چه اعمالی در نماز مستحب است؟

استفتائات مستحبات نماز

0 252

مستحب است در نماز بعد از رکوع، نمازگزار بگوید: «الله اکبر» و «سمع الله لمن حمده»بعد از سجده، مستحب است نمازگزار بگوید: «الله اکبر» و «استغفرالله ربی و اتوب الیه»در هنگام برخاستن از زمین، مستحب است نمازگزار بگوید: «بحول الله و قوته اقوم و اقعد» 

استفتائات مستحبات نماز

سؤال ۱: اگر کسی نمازش را سر وقت می‌خواند اما با دقت نمی‌خواند و مدام نگاهش به این طرف و آن طرف است آیا نمازش قبول است؟
جواب: اگر نماز را به طور صحیح و با رعایت شرایط به جا آورد تکلیف ساقط است البته هرچه توجه و حضور قلب بیشتری داشته باشد و مستحبات نماز را رعایت نماید ثواب بیشتری به او عطا می‌شود، و اول وقت نماز خواندن ثواب بیشتری دارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, ص۴۲۰ و۴۳۹, م۷۵۱)

سؤال ۲: آیا اذان و اقامه در نماز مستحبی لازم است؟
جواب: اذان و اقامه فقط در خصوص نمازهای واجب یومیه است. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۹۱۶)

سؤال ۳: نمازهای شکسته اذان و اقامه دارند یا نه و همچنین تعقیبات دارند یا نه؟
جواب: بلی، نمازهای شکسته اذان و اقامه دارند و تعقیبات مستحب نیز دارند تنها نافله نمازهای ظهر و عصر ساقط است و نسبت به نافله نماز عشاء می‌فرمایند: به رجاء مطلوبیت مانعی ندارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۷۶۷)

سؤال ۴: آیا می‌شود در قنوت به فارسی دعا کرد؟ حال اگر نمی‌شود، در قنوت نماز و یا نمازغفیله، اگر برای انسان مشکلی پیش آمده باشد و خواسته باشد در نماز دعا کند تا رفع مشکل شود و نتواند به عربی بیان کند باید چه کرد؟ (مرجع تقلید آقای مکارم شیرازی)
جواب: به نظر آیت الله مکارم دعا کردن به غیر عربی در نماز اشکال دارد، بعد از نماز به فارسی دعا کنید انشاء الله که مستجاب شود.(ر.ک توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی, م۱۰۱۶)

سؤال ۵: قرار گرفتن بینی بر روی مهر بنا بر آنچه که مرسوم است آیا وجه شرعی دارد؟
جواب: مستحب است شخص نماز گزار در سجده بینی را به مهر یا چیز دیگری که سجده بر آن صحیح است بگذارد. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۱۰۹۱)

سؤال ۶: آیا رکوع زنها و مردان از نظر شرعی با هم فرق دارند؟
جواب: مستحب است مردان در رکوع دستان خود را بر زانوها بگذارند ولی برای زنان مستحب است دست را از زانو بالاتر بگذارند و زانوها را به عقب ندهند. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۱۰۴۳ و۱۰۴۴)

سؤال ۷: در رکعت اول و دوم هر نماز در خواندن سوره، چه سوره‌های سفارش شده است؟
جواب: مستحب است در تمام نمازها در رکعت اول سوره قدر و در رکعت دوم سوره توحید را بخوانند. . (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۱۰۱۸)

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.