فال حافظ درست است؟

آيا فال حافظ حقيقت دارد و درست است؟

0 5,682

پیش از بیان درست بودن استفاده از فال حافظ و حقیقت داشتن آن باید توجه داشت که عادت نمودن به استفاده از فال حافظ یا حتی استخاره به قرآن که مورد تأیید شرع نیز می‏باشد، چندان صحیح به نظر نمی‏رسد. جایی که انسان باید از نیروی عقل و خرد استفاده نماید و یا از تجارب و آگاهی دیگران با مشورت از ایشان بهره گیرد، باید به همان عمل نماید.

دیوان حافظ چند جهت مثبت دارد و به همین خاطر می‏توان از آن به عنوان فال نامه نیز استفاده نمود:

۱ – غالب غزلیات و اشعار حافظ مثبت نگراست و مثبت نگری در زندگی خوب و پسندیده است و در روایات نیز به داشتن “حسن ظن” ترغیب شده و از داشتن سوء ظن نهی شده است.

۲ – غزلیات حافظ چند پهلو و چند معنا است و می‏توان از اشعار او تفسیرهای متعدد نمود و هر کس به فراخور حال و عقل و اندیشه خود از آن معنایی برداشت می‏کند.

۳ – به گفته خود حافظ، اشعار او مضامین آیات قرآنی و برگرفته از آنها می‏باشد و آنچه در سینه خود از آیات قرآنی حفظ نموده در غزلیات خود بیان نموده است.

ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ به قرآنی که اندر سینه‏داری
به همین خاطر اشعار او از حقایقی خبر می‏دهد.
شاید بدین خاطر باشد که از او به لسان الغیب یاد شده است.

با توجه به این نکات، دیوان حافظ بسیار ارزشمند است و می‏توان از آن به عنوان فال و بیان حال خود بهره‌‌گرفت.

اما باید توجه داشت که توقع پیشگویی از حافظ و غیب‏گویی از او، توقعی ساده ‏لوحانه و عبث است، توقع ما از حافظ آن است که به شیرینی ابیات و سخنانش، تلخی‏ های روزگار از کام ما بزداید و با شیرینی سخنانش، اندیشه‏ای نو و معرفتی تازه در ما بیافریند. معرفتی که ما در دنیای کنونی بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمندیم.

رویکرد ما به حافظ، رویگردی از سر اخلاص و محبت به کسی است که چون معلمی عزیز می‏تواند گره از مشکلات فکری گشوده و از آلام روحی‏مان بکاهد و در این راه هیچ گاه نباید حد اعتدال و میانه روی را در استفاده از آن فراموش کنیم.

 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.