بیعت اویس با علی ( ع )

0 13

بیعت اویس با علی ( ع )
امیر مؤ منان علی ( ع ) با سپاه خود ، از مدینه برای پیکار با سپاه معاویه ، خارج شده و با خبر شدند که عده ای از بیعت شکنان به سرکردگی طلحه و زبیر ، به بصره رفته و آن جا را اشغال کرده اند ، و اعلام جنگ نموده اند ، آن حضرت فرمان داد که نخست متوجه بصره شوند ، و جلو آشوب فتنه انگیزان داخلی را بگیرند .
از سوی دیگر برای مردم کوفه پیام فرستاد که برای کمک به سپاه علی ( ع ) بپیوندند .
امام علی ( ع ) و سپاهیانش به ( ذی قار ) ( محلی نزدیک بصره ) رسیدند ، و در آن جا توقف کردند و منتظر پیوستن مردم کوفه به سپاه شدند .
ابن عباس می گوید : ( امام علی ( ع ) در ( ذی قار ) برای گرفتن بیعت ( و پیمان از مردم ) توقف کرده بود ، و فرمود : ( هم اکنون از کوفه ، هزار نفر نه یک نفر کمتر و نه یک نفر زیادتر به سوی ما حرکت کرده اند ، و به این جا می آیند و با من تا سر حد شهادت بیعت می نمایند ) .
ابن عباس می گوید : پس از این پیش بینی ، من نگران شدم که مبادا از این تعداد ( هزار نفر ) یک عدد کم و زیاد شود ، و همین موضوع دستاویز دشمنان گردد ، و به علی ( ع ) و ما که پیروانش هستیم ، خرده بگیرند ، همچنان در اضطراب و دلهره به سر می بردم که جمعیت کوفه ، فرا رسیدند ، آنها را شمردیم ، ۹۹۹ نفر بودند ، و دیگر کسی نیامد .
پریشان شدم و غرق در فکر گشتم ، و گفتم : انا لله و انا الیه راجعون پس چرا هزار نفر نشدند ، امام علی ( ع ) که فرمود : ( هزار نفر ) می آیند ؟ !
در این بحران فکری ، ناگهان دیدم شخصی از راه با پای پیاده می آید ، و لباس زبر بر تن دارد ، و شمشیر در سپری نیز به همراه خود آورده است ، به حضور علی ( ع ) آمد و عرض کرد : ( دستت را به سوی من دراز کن تا با تو بیعت کنم ) .
علی ( ع ) فرمود : ( بیعت بر چه ؟ )
او عرض کرد : ( پیمان فرمانبری و اطاعت از تو ، و پیکار در رکاب تو تا سر حد مرگ یا پیروزی ) .
علی ( ع ) فرمود : نام تو چیست ؟
او عرض کرد : من ( اویس ) هستم .
حضرت فرمود : ( تو اویس قرنی هستی ؟ ) .
او عرض کرد : آری .
امام علی ( ع ) فرمود : ( الله اکبر ، حبیب من رسول خدا ( ص ) به من خبر داد که من مردی از اهالی قرن ( یمن ) را که از امت اوست ، و به او ( اویس قرنی ) ، می گویند ، ملاقات می کنم ، که او از حزب خدا و از حزب رسول خدا ( ص ) است ، او به شهادت می رسد ، و در روز قیامت به اندازه تعداد دو طایفه ( پر جمعیت ) ربیعه و مضر ، زیر پوشش شفاعت او قرار می گیرند ) . ( ۱۰۹ )
به این ترتیب ، با آمدن ( اویس قرنی ) ، ۹۹۹ نفر ، به هزار نفر که علی ( ع ) فرموده بود ، تکمیل شدند اویس از ( زهاد ثمانیه ) ( پارسایان هشتگانه ) است ، و در جنگ صفین در رکاب علی ( ع ) به شهادت رسید .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.