خلیفه الله بودن انسان یعنی چه ؟

0 351

خلیفه الله بودن انسان یعنی چه ؟

قرآن مجید انسان را نماینده خدا در زمین معرفی کرده است.مقصود از خلافت از جانب خدا این است که انسان با وجود خود، وجود خدا و با صفات و کمالات خود،‌ صفات و کمالات خدا و با فعل و کار خود، افعال خدا را ترسیم کند و آینه ایزدی گردد.هر چند آیه مذکور در باره حضرت آدم (ع) است ولی آیاتی دیگر خلافت را به همه فرزندان آدم تعمیم می دهد مانند: “ ثم جعلناکم خلائف فی الارض“.

برخی گفته اند منظور آن است که پیش از آدم روی زمین موجوداتی بوده است یا انسان هایی بوده اند که منقرض شده اند و خدا می فرماید: به جای آن ها آدم را آوردیم، پس خلافت یعنی جانشینی آدم به جای مخلوقات قبلی، ولی این گفته صحیح نیست زیرا همین که خدا به فرشتگان می فرماید: من خلیفه قرار خواهم داد، این جمله ظهور دارد که خلافت از خدا می باشد. اگر صرفاً جانشینی از کسی بود نه جانشینی خدا، دیگر چه نیازی بود بر این که فرشتگان بر لیاقت خود تأکید کنند؟ پس آنان برای رسیدن به مقام ارجمندی طمع داشتند این چیزی جز خلافت الهی نمی تواند باشد.

البته مقام خلافتی که فرشتگان لایق احراز آن نبودند نمی توان گفت همه انسان ها حتی شمر و یزید آن را دارا می باشند. مصداق بارز جانشینی خدا انبیا و ائمه‌ معصومین(ع) هستند، چنان که در زیارت جامعه می خوانیم: ” رضیکم خلفاء فی أرضه” که در تفسیر به امیرالمؤمنین و ائمه معصومین(ع) تطبیق داده شده است.

می توان گفت: خلافت خدا منحصر به حضرت آدم نیست و میان نوع انسان افرادی پیدا می شوند که به آن مقام می رسند،‌ به شرط علم به اسماء.[۳۴]
در این صورت تنها موجودی که از نظر استعداد، آگاهی و عمل محدودیت ندارد و در مسیر تکامل تا بی نهایت پیش می رود انسان است و به همین دلیل خلیفه خداوند معرفی شده است تا تعالیم او را بر پا دارد.
خلیفه الله

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.