نوشتن قران وحدیث بر روی کاغذ اشکال دارد؟

0 550

نوشتن قران وحدیث بر روی کاغذ اشکال دارد؟

پاسخ:
نوشتن آیات قرآن بر کاغذ وهمراه داشتن آن اشکالی ندارد. در برخی از روایات هم به این کار توصیه شده است. پس اشکالی ندارد که در حالات مختلف انسان نوشته ای از قرآن را همراه داشته باشد، ولی باید از کارهای که موجب بی احترامی به قرآن می شود، اجتناب شود. لزومی ندارد این نوشته ها همیشه همراه انسان باشد. نیز اعضای بدن بدون وضو نباید به آیه قرآن بخورد. همراه داشتن قرآن هنگام دستشویی رفتن و هنگام روابط زناشویی مکروه است. هنگام روابط زناشویی نباید قرآن در زیر بماند.(۱)
خواندن قرآن، در هر زمان و مکانی ثواب دارد و این شامل نوشتن و گوش دادن و هم تمام حروف و کلمات هر آیه از هر سوره ای می شود؛ هرچند با توجه به هر مکان یا زمان یا موقعیت خاصی سفارش بیش تری بر خواندن بعضی سوره ها شده است. در این زمینه شما می توانید به تفسیر مجمع البیان علامه طبرسی یا تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی در فضیلت سوره ها مراجعه نمایید؛ مثلاً خواندن سوره جمعه در روز جمعه، یا سوره واقعه شب ها قبل از خواب، یا سوره نور برای زن ها، و سوره قدر در شب های قدر و… از ثواب بیش تری برخوردارند؛ ولی این ثواب ها شامل تمام آیات و حروف و کلمات آن ها می شود، نه یک سوره خاص.
البته نوشتن سوره های کوچک قرآن هم به نوعی دارای ثواب است، حتی در روایات از پیامبر اسلام(ص) وارد شده که کسی که سه مرتبه سوره توحید را بخواند ثواب ختم کل قرآن را برده است (۲) و این به معنای عظمت این سوره در ظاهر و باطن و نقش مهم آن در ارتقاء معنوی است ! ولی از قرائت سوره های قرآن غفلت نکنید و خواندن آنها را ترک نکنید و از نورانیت و کلام الهی که خدای متعال امر به تلاوت با تدبر و عمل به دستورات آن نموده، بهره ببرید.
پی نوشت:
۱. توضیح المسائل مراجع، ج۱، م۳۵۶.
۲. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، تهران، اسلامیه، ج۲۷ ، ص۹۴.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

علوم قرآنی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.