سجده واجب دارند؟
جواب: چهار آیه در چهار سوره قرآن که مشهور به عزائم هستند سجده واجب دارند. سوره فصلت آیه۳۷، سوره نجم آیه ۶۳، سوره سجده آیه ۱۵، سوره علق آیه ۱۹. موارد دیگری هم وجود دارد که سجده آن مستحب است. (تحریر الوسیله، ج۱، ص۱۷۷ م۱)

سؤال ۲: آیا برای بجا آوردن سجده واجب قرآن باید نیت کرد و رو به قبله آنرا بجا آورد؟
جواب: برای بجا آوردن سجده واجب قرآن لازم است نیت نموده سر را بر چیزی که سجده بر آن صحیح است مثل مهر و سنگ و … گذاشت ولی طهارت بدن و لباس و وضو داشتن و رو به قبله بودن شرط نیت و نیز برای خانم ها در این سجده رعایت حجاب در نماز لازم نیست. (ر.ک، تحریر الوسیله، ج۱، ص۱۷۸ م۶)

سؤال ۳: هنگامی که شخصی از خیابان رد می شود و از بلندگو مسجد یا رادیو آیه سجده دار واجبی به گوشش برسد چه باید بکند؟
جواب: به نظر بسیاری از فقها در مورد سؤال بنابر احتیاط واجب باید سجده نماید البته لازم نیست سجده را در وسط خیابان انجام دهد بلکه در محلی که مناسب است سجده را بجا می آورد. البته بعضی از فقها می فرمایند اگر از نوار آیه سجده شنیده شود سجده واجب نمی باشد. مطابق نظر مرجع تقلید خود عمل نمایید. (ر.ک، تحریر الوسیله ج۱، ص۱۷۷ م۴)

سؤال ۴: ذکر سجده آیه سجده دار چیست؟ زمان ادای سجده واجب حین آیه است یا بعد از آیه؟
جواب: پس از شنیدن آیه سجده باید به سجده رفت و هر ذکری بگوئید مانعی ندارد ولی ذکری که بهتر است بگوید: لا اله الا الله حقاً حقاً لا اله الا الله ایمانأ و تصدیقاً لا اله الا الله عبودیهً و رّقاً سجدتُ لک یا ربّ تعبدأ ورقاً لا مستنکفاً و لا مستکبراً بل انا عبدٌ ذلیلٌ ضعیفٌ خائفٌ مستجیرٌ. پس از خواندن آیه سجده باید قرائت قرآن را قطع نمود و سجده را انجام داد و سپس به قرائت ادامه داد. (توضیح المسائل حضرت امام(ره)، م۱۰۹۹)

سؤال ۵: اگر ترجمه آیات سجده دار را بخوانیم هم واجب سجده نمود یا خیر؟
جواب: فقط زمانی که متن عربی خوانده شود و یا شنیده شود سجده واجب است. (ر.ک، تحریر الوسیله،ج۱، ص۱۷۷ م۴)

سؤال ۶: آیا در هنگام عذر شرعی دست زدن به جلد قرآن و یا صفحات آن حرام است یا خیر؟
جواب: دست زدن به جلد قرآن و سفیدی کاغذ آن مکروه است و لمس نوشته آن حرام است. (ر.ک، تحریر الوسیله، ج۱، ص۵۲)

سؤال ۷: آیا هنگام قاعدگی خواندن قرآن جایز است؟
جواب: خواندن قرآن در این حال مکروه است یعنی ثواب کمتری دارد. (ر.ک، تحریر الوسیله، ج۱، ص۵۶ م۱۶)

سؤال ۸: به همراه داشتن اسماء خداوند و پیامبران و آیاتی از قرآن چه به صورت پلاک و گردن بند و چه به صورت کاغذ یا نوشته هنگام ورود به سرویسهای بهداشتی چه حکمی دارد؟
جواب: اگر در پوشش باشد که با بدن بدون وضو، تماس نداشته باشد همراه بودن آن در فرض سؤال حرام نیست. (ر.ک، تحریر الوسیله، ج۱، ص۳۲)

سؤال ۹: کاغذی که بر آن نام خدا نوشته شده در صورتی که بخواهیم دور بیندازیم اگر نام خدا را با قلم خط بزنیم که اصلاً مشخص نباشد و دور بیندازیم آیا مرتکب گناه شده ایم؟
جواب: در صورتی که نام خداوند متعال و حروف آن معلوم نباشد اشکال ندارد. (ر.ک، تحریر الوسیله، ج۱، ص۳۲)

سؤال ۱۰: در خصوص قرآن و نحوه حفظ حرمت کتاب قرآن رعایت چه نکاتی ضروری است؟ و آیا گذاشتن کتب علمی بر روی قرآن اشکال دارد؟ آیا حمل قرآن با نایلون دستی یا داخل ساک دستی جایز است؟
جواب: رعایت احترام قرآن مجید لازم است و از هر کاری که در عرف توهین محسوب شود باید اجتناب نمود بنابراین سعی کنید که قرآن بر روی سایر کتب قرار گیرد تا در نظر عرف توهین به حساب نیاید امّا حمل آن در ساک دستی و امثال آن مانعی ندارد.

سؤال ۱۱: قرآنها و کتب ادعیه ای که کهنه و فرسوده شده باشند و قابل استفاده نباشند را چه باید کرد؟
جواب: اگر پاره شده و قابل استفاده نیست می توانند در رودخانه بریزند یا در زیر خاک پاک دفن کنند تا پوسیده شود.

سؤال ۱۲: آیا خواندن قرآن بصورت ترتیل برای زنان که نامحرم می شنود جایز است؟
جواب: اگر محرک و مهیج نامحرم نباشد اشکال ندارد.

سؤال ۱۳: اینجانب می توانم عربی بخوانم ولی معنای آن را درک نمی کنم، ولیکن انگلیسی را به خوبی متوجه می شوم، بر اساس حدیث نبوی که «هر کس یک آیه از قرآن در ماه رمضان بخواند مانند خواندن تمام قرآن است» آیا اگر به انگلیسی هم خوانده شود همین طور است؟
جواب: ثواب قرائت قرآن منوط به درک معنای آن نیست، اگر چه خوب است سعی شود تا معنی آن را درک نماید تا از ارشاد و علوم آن بهره مند گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج۳، ص۶۲۴)

سؤال ۱۴: آیا می توان اعمال شب قدر را به زبان غیر عربی انجام داد؟
جواب: مانع ندارد، ولی قرآئت سُور و آیات قرآن و ادعیه مأثوره به نیت تحصیل ثواب مخصوص، منوط به قرآئت متن عربی است. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج۳، ص۶۲۴)

قرآن خاتم کتب آسمانی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.