تا زمانی که دو مذهب تشیع و تسنن شناخت از هم نداشته باشند چگونه میتوان به وحدت رسید.؟

0 34

اگر وحدت به معنای یکی شدن مذاهب باشد، و بوسیله آن بتوان اتحاد جامعه اسلامی را به عصر پیامبر برگرداند، پاسخ شما فقط یک نکته است:
این بزرگان اهل سنت هستند که از مذهب اهل بیت پیامبر خبر ندارند و اجازه دسترسی طلاب جوان حوزه های علمیه اهل سنت را به منابع غنی اهل بیت نمی دهند، اگر آنها نیز به مانند پیروان اهل بیت راه را برای فهم مذهب مخالف باز می گذاشتند، جامعه اسلامی یکپارچه به وحدت می رسید و همگان مذهب ائمه اهل بیت پیامبر را بر ائمه ای که ۲۰۰ سال بعد از پیامبر به وجود آمدند ترجیح می دادند.

شما کافی است به کتابخانه های شخصی طلاب، یا نرم افزارهای(۱) تولید شده حوزه علمیه قم نیم نگاهی بیاندازید، آنگاه خواهید دید که کتب اهل سنت، حداقل یک سوم کتب ما را تشکیل می دهد.
اما در عوض کتابخانه مدارس اهل سنت را خیلی گشتم، تنها کتابی که در یکی از آن مدارس یافتم تفسیر نمونه بود و بس، آنهم در جائی کمتر قابل دید.

تبحری که طلاب پیروان اهل بیت در مسائل اعتقادی و فقهی اهل سنت دارند به مراتب بیش از خود طلاب سنی است، این را به کرّات مشاهده کردم، ما بیش از آنها به دینشان آگاهیم.
آنها چرا منابع اهل بیت را در اختیار مردمشان نمی گذارند؟
در اختیار گذاشتن پیش کش، چرا برای در اختیار داشتنش (نه چاپ و توزیع) شلاق و زندان در نظر گرفتند؟
حتما می دانید در عربستان سعودی داشتن اصول کافی جرم محسوب می شود، اما در ایران کتب روائی و تفسیری تاریخی، اهل سنت چاپ و تکثیر می شود، چرا؟
چرا حکّام سنی از نشر کتبی مثل اصول کافی ترس دارند؟
مگر در آنها جز قال الباقر و قال الصادق چیز دیگریست؟
آنها از چه می ترسند؟
ما چرا نمی ترسیم؟

موردی دیگر:
بنده تجربه سخنرانی در مدارس علمیه و نماز جمعه اهل سنت استانهای سنی نشین را داشتم، مسئولین مدارس به هیچ وجه اجازه نمیدادند طلاب، مسائل اعتقادی مورد اختلاف را بپرسند، می گفتند فقط مسائل اخلاقی و سیاسی و مشاوره را در میان بگذارید، در همانها نیز تنهامان نگذاشتند، چرا؟
از چه می ترسند؟
چرا این ترس در میان طلاب پیروان اهل بیت نیست؟

چرا در مجلات تخصصی و پایان نامه های علوم قرآنی حوزه های علمیه ما، نظرات زمخشری، فخررازی، ابن جریر، قرطبی، و سائر بزرگان اهل سنت مطرح می شود، اما در میان آنها دریغ از یک نوشته نه از شیخ مفید و کلینی و صدوق، بلکه از امام باقر، صادق، کاظم، رضا سلام الله علیهم اجمعین(۲)، چرا؟ مگر آنها اهل بیت پیامبر نیستند؟

به خدا قسم دل انسان می سوزد وقتی میبیند قیاسات تهوع آور ابوهریره ها بر سخنان گهربار امینان و حاملان وحی ترجیح داده شده است.

خلاصه اینکه ای کاش به تعبیر شما بدون تعصب فضائی ایجاد می کردند تا آنها نیز به این چشمه زلال سری زده، لبی ترکنند آنگاه نام هر مایع گندیده ای را آب ننامند، خوش آن روز.
همانطور که اشاره رفت، علت اصلی تعصب بزرگان اهل سنت به معرفی مذهب پیروان اهل بیت، روشن شدن مردم و فهمیدن مسیر باطلی است که تاکنون می رفتند، امام رضا علیه السلام به زیبائی اشاره به این مطلب دارند:
رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیَا أَمْرَنَا فَقُلْتُ لَهُ وَ کَیْفَ یُحْیِی أَمْرَکُمْ قَالَ یَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ یُعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا، خدا رحمت کند بنده را که زنده بدارد امر ما را عرض کردم چگونه زنده بدارد امر شما را فرمود بیاموزد علوم ما را و بمردم تعلیم کند چه مردم اگر محاسن و تدارک کلام ما را بدانند پیروى کنند ما را(۳)

تعصب مانع بزرگی سر را حق و حقیت است، به گفته مفتی اعظم سوریه (احمد بدرالدین حسون) بزرگان اهل سنت حقائق را کتمان می کنند تا مردم شیعه نشوند، متن سخنرانی ایشان چنین است:
" اجازه بدهید که صادقانه بگویم
دهها سال پیش، که مشغول تحصیل علم بودم
از استادم شنیدم که می گفت:
به درستی که روز عاشوراء مصیبتی برای امت اسلامی بود
چرا این (حقیقت) را از ما پنهان می کردند؟!
خدا از گناهشان نگذرد!
از ترس اینکه مردم تحت تاثیر قرار بگیرند و شیعه شوند
آیا باید حقایق را، از ترس گرایشات (مذهبی) پنهان کرد؟!
آیا حقیقت را باید پنهان کنیم، که مبادا یک مذهب بر علیه مذهبی دیگر تقویت شود؟
دست از سرمان بردارید، ای آقایان
گذشت آن زمان که دین در جهت سیاست اشخاص به کار گرفته می شد.
گذشت آن زمان که (آن آدم) با سوء استفاده از روش ظالمانه، خود را امیرالمؤمنین نامید.
تا بر روی زمین فساد کند………
امیر المومنین نیست، جز آن کسی که اولا میزان حق و عدالت را در مورد خودش اجراء کرد.
و ثانیا (اعمالش) را طبق شریعت اسلامی سنجید.
و ثالثا، اسلام را میزان و معیار (اعمال) خود و خانواده اش قرار داد……
پس، او امیر مؤمنان است….
و… اما، آن کسی که با بیعت اجباری، و تزویر و رشوه امیر شد….
(چنین شخصی)، امیر هیچ کسی نیست….
او فقط، امیر هوای نفس، و شهوات خودش است.
و این حقیقتی است که باید اعلام کنم….."(4)

ـــــــــــــــــــ
– (۱) فقط نرم افزار آل البیت (که توسط مؤسسه ای وابسته به آیه الله گلپایگانی تولید و با حمایت مالی دفتر آیه الله سیستانی با قیمتی نازل در اختیار طلاب قرار دارد) مشتمل بر ۱۳۰۰ کتاب مشتمل بر تمامی کتب روائی، تفسیری، رجال، لغت، تاریخ، فقه، اصول و کلام اهل سنت می باشد.
(۲) – کافی است در سایتهای پیروان اهل بیت، نام کتب یا مؤلفین اهل سنت را جستجو نموده خواهید دید چه تسلطی در میان محققان پیروان اهل بیت در مورد کتب و مذهب و آئین آنها وجود دارد، مثلا عبارت دیدگاه فخررازی را در آنها سرچ کنید.
(۳)- عیون اخبار الرضا ج ۱ ص ۳۰۷
(۴)- فایل سخنرانی ایشان را در اینجا ببنید.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.