آیا آدم و حوا ناف داشتند؟

آدم و حوا
0 481

آیا آدم و حوا ناف داشتند؟؟

آگاهی ما در زمینه هایی مانند آنچه شما پرسیده اید، متوقف بر آموزه های دینی و منابع نقلی مانند آیات و روایات است؛ در نتیجه نباید توقع داشت در این خصوص انسان به جزییات و دقایق مساله علم پیدا نماید. اما مهم ترین و معتبر ترین منبع نقلی ما قرآن کریم و روایاتی است که اتفاقا در این خصوص نکات متعدد و دقیقی را بیان نموده است.

در مورد خلقت حضرت حوا ظاهرا دو نظریه مطرح است:

یکی آنکه او نیز همانند حضرت آدم از خاک و به تعبیر بهتر از باقیمانده گل حضرت آدم خلق شد و دیگر آنکه او از دنده پهلوی حضرت آدم به وجود آمد.

ادعای دوم در حقیقت مربوط به سِفر تکوین تورات است که زن را آفریده از یکی از دنده ‏های آدم دانسته است. البته این دیدگاه در برخی منابع ضعیف اسلامی هم به نوعی وارد شده اما حقیقت آن است که اسلام و آیات صریح قرآن، برای زن آفرینش جداگانه و همسان خلقت مرد بیان کرده است، بی آن که از مرد پدید آمده باشد.
بنابراین زن و مرد از یک ذات و گوهر خلق شده ‏اند و زن فرع بر مرد نیست، بلکه خداوند اوّلین زن را از ذات و اصلی آفرید که همه مردها را از همان اصل خلق کرد.

در ضمن روایت غیر معتبری که در برخی کتاب‏های روایی مطرح است (که حوا از یکی از دنده ‏های آدم آفریده شد) برگرفته از تورات تحریف شده است و این عقیده نادرست در بین یهود و مسیحیت مطرح است(۱) از نظر اندیشمندان دینی و کارشناسان حدیث، این روایات از جهت سند و یا دلالت نارسا و ناتمام است. (۲)

به علاوه در روایتی که از امام صادق(ع) نقل شده، این مطلب به صراحت رد شده است. زراره می‏گوید: از امام سؤال کردم: مردمی هستند که می­گویند: خداوند حوا را از بخش نهایی دنده چپ حضرت آدم آفرید، فرمود: “خداوند از چنین نسبتی هم منزه است و هم برتر از آن است… آیا خداوند توان آن را نداشت که همسر آدم را از غیر دنده او خلق کند؟
خداوند بعد از آفرینش آدم، حوا را به طور نوظهور پدید آورد…(۳)

لذا نظر صحیح آن است که خلقت جناب حوا مستقل از خلقت حضرت آدم(ع) بوده است. اما اینکه دقیقاً خلقت آنها به چه شکل بوده و اینکه آیا مانند انسانهای عادی دارای ناف بوده اند یا خیر؟ از دائره درک عقلی ما خارج بوده و در متون دینی نیز چیزی بدان اشاره نشده است.

لذا اولاً وجود ناف برای آنها امری مسلم نیست. اما از آنجا که ویژگی های ژنتیکی این دو بزرگوار باید به فرزندانشان منتقل می شد و آن فرزندان حتما نیاز به داشتن ناف داشتند به احتمال بسیار قوی آدم و حوا علیهما السلام حتی اعضائی که خود بدان محتاج نبودند را نیز داشتند تا از طریق ژن آن ها به فرزندانشان منتقل گردد.

ثانیاً چه بسا ناف فوائدی غیر از ارتزاق کودک در رحم داشته باشد، در بسیاری از موارد دور ناف انسان دارای باکتری و میکروب هایی بوده که مطابق برخی از تحقیقات علمی به صدها نوع می رسد و چه بسا ناف به عنوان عاملی برای دفع سموم بدن محسوب شده و حداقل بخشی از این میکروبها همان میکروبهای داخلی بدن است و مانند ناخن و… برای دفع سموم عمل کند، لذا گرچه آدم و حوا در رحم تغدیه نکرده و در نهایت برای آن نیازی به ناف ندارند. اما چه بسا مطابق آنچه بیان شد، وجود ناف برای ادامه زندگی امری لازم و ضروری باشد.

ثالثاً بر فرض از این امر صرف نظر کرده و علوم فعلی نتواند کارکردی برای وجود ناف بیان کند اما توجه داشته باشید بسیاری از جزئیات و حقائق کارکرد اجزاء بدن برای دانشمندان امروز مجهول بوده و علم قادر به درک تمام جزئیات آن نیست. لذا انتظار آنکه شخص بواسطه علوم فعلی در صدد بیان کارکرد تمام اجراء بدن برآید، امری غیر منطقی و غیر ممکن است لذا چه بسا ناف و دیگر اجزاء بدن آدم و حوا دارای کار کردهایی باشد که علم فعلاً به آن نرسیده است و چه در آینده به آن دسترسی پیدا کند.

 

پی نوشت ها:
۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، چ دار الکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۷۴ ه ش، ج ۳، ص ۲۴۵.
۲. جوادی آملی، عبدالله، زن در آیینه جمال و جلال، چ اسراء، قم بی تا، ص ۴۶.
۳. شیخ صدوق، علل الشرایع، ترجمه ذهنی تهرانی، چ داوری، قم بی تا، ج ۱، ص ۸۱.
موفق باشید.
با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

فرشتگان

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.